• Про проєкт
  • Контакти
  • Логін
CreativityUA - Official CIAU Media
  • Ідеї
  • Інсайти
  • Ремесло
  • Бізнес
  • Люди
  • М’язи
  • Тренди
  • Натхнення
  • Більше
    • Всі новини
    • Відео
    • Спецпроєкти
      • LIONS Live
      • Креативний дайджест
      • Cannes Lions 365
      • Філософський Сад
      • Комунікації для культурних менеджерів
      • Знакові проєкти України
Немає результатів
Переглянути всі результати
Creativity Ukraine
  • Ідеї
  • Інсайти
  • Ремесло
  • Бізнес
  • Люди
  • М’язи
  • Тренди
  • Натхнення
  • Більше
    • Всі новини
    • Відео
    • Спецпроєкти
      • LIONS Live
      • Креативний дайджест
      • Cannes Lions 365
      • Філософський Сад
      • Комунікації для культурних менеджерів
      • Знакові проєкти України
Немає результатів
Переглянути всі результати
Creativity Ukraine
Головна Бізнес та Інновації

В Україні стартап-спільнота прямує до рівності не лише на словах: інтерв’ю з представницею стартапу Lingart Яриною Бурбан

7 Липня, 2021
Час прочитання: 4 хв.
A A
В Україні стартап-спільнота прямує до рівності не лише на словах: інтерв’ю з представницею стартапу Lingart Яриною Бурбан
Share on FacebookShare on Twitter

Ми продовжуємо інтерв’ю з переможницями конкурсу серед жінок-підприємниць Women’s Pitch Day, створеного Центром «Розвиток КСВ» (ініціативою Дівчата STEM) та платформою з розвитку усвідомленого підприємництва n.cubator.

Друге місце та спеціальний приз, а саме 5 планшетів від інноваційного партнера заходу Lenovo, отримала команда Lingart з мобільним додатком нового формату для багатомовних інтерактивних аудіокниг, який дозволяє слухати технічну і навчальну літературу. У кожній книжці текст і аудіо синхронізовано, а до кожного речення можна додавати зображення, відео, таблиці, графіки та навіть редактор коду. На питання Creativity.ua відповідає представниця команди Lingart Ярина Бурбан.

Розкажіть як виникла ідея стартапу Lingart. Які болі «лікуєте» і чому саме їх?

Ідея стартапу виникла у нашого засновника, Михайла Малкуша, коли він їхав у метро і йому стало незручно слухати аудіокнигу. Він подумав, що класно було б перемкнутися на текст, але такої можливості тоді ще не існувало. Оскільки він розробник з десятилітнім стажем, то поставив собі за мету зробити додаток, в якому можна буде і слухати й читати одну і ту саму книжку.

Ми працюємо над Lingart уже два роки, і в процесі роботи розширюємо його можливості.

Це інструмент для читання і слухання аудіокниг, а також технічної й навчальної літератури. І лікує болі усіх, хто віддає перевагу “слуханню”, а не читанню, але через відсутність такого формату не мав нагоди освоювати літературу, яка потребує візуального супроводу.

Чи не було страху починати щось нове?

В Михайла перед запуском Lingart було 6 невдалих спроб стартапів. Тому страху не було — це був радше виклик, зробити продукт, який можна буде масштабувати та розвивати, і який почне приносити дохід.

Хто чи що підтримали Вас?

Поштовхом для швидкого розвитку і розробки для нашої команди став конкурс StartupПрорив від TechStartup School, під егідою Назара Подольчака.

Ми тоді ще не дуже твердо стояли на ногах, не дуже були впевнені у бізнес-моделі. Але перемога в цьому конкурсі й фідбек від спеціалістів, а також подальша підтримка Стартап Школи, стали для нас своєрідним стартом.

З якими викликами ви зіштовхнулися? Чи можна назвати ці виклики типовими для жінок-стартаперок?

На мою думку, стартап — це щось, що випереджає свій час. Натомість дуже багато стереотипів у нашій культурі «гальмують» прогрес жіночого бізнесу зокрема.

Неможливо займатися улюбленою справою, коли ти зі всіх боків наштовхуєшся на нерозуміння і спротив оточення.

