Нові постанови щодо міської забудови, які було нещодавно прийнято в британських містах Брайтон і Хоув, віднині вимагають, щоб забудовники вмуровували спеціальні цеглини, пристосовані для гніздування стрижів та бджіл, у стіни всіх нових будівель, вищих за п’ять метрів.
Такі цеглини є або пустими всередині та мають вхідний отвір (для птахів), або ж вони містять численні маленькі дірочки, щоб там могли жити бджоли-одинаки.
Ці цеглини можуть бути вмуровані в стіни нової оселі, лишаючись майже непомітними для людського ока. Проте для птахів, бджіл і навіть кажанів вони є безпечним місцем для гніздування. Цеглини для бджіл розраховані на бджіл-одинаків, які не утворюють колоній і яким, відповідно, не властива агресивна поведінка, пов’язана із захистом вулика.
Мета такої постанови — сприяння біорізноманіттю. Цеглини для гніздування птахів вже стали частиною архітектурної політики в багатьох куточках Великобританії. А от цеглини для бджіл є відносно новою ідеєю. В графствах Корнуолл та Дорсет теж було прийнято схожі постанови.
Фей Кліфтон, речниця компанії Green&Blue, яка виготовляє такі бджолині домівки, пояснює, що ця цегла лише відтворює природні місця для гніздування бджіл-одинаків. Адже через герметичність сучасних будівель такі місця поблизу від людського житла практично щезли.
«Бджоли-одинаки гніздуються поміж старої цегли і в тріщинах, де викришується вапно, — пояснює Фей Кліфтон. — Але сучасні будівлі настільки досконалі, що в них жодної шпаринки не лишається. Ми розміщуємо в кожній будівлі житло для них так само, як це відбувалося природно впродовж минулих століть. Якщо ми цього не зробимо, це буде просто гола стіна. Сотні й сотні миль землі, втрачених для будь-якого біорізноманіття».

Щоправда, деякі науковці закидають, що таке архітектурне рішення може сприяти розповсюдженню кліщів та поширенню хвороб. Але прихильники стверджують, що бетонні блоки, які переважно використовуються для таких бджолиних домівок, — не те ж саме, що дерев’яні «комашині готелі», і ризик заселення в них шкідників є дуже низьким.
Втім, всі згодні, що самої лише цегли для гніздування бджіл буде недостатньо, щоб відновити втрачене в межах міста біорізноманіття.



Компанія Green&Blue, зі свого боку, впродовж двох років разом із дослідниками з Ексетерського університету вивчала, як висота й колір цеглини впливають на її ефективність як домівки для бджіл. А нещодавнє рішення міста Брайтон дозволить компанії провести дійсно масштабне дослідження і позбутися тих недоліків, які ще лишаються.
Читайте також:
Бджілка-інфлюенсер намагається завоювати Instagram, щоб врятувати усіх бджіл.
Канадська художниця та авторка коміксів Камілла д’Ерріко зображає відомих персонажів у вигляді бджіл.