Більшість варіацій дизайну гральних карт, які ви тут побачите, досі ще не оцифровувались.

Французька колода, 18 століття

Поява гральних карт

Існує чимало доказів того, що перші гральні карти з’явились у 12 столітті в Китаї. Їх попередниками можна назвати стрічки з промасленого паперу, які використовувалися для гри у Кореї. Перші китайські карти також досить видовжені, але вони вже більше схожі на карти. Використовували їх у той час переважно для гри в маджонг.

Гральна карта часів династії Мін, 14 століття

Китайські гральні карти мали позначки, які дозволяли об’єднати їх у кілька груп. І ось ці групи з часом, коли гральні карти з Китаю потрапили до Європи, поступово перетворилися на масті, які часто символізували різні прошарки суспільства (принаймні у Італії, Іспанії та Франції).

У Європі перші гральні карти з’явилися десь у 14 столітті. А найстаріші гральні колоди історики знайшли у Франції. І саме у Франції гральні карти набули приблизно того вигляду, який вони мають зараз.

Хоча сучасні гральні карти мають досить стандартний вигляд, їх історія містить багато прикладів незвичайного дизайну, що вирізнявся майстерністю та вишуканістю. Слід зазначити, що ігри не були єдиним призначенням гральних карт — їх використовували також для розваг, вшанування пам’яті і навіть як навчальні посібники.

Англійські гральні карти, що ілюструють правління королеви Анни, початок 18 століття
Французькі гральні карти, за якими можна вивчати «Jue de la Guerre», тобто «Мистецтво війни», 17 століття
Сорочки італійських гральних карт, середина 18 століття

Розвиток дизайну гральних карт

У 14 столітті гральні карти почали з’являтися у різних країнах континентальної Європи. І різноманітні варіації розміру колоди, та видів карт, що до неї входять, починають формуватися вже тоді. Втім, кожна колода гральних карт все ж мала деякі спільні елементи.

У Франції типова колода карт містила номерні карти, 4 фігурні карти, а також 22 карти Таро.

Приклади французьких карт Таро, 18 століття

Фігурні (або придворні) карти являли собою різні версії королів, королев та їх слуг. У Німеччині особливим статусом була наділена двійка, яка мала найбільшу вагу в колоді.

Зліва: англійський дизайн придворних карт (король, дама, валет) та колода 1689 року, яка ілюструє «змову папістів» 1679 року, буцімто з наміром вбити короля Карла ІІ.
Справа: французький дизайн придворних карт (дама та валет), скопійований німецьким художником у 1769 році.

В 15 столітті почали формуватися масті гральних карт, які у багатьох країнах були свої. Наприклад, в Італії мечі символізували дворянство, чаші – Церкву, монети – городян, а палиці – селян.

Масті італійської гральної колоди, 17 століття

Аналогічні масті гральних карт були в Іспанії.

Масті іспанської гральної колоди, 1810 рік

В німецьких гральних колодах масті були іншими: чирви, дзвінки, листки та жолуді. З Німеччини такі колоди перекочували до країн Центральної та Східної Європи, від Швейцарії до Росії.

Зліва: масті німецької гральної колоди, 1640 рік.
Справа: російська колода карт з мастями на німецький лад.

У Франції масті називалися «coeurs», «piques», «trèfles» та «carreaux», тобто «чирви», «піки», «трефи» та «бубни». Саме ці позначення і набули зрештою найбільшого поширення.

Масті французької гральної колоди, 19 століття. Зверніть увагу, як позначки вписані в ілюстрації!

Цей стиль був завезений з Франції до Англії у 17 столітті. А звідти разом із впливом Британської імперії він поширився як у Старому, так і в Новому світі.

Англійська колода карт з мастями на французький лад, 1828 рік

Експансія

Гральні карти потрапили до Америки разом з європейськими колоністами. З кожної країни — свої. Історичні знахідки підтверджують, що іспанські гральні карти дісталися у Новий світ першими, але данські та англійські від них не набагато відстали.

У 1757 році в Америці заснували першу компанію з виробництва гральних карт — Ford Playing Card Manufactory. Американські гральні карти запозичили французьку класифікацію мастей, а з часом зробили популярними такі дизайнерські рішення, як заокруглені кутики та сатинова текстура.

Наш час

Але, мабуть, найбільшим нововведенням американських друкарів стали джокери. Ці карти були створені в часи Громадянської війни в США для гри в Юкер (Euchre). І в наш час типова гральна колода, відома в усьому світі, складається з 52 карт, розподілених на 4 масті на французький манер, плюс два джокери.

Вінтажний дизайн джокерів
Стандартна колода

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Що читати на карантині: поради для коммунікаційників

Що читати на карантині: поради для коммунікаційників

Коммунікаційна агенція prcom підібрала 9 книг, які стануть у нагоді всім маркетологам, піарникам і коммунікаційникам, та допоможуть провести карантин із ...

Креативна Практика створює «Добре портфоліо»

Креативна Практика створює «Добре портфоліо»: волонтерські дизайн-проєкти для соціальних ініціатив

Минулого року в Україні запустилася освітня платформа для фахівців креативних індустрій — Креативна Практика (Creative Practice). В рамках навчання на ...

Комунікація в часи пандемії: як не справити враження опортуніста

З точки зору піару далеко не кожен підхід до комунікації у часи кризи буде правильним. А неправильний підхід може надовго підірвати репутацію бренда.

Італійський фотограф знімає на вебкамеру

Італійський фотограф робить фотосесії через вебкамеру

Фотограф Алесіо Альбі (Alessio Albi) з міста Перуджа, Італія, знайшов спосіб займатись улюбленою справою під час карантину. Він почав фотографувати ...

Илья и Катя Ануфриенко

6 советов «молодым львам» от участников YLC 2019 Ильи и Катерины Ануфриенко

Несмотря на то, что локальный конкурс Young Lions Competitions Ukraine 2020 перенес даты проведения, это не значит, что нужно откладывать ...

Когда браузер становится боссом

В cookie-free рекламном ландшафте будущего браузеры и операционные системы встанут на страже цифрового маркетинга в качестве «привратников». И новый расклад ...