Виклики у нас всіх одинакові — поєднувати роботу з вихованням дітей (якщо вони вже є), або навчитися ігнорувати питання про те, що ти будеш робити зі стартапом, коли станеш мамою (якщо їх ще нема).

Мені пощастило — засновник стартапу — мій рідний брат. Від моменту створення першої версії Lingart я, не припиняючи роботи над проєктом, народила двох дітей, але постійно відчувала підтримку і деколи «поблажливість» сім’ї, команди та Tech Startup School. Мої партнери розуміють, що поєднувати материнство і будь-яку роботу — складно. Не тільки через погіршення пам’яті чи відсутність сну, але й через стереотипи з цим пов’язані. Але я брала сина з собою на виставки стартапів, ходила з ним на конкурси, і ніколи не почувалася при цьому ніяково.

Lingart

Чи зіштовхувалися з упередженим ставленням до жінок в галузі високих технологій? Якщо так, як боротися з необ’єктивністю оцінки успіху стартапу, створеного жінкою?

Тільки стосовно жінки можна почути питання: «А тобі чоловік дозволяє працювати?», «А хто сидить з дітьми?», «А коли ти народиш — ти ж збираєшся іти в декрет?», «А якщо ти працюєш, хто вдома готує їсти?» І тд, і тд.

Був один конкурс, де під час пітчу нас з Михайлом запитали, чи ми пара? І коли у відповідь почули, що ми — брат і сестра, то зітхнули з полегшенням і дали нам перемогу. Чому? Бо вважали, що стосунки в парі можуть зруйнуватися і двоє кофаундерів будуть ділити бізнес в судовому порядку. ))

Боротися з цим досить просто — показати, що ти професіонал у своїй справі, не боїшся викликів і незручних питань.

Що вас мотивує? Можливо у вас є role model?

Зараз все позбувається будь-яких рамок, а звичні формати книжок лишаються такими як 10 і 20 років тому. І це мене мотивує працювати самовіддано над проєктом.

Я вірю, що невдовзі всі книжки перейдуть у цей формат, бо це зручно і практично.

А ще мене мотивує наша команда, бо це не просто працівники, а доброзичлива і небайдужа спільнота однодумців.

Розкажіть про команду, яка працювала над стартапом. Вона винятково жіноча чи баланс. Чому?

В нашій кор-команді 10 людей, серед них 5 чоловіків і 5 жінок. Ми не ставили собі за мету створити команду за принципом гендерних квот, а оцінювали спеціалістів лише за їхню кваліфікацію і вміння. І наша команда доводить, що жінки можуть працювати й викладатися в стартапі на рівні з чоловіками.

В Україні стартап-спільнота прямує до рівності не лише на словах: інтерв'ю з представницею стартапу Lingart Яриною Бурбан

Що було найскладнішим в роботі над ідеєю та презентацією стартапу?

Якщо говорити про запуск Lingart, то найтяжче було знайти перших видавців і перші книжки для співпраці. Це було настільки тяжко, що для нас виявилося легшим шляхом створити власну студію звукозапису і писати там книжки самостійно. Після першого підписаного договору (це було видавництво Vivat), справи пішли значно краще, бо видавці перестали нас відверто ігнорувати.

Що дала участь у Women’s Pitch Day у професійному та особистому плані?

Мені здається, що найцікавіший досвід — це вміститися в час, враховуючи, що пітч був без запитань-відповідей. Тобто за 2 хвилини ми мали розказати не лише інформацію про проєкт, але й розкрити все, що могло б зацікавити журі, причому у зрозумілій для всіх формі.

Взагалі структура лекцій, практичні та домашні завдання на нашому двотижневому курсі перед пітчем на Woman’s Pitch Day були  дуже ретельно підготовані. Такий рівень організації й комунікації поки що зустрічається рідко.

Участь у цьому заході дала нам не лише друге місце і приз, але й розуміння того, що жінки — могутні! Вони запускають і розробляють супутники, програмують, роблять розрахунки, прототипи, і змінюють світ на краще!

Що означає для країни та для вас особисто створення спільноти в ході Women’s Pitch Day?

Створення такої спільноти — це велика підтримка й усвідомлення того, що є організації, які розуміють нашу проблему і готові підтримувати жіночі стартапи. Бо проблема жінок у стартапах присутня.

Ми подавалися на європейські конкурси, де в заявці ти мусив відповісти на питання, скільки жінок працює у твоєму стартапі, і чи дорівнює ця цифра половині команди.

Я думаю, це дуже хороша ініціатива і радію, що в Україні стартап-спільнота теж до цього прямує. До рівності не лише на словах. До дієвої активної підтримки жінок.

Можливо у вас з’явилися ідеї потенційних колаборацій з учасницями конкурсу?

Ніт) Принаймні поки що.

Традиційне питання: ваші плани на майбутнє?

Минулого року ми додали можливість розширювати текст додатковим медіаконтентом (інтегровані відео, зображення, посилання, тести, таблиці), а зараз працюємо над інтерактивними елементами (реакція на дотик, редактор коду, визначення локації та вподобань користувача). А також над впровадженням підписки.

В перспективі плануємо вийти на інші ринки.

Яку б пораду ви дали жінкам, які хочуть створити та просувати свій стартап?

Якщо жінка чогось хоче — її не спинити! Якщо у вас є ідея створення стартапу — розвивайте ідею, сформулюйте короткий опис, говоріть з потенційною цільовою аудиторією, дізнайтесь, чи потрібен ваш продукт ще комусь крім вас самих.

Якщо ваш стартап поки що існує на рівні ідеї — ви теж можете шукати партнерів і команду, якісь ресурси на його втілення.

В нас, на жаль, немає конкурсів окремо для pre-seed i seed рівнів стартапів, тому, зрозуміло, що в стартапу на рівні ідеї шанси на перемогу менші, ніж в стартапу з готовим прототипом чи демоверсією, але ніхто ж не забороняє вам на них подаватися!

Головне — вірити у свої сили й не здаватися. Шукати однодумців. І ставити свій проєкт в пріоритет.

Ми колись жартували з Михайлом, що всі їдуть на море, а ми робимо стартап. Всі беруть відпустку, щоб побути з родиною, а ми робимо стартап. Всі купують нові машини, а ми робимо стартап. Бо це пріоритет.

Це як з дитиною — ти вкладаєш в неї багато сил і переживань, ресурсів, радієш найменшим успіхам і крокам, хвалишся всім навколо маленькими перемогами, думаєш, що твоя дитина — прекрасна. І що вона зможе змінити світ на краще. І залишиться на цьому світі після тебе.


Перше ж місце в конкурсі стартапів отримала команда iCardy. Читайте інтерв’ю з представницею команди Оксаною Севрюковою, яка розповіла про ідею стартапу й її реалізацію, а також про участь у Women’s Pitch Day і про упереджене (чи все ж ні?) ставлення до жінок-стартаперок.

Теги: гендерна рівністьстартапи

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

Суспільство та Держава

Всюдисущі стереотипи: анімацію жіночих і чоловічих персонажів з відеоігор обміняли місцями

17 Лютого, 2022

У Франції некомерційна організація Women in Games вирішила показати, що буде, якщо обміняти місцями анімацію жіночих і чоловічих персонажів з відомих відеоігор.

Читати даліDetails

Німецький стартап із українським центром розробки HeyCharge залучив 4,7 мільйона доларів

Українські тіктокери об’єднались заради подолання проблеми насильства над дітьми

РЕКОМЕНДОВАНО

Інсайти

30+ визнаних експертів реклами і маркетингу виступлять на Ukrainian Creative Stories 2025

13 Травня, 2025
Ідеї

Lifestyle-колаборація Win Win Studio та Nebo Ideas Agency

23 Травня, 2025

БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ

Оголошено шортлисти конкурсу Ukrainian Design: The Very Best Of 2025
Маркетинг і Комунікації

Оголошено шортлисти конкурсу Ukrainian Design: The Very Best Of 2025

19 Травня, 2025
Наймасштабніша наукова подія для молоді: що очікувати на OL Science & Tech Fest 2025
Бізнес та Інновації

Наймасштабніша наукова подія для молоді: що очікувати на OL Science & Tech Fest 2025

20 Травня, 2025

Про медіа

CreativityUA – ми пишемо про креатив, що трансформує бізнес, змінює людину та розвиває суспільство. Надаємо можливість брендам та особистостям ділитись досвідом та цікавою інформацією. Тримаємо в курсі важливих новин креативних індустрій і надаємо майданчик для поширення свіжих думок.

Тематичні напрями

  • Творчість і дизайн