Вежі та хмарочоси, що здіймаються в небо, є найпомітнішими будівлями сучасних міст. Їм присвячено навіть своє окреме свято. Міжнародний день хмарочосів відзначають 3 вересня, у день народження американського архітектора Луїса Саллівана, який вважається «батьком хмарочосів».
Як його святкують? У цей день радять, наприклад, піднятися на найвищий поверх найближчого хмарочоса, щоб помилуватися містом з висоти. Оскільки верхні поверхи таких будівель зазвичай відведені під кафе та ресторани, зробити це не так вже й складно. Варіант для дітлахів: якщо у вас є під рукою кубики, конструктор абощо, можна й самому спорудити посеред кімнати якомога вищу вежу. Або ж можна просто дізнатися про хмарочоси щось нове для себе. Ось цьому третьому пункту і присвячена ця стаття.
Останнім часом чимало талановитих архітекторів споруджували та висували проєкти хмарочосів, творчо та новаторськи переосмислюючи вертикальний ріст міста. Ось десять таких проєктів, обраних виданням Designboom, які було завершено або запропоновано до початку карантину.
«111 West 57th Street» (SHoP Architects)
Ця струнка будівля була завершена минулого жовтня у Нью-Йорку, сягнувши висоти у 435 метрів. Працюючи над цим проєктом, конструктори та дизайнери продемонстрували неабияке вміння гармонійно інтегрувати сучасний хмарочос у історичну будівлю, оскільки за цією самою адресою розташована колишня концертна зала Steinway&Sons, одного з найбільших у світі виробників музичних інструментів.
«Leeza SOHO Tower» (Zaha Hadid Architects)
Будівництво цього хмарочоса було завершено в Пекіні минулого листопада. Leeza SOHO Tower може похвалитися найвищим у світі атріумом. Ця 45-поверхова будівля стала серцем нового офісного кварталу Fengtai.
«Burj Jumeirah» (SOM)
Минулого року було оприлюднено плани щодо будівництва нового хмарочоса в Дубаї. Його оригінальної форми підніжжя відтворює відбиток пальця нинішнього прем’єр-міністра Об’єднаних Арабських Еміратів. Очікувалося, що будівництво завершиться у 2023 році.
«East 34th» (MAD Architects)
Цей проєкт, запропонований компанії Caerus Group, якій належить ділянка під забудову, являє собою альтернативний погляд на хмарочоси Нью-Йорку. На відміну від типових споруд з їх чіткими геометричними формами, скляний фасад East 34th плавно вигинається, перетікаючи у прозорий купол
«CITIC tower» (Kohn Pedersen Fox)
Цей збудований минулого року 528-метровий хмарочос є найвищою спорудою Пекіну, четвертим за висотою серед хмарочосів Китаю та восьмим серед хмарочосів світу. Його форма наслідує ритуальну ємність «цун» (zun) бронзового віку. Відповідно, дах вежі становить 69 метрів завширшки, підніжжя – 78 метрів, а розділяє їх «талія» шириною 54 метри.
«Raffles City» (Safdie Architects)
Після восьми років будівництва цей комплекс з восьми хмарочосів було завершено у китайському місті Чунцін. Місце для забудови було обране доволі символічне – там, де річка Цзялінцзян впадає у Янцзи. Свого часу саме тут були головні ворота міста.
«Taipei Twin Towers» (MVRDV)
Вежі-близнюки Тайпею за задумом мають виглядати як купа кубиків і становити вертикальний квартал міста. Кожен такий «кубик» матиме інтерактивний медіафасад, що візуалізуватиме його призначення. Як нью-йоркський Таймс-сквер, тільки у Тайвані.
«Limassol Tower» (Hamonic+Masson)
Цей багатоповерховий житловий комплекс відображатиме красу та атмосферу Кіпру. Черпаючи натхнення з таких природних геометричних форм як чашечки квітів, архітектори спроєктували лімасольську вежу як комплекс колон, які «розквітають» у басейни та сади, кожен з яких сполучається з тими чи іншими апартаментами.
«BESTSELLER Tower» (Dorte Mandrup)
Цей витвір архітекторки Дорте Мандруп буде зведено неподалік від містечка Бранде серед пасторальних просторів Данії. У цю вежу 320 метрів заввишки переїде головний офіс компанії BESTSELLER, яка базується в місті Бранде ось вже 30 років. Біля підніжжя хмарочоса планується додатково збудувати міні-містечко (також за проєктом Дорте Мандруп).
«Shipwreck Tower» (Black N’ Arch)
Минулого жовтня було оголошено про заплановане будівництво 135-метрового хмарочоса у Празі. Автором проєкту, що нагадує розбитий об скелі корабель, став скульптор Давид Черні. Цей хмарочос має змішане призначення, а на його вершині буде розташовано оглядовий майданчик. Коли будівництво корабля-хмарочоса завершиться, він стане найвищою спорудою у Чехії.
Цікаві проєкти хмарочосів також пропонує архітектурний журнал eVolo, який щороку проводить свій конкурс для архітекторів та дизайнерів.
Втім, деякі проєкти хмарочосів присвячені не новим спорудам, а тим, що потребують реконструкції.