Програміст Google Research Раймондас Ківеріс (Raimondas Kiveris) прожив у Нью-Йорку 20 років і став свідком того, як сильно змінилося місто за цей час. Це змусило його замислитися, як виглядав його район ще раніше – до того, як він туди переїхав, чи взагалі до того, як він з’явився на світ. Знайти якусь більш-менш упорядковану інформацію про це виявилося непросто, тож він замислився про можливість відтворення історичного вигляду міст. Про щось на кшталт віртуальної машини часу.
Три роки по тому, його спроба створити віртуальну машину часу набула вигляду онлайн-карти з відкритим кодом. Вона дозволяє побачити з висоти пташиного польоту та у режимі перегляду вулиць, як з часом змінювалися американські міста.
Пересуваючи бігунок на часовій шкалі, щоб обрати потрібний рік, на цій карті можна побачити схематичне зображення того, як виглядало практично кожне місто Америки від 1800 року до наших днів. Автоматично згенеровані тривимірні моделі будівель змінюються залежно від того, як бігунок пересувається часовою шкалою. Тут можна навіть побачити, як ці вулиці виглядали для перехожих. Як режим перегляду вулиць у Google Картах, тільки з дуже низькою роздільною здатністю.
Карта під назвою «rǝ» – проєкт, над яким Ківеріс працював паралельно зі своїми дослідженнями штучного інтелекту та машинного навчання. Карта ще дуже сира, але вже зараз вона дозволяє зазирнути на кількадесят років у минуле міст. Її було створено на основі історичних карт, що використовувалися для страхування на випадок пожежі. Такі карти містять інформацію про вік будівлі, її розмір, висоту, форму даху і навіть матеріали, з яких вона збудована.
Треба більше фото
Ківеріс сподівається, що з часом ця карта стане менш схематичною. Він та його команда зробили її проєктом з відкритим кодом, щоб бібліотекарі чи, скажімо, любителі картографії могли поділитися історичними джерелами, додавши до карти деталей. Карта навіть може інтегрувати фото будівель, використовуючи глибинне навчання для аналізу зображень, щоб доповнити моделі-кубики архітектурними подробицями.
Згодом, коли буде зібрано достатньо візуальної інформації, карта буде здатна до настільки точного відтворення історичного вигляду міст, що його можна буде використовувати, наприклад, у фільмах та відеоіграх. Може, не прямо зараз, але років через п’ять – цілком імовірно.
Звісно, для такої деталізації треба зібрати ще багато даних.
«Ми могли б знайти дійсно цінне джерело інформації, якби ви навідалися до своїх батьків чи бабусь з дідусями і переглянули старі фото, які вони зберігають десь в коробці від взуття», – каже Ківеріс.
Фотографії з чітко вказаними часом та місцевістю дозволили б відтворити історичний вигляд будівель за лічені дні.
А згодом Ківеріс сподівається ще й інтер’єри додати.
Він стверджує, що такий історичний архів є важливим, навіть якщо будівлі фіксуються цілком звичайні.
«Може, це не історична будівля. Може, у всьому світі лише людина чи дві переймаються її долею. Але в тому-то й суть. Про історичні споруди ми знаємо, і їх бережуть. А от решта світу зникає з нашої пам’яті», – стверджує автор карти.