Архітектурні оглядові майданчики останнім часом дедалі частіше опиняються в новинах: відкриття спіральної вежі Marsk, штучний зелений пагорб, який вкрай розчарував лондонську публіку, та ще й самогубства на Vessel. З огляду на всі ці нещодавні події, пропонуємо вашій увазі десять цікавих прикладів архітектурного дизайну з архівів видання Dezeen, які є доказом того, що іноді оглядовий майданчик здатен вразити публіку не лише тими краєвидами, які з нього відкриваються.
Vlooyberg Tower (студія Close to Bone)
В бельгійському містечку Тілт-Вінге інженерна студія Close to Bone створила унікальні підвісні сходи 11,5 метрів заввишки. Цей відкритий для широкого загалу оглядовий майданчик зроблений з оранжевої кортенової сталі, щоб захистити його від підпалу – доля, яка спіткала дерев’яну вежу, що раніше стояла на цьому самому місці. Втім, в 2018 році цю підвішену в повітрі споруду таки спробували підірвати, але її того ж року полагодили і знову відкрили для відвідувачів.
Лісова вежа в Camp Adventure (студія EFFEKT)
Спіральна Лісова вежа розташована в Camp Adventure, найбільшому альпіністському парку Данії. Ця споруда у формі пісочного годинника також зроблена з кортенової сталі. Її спіральна доріжка піднімається на 45 метрів над землею, дозволяючи відвідувачам пройтися над вершечками дерев.
Marsk Tower (студія BIG)
Цей сталевий оглядовий майданчик має форму подвійної спіралі, оскільки натхненням для нього стала структура ДНК. Його будівництво нещодавно було завершено в датському національному парку «Ваттове море», щоб відвідувачі могли з нього помилуватися болотистими краєвидами, внесеними до Світової спадщини ЮНЕСКО.
Marble Arch Mound (студія MVRDV)
Нідерландська студія MVRDV спорудила штучний зелений пагорб біля лондонської Мармурової арки. Ця тимчасова конструкція повинна була після завершення локдауну привабити відвідувачів до магазинів Оксфорд-стріт. За задумом ця штучна споруда мала бути вкрита густою рослинністю, але, на превелике розчарування лондонської публіки, щось пішло не так і пагорб виявився дещо плішивим і не дуже-то й зеленим.
Vessel (Томас Хізервік)
Своєю формою Vessel нагадує бджолині стільники. Це – шістнадцятиповерхове плетиво з 154 сходів, які поєднуються 80 платформами. Натхненням для дизайну цієї нью-йоркської оглядової вежі стали старовинні східчасті колодязі Індії.
Цей оглядовий майданчик було відкрито для публіки в 2019 році, але в січні 2021 року його довелося зачинити, оскільки за цей час там було скоєно три самогубства. Після запровадження певних правил та заходів безпеки, Vessel знову відчинився. Але попри все це минулого місяця з нього знову стрибнула людина, тож зараз мова йде про те, щоб зачинити його остаточно.
Dubai Frame (Фернандо Доніс)
«Дубайська рамка» – це дві вежі 150 метрів заввишки, сполучені 93-метровим мостом. Разом вони утворюють своєрідну велетенську фоторамку, яка височіє над парком Za’abeel.
Дизайнером її був роттердамський архітектор Фернандо Доніс, який зараз позивається на муніципальну владу Дубаю та компанію ThyssenKrupp. Його дизайн виграв архітектурний конкурс, але, хоча дизайнер і отримав приз у 100 000 доларів, контракт із ним так і не підписали. Натомість його проєкт було дещо модифіковано і реалізовано без жодної компенсації оригінальному авторові.
Корсиканські вежі для спостереження за оленями (студія Orma Architettura)
Три такі дерев’яні оглядові вежі були зведені французькою студією Orma Architettura, щоб на середземноморському острові Корсіка люди могли спостерігати за тамтешніми ендемічними благородними оленями. Ці споруджені місцевими майстрами вежі мають стіни з рейок, спроєктовані так, щоб олені не могли бачити людей всередині. Всі три вежі своїм виглядом нагадують стовбури дерев.
An Ode to Manmade Land (студія Vector-I Architects)
Студія Vector-I Architects і митець Ламберт Кампс спроєктували дерев’яну інсталяцію на штучній дамбі в нідерландському національному парку Lauwersmeer. Цей оглядовий майданчик із дерев’яними сходами сім метрів заввишки за задумом має спонукати відвідувачів замислитися над нинішнім зростанням рівня моря.
Ötzi Peak 3251m (студія Network of Architecture)
Розташований на вершині льодовикового хребта серед дикої природи Італії оглядовий майданчик Ötzi Peak 3251m є ще одним прикладом дизайну споруди з кортенової сталі. Він спроєктований так, щоб торкатися землі мінімально, створюючи у відвідувачів враження, наче вони висять в повітрі над горами.
Perspektivenweg (студія Snøhetta)
Ця підвісна платформа розташована на узбіччі пішого туристичного маршруту, який веде крізь австрійські Альпи. Оглядовий майданчик мовби виростає зі схилу, а його ґратчаста підлога дозволяє окинути поглядом не лише обрій, а й землю під ногами.
Читайте також:
10 кращих арт-інсталяцій 2020 року за версією Designboom.
Дев’ять велетенських арт-інсталяцій, що занурюють у природу.
Споруди, що цього року змагалися за звання кращої громадської бібліотеки світу.
Нові хмарочоси року 2020: десять кращих проєктів з різних країн світу.
Конкурс хмарочосів eVolo: переможці 2020 – санітарні вежі та будівлі на воді.