Еволюція гральних карт: як дизайн змінювався крізь століття

Більшість варіацій дизайну гральних карт, які ви тут побачите, досі ще не оцифровувались.

Французька колода, 18 століття

Поява гральних карт

Існує чимало доказів того, що перші гральні карти з’явились у 12 столітті в Китаї. Їх попередниками можна назвати стрічки з промасленого паперу, які використовувалися для гри у Кореї. Перші китайські карти також досить видовжені, але вони вже більше схожі на карти. Використовували їх у той час переважно для гри в маджонг.

Гральна карта часів династії Мін, 14 століття

Китайські гральні карти мали позначки, які дозволяли об’єднати їх у кілька груп. І ось ці групи з часом, коли гральні карти з Китаю потрапили до Європи, поступово перетворилися на масті, які часто символізували різні прошарки суспільства (принаймні у Італії, Іспанії та Франції).

У Європі перші гральні карти з’явилися десь у 14 столітті. А найстаріші гральні колоди історики знайшли у Франції. І саме у Франції гральні карти набули приблизно того вигляду, який вони мають зараз.

Хоча сучасні гральні карти мають досить стандартний вигляд, їх історія містить багато прикладів незвичайного дизайну, що вирізнявся майстерністю та вишуканістю. Слід зазначити, що ігри не були єдиним призначенням гральних карт — їх використовували також для розваг, вшанування пам’яті і навіть як навчальні посібники.

Англійські гральні карти, що ілюструють правління королеви Анни, початок 18 століття
Французькі гральні карти, за якими можна вивчати «Jue de la Guerre», тобто «Мистецтво війни», 17 століття
Сорочки італійських гральних карт, середина 18 століття

Розвиток дизайну гральних карт

У 14 столітті гральні карти почали з’являтися у різних країнах континентальної Європи. І різноманітні варіації розміру колоди, та видів карт, що до неї входять, починають формуватися вже тоді. Втім, кожна колода гральних карт все ж мала деякі спільні елементи.

У Франції типова колода карт містила номерні карти, 4 фігурні карти, а також 22 карти Таро.

Приклади французьких карт Таро, 18 століття

Фігурні (або придворні) карти являли собою різні версії королів, королев та їх слуг. У Німеччині особливим статусом була наділена двійка, яка мала найбільшу вагу в колоді.

Зліва: англійський дизайн придворних карт (король, дама, валет) та колода 1689 року, яка ілюструє «змову папістів» 1679 року, буцімто з наміром вбити короля Карла ІІ.
Справа: французький дизайн придворних карт (дама та валет), скопійований німецьким художником у 1769 році.

В 15 столітті почали формуватися масті гральних карт, які у багатьох країнах були свої. Наприклад, в Італії мечі символізували дворянство, чаші – Церкву, монети – городян, а палиці – селян.

Масті італійської гральної колоди, 17 століття

Аналогічні масті гральних карт були в Іспанії.

Масті іспанської гральної колоди, 1810 рік

В німецьких гральних колодах масті були іншими: чирви, дзвінки, листки та жолуді. З Німеччини такі колоди перекочували до країн Центральної та Східної Європи, від Швейцарії до Росії.

Зліва: масті німецької гральної колоди, 1640 рік.
Справа: російська колода карт з мастями на німецький лад.

У Франції масті називалися «coeurs», «piques», «trèfles» та «carreaux», тобто «чирви», «піки», «трефи» та «бубни». Саме ці позначення і набули зрештою найбільшого поширення.

Масті французької гральної колоди, 19 століття. Зверніть увагу, як позначки вписані в ілюстрації!

Цей стиль був завезений з Франції до Англії у 17 столітті. А звідти разом із впливом Британської імперії він поширився як у Старому, так і в Новому світі.

Англійська колода карт з мастями на французький лад, 1828 рік

Експансія

Гральні карти потрапили до Америки разом з європейськими колоністами. З кожної країни — свої. Історичні знахідки підтверджують, що іспанські гральні карти дісталися у Новий світ першими, але данські та англійські від них не набагато відстали.

У 1757 році в Америці заснували першу компанію з виробництва гральних карт — Ford Playing Card Manufactory. Американські гральні карти запозичили французьку класифікацію мастей, а з часом зробили популярними такі дизайнерські рішення, як заокруглені кутики та сатинова текстура.

Наш час

Але, мабуть, найбільшим нововведенням американських друкарів стали джокери. Ці карти були створені в часи Громадянської війни в США для гри в Юкер (Euchre). І в наш час типова гральна колода, відома в усьому світі, складається з 52 карт, розподілених на 4 масті на французький манер, плюс два джокери.

Вінтажний дизайн джокерів
Стандартна колода

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Тренди у графічному дизайні 2021 від Depositphotos (Інфографіка)

Тренди у графічному дизайні 2021 стали відображенням змін, що відбулися минулого року та вплинули на стилі, ідеї, які обирають дизайнери ...

Анімація на пательні: режисери Wriggles&Robins спекли відео до Дня млинця

Яким би млинцям ви не надавали перевагу, певно ви оціните майстерність режисерів-аніматорів, які спекли 600 млинців, перетворивши їх на відео до Дня млинця.

Бренд морозива Magnum зняв короткометражні аніме про природу насолоди

Два короткометражних аніме для бренда Magnum поєднує та ідея, що пошуки насолоди – дуже людська риса, а розуміння насолоди у кожного своє.

Держкіно презентує онлайн-довідник національних фільмів

Онлайн-довідник «База національних фільмів України» – найповніша база даних за національними фільмами, професіоналами кіновиробництва та компаніями-виробниками України. Держкіно має на меті ...

McDonald’s здійснює глобальний редизайн упаковки

McDonald’s і команда дизайн-агенції Pearlfisher здійснюють глобальний редизайн упаковки бренду. В центрі редизайну — графічна система, яка служить єдиним візуальним ...

«Алло, не спиш? Я тебе кохаю». TABASCO створило валентинки для українських брендів

Креативне агентство TABASCO створило валентинки, якими освідчилося своїм клієнтам, бізнес-, інформпартнерам, а також компаніям, з якими реалізовує соціальні проєкти. 14 ...