Французький автомобільний бренд DS Automobiles, який свого часу відділився від Citroën, випустив колекцію з чотирьох предметів одягу, вкритих живими водоростями, які вилучають вуглекислий газ із повітря та перетворюють його на кисень. Ця капсульна колекція складається з куртки, плаща та двох футболок. Такий одяг з фотосинтезом було спроектовано EgonLab та продемонстровано під час Паризького тижня моди, партнером якого бренд DS Automobiles виступив цього року.
Для того щоб фотосинтез працював, необхідно підтримувати життєздатність водоростей. Тобто до такого одягу необхідно ставитися, скоріше, як до вазону – щодня обприскувати його та стежити, щоб він отримував достатньо сонячного світла.
Шар водоростей повністю вкриває футболки, а от верхній одяг має лише окремі фотосинтетичні аплікації.
Головне – не забувати поливати
Сам шар водоростей був розроблений лондонською дослідницькою студією Post Carbon Lab. Виготовлено його виключно з природних матеріалів: мінералів, води, рослинних і дріжджових живильних речовин тощо. Засновники студії зазначають, що вони лише відтворили ті процеси, що й так відбуваються в природі, перенісши їх на текстиль. Весь процес створення водоростевого шару зайняв десь 7–10 тижнів, і за цей час колекція ввібрала 1,45 кілограмів вуглекислого газу. Щоб переробити таку кількість CO2, шестирічному дубовому деревцю знадобиться півроку.
Втім, кількість переробленого у такий спосіб двоокису вуглецю безпосередньо залежить від догляду за водоростевим одягом: йому потрібні належні освітлення, вологість та температура. Зокрема, у теплішому кліматі або влітку одяг з фотосинтезом буде активнішим.
Для команди Post Carbon Lab ця технологія є поки що пілотною, тож вони сподіваються, що користувачі та партнери на кшталт DS Automobiles допоможуть їм випробувати її та зібрати статистику.
Як показують дослідження, тривалість життя такого одягу може сильно варіюватися, але в разі правильного догляду вона становитиме не один рік. Для цього одяг треба щодня зволожувати, прати лише вручну та з використанням pH-нейтральних мийних засобів, зберігати у добре освітленому та вентильованому місці і не торкатися його нічим гарячим.
Розробники сподіваються, що ця технологія стане в пригоді як індустрії моди, так і автомобілебудуванню.
Для DS Automobiles така колаборація стала можливістю привернути увагу до Паризького тижня моди. Вона також служить підтвердженням намірів бренда випускати з 2025 року лише електричні або гібридні моделі автомобілів.
Ідея тканини з живих водоростей вже якийсь час існує. Ізраїльські розробники навіть агітують робити таку тканину самотужки.