Уявіть, що ви купуєте в IKEA стілець. Ви приносите коробку додому та розпаковуєте її. Але замість того, щоб хапатися за шестигранний шліц і ґарувати над стільцем усі вихідні, ви просто сідаєте і споглядаєте, як пласка дошка поступово у вас перед очима сама скручується у форму стільця. Ось це й намагається запропонувати компанія Hylo Tech.
Дослідники зі Штутгартського університету назвали цю технологію HygroShape. Вона дозволяє створювати меблі з пласких дощок, які впродовж 8—12 годин висихають, вигинаються і набувають потрібної форми. Продукція, створена на основі цієї технології компанією Hylo Tech, вийде на ринок весною 2022 року.
Сама назва компанії є чимось між «хай-тек» та «лоу-тек». Так цю технологію, власне, й назвав винахідник Ділан Вуд, якому належить компанія Hylo Tech — «хай-лоу-тек».
Наразі більшість меблів, які продаються в IKEA, передбачають перетворення деревини на стружку, скріплену клеєм. Так само працює й 3D-друк з деревини. Такі композитні матеріали можна зробити міцними, але для цього доводиться докладати додаткових зусиль. Волокниста структура робить природну деревину міцною. Стружці ж якийсь власний механічний опір невластивий, через що неабиякі зусилля та чимало енергії витрачаються на вдосконалення і формування композитних матеріалів.
HygroShape, натомість, зберігає природні властивості дерева.
Як це працює?
Науковці беруть дерево, розпилюють його на дошки та сканують кожну дошку на предмет вмісту води і напрямку волокон. (Більшість лісопилень все це роблять і так, щоб оцінити якість деревини.) А потім спеціально розроблене програмне забезпечення аналізує все це і прогнозує, як кожна дошка природно скрутиться, коли висохне.
Тобто дослідники роблять із дерева своєрідний пазл, а потім збирають відповідні дошки разом і пакують їх у вологозберігальний матеріал ще вогкими. Розпаковані дошки починають скручуватися і тиснути одна на одну, утворюючи специфічну форму.
«В структурі дошки є прихований код, — пояснює Ділан Вуд. — Коли ви їх приносите у свою зазвичай суху домівку, вони висихають і їхня фізична форма виринає з цього коду».
Звісно, у технології HygroShape є свої обмеження. Наразі науковці ще не знають вичерпно, яку деревину як можна зігнути. До того ж, в ході природного процесу висихання спостерігається певна варіативність. Кожен стілець хоч чимось, але відрізняється від інших. Над цим науковці зараз і працюють, намагаючись зробити весь цей процес якомога прогнозованішим.
До речі:
Подібну технологію використовує також «пан Хамфріз» — термометр в овечій шкурі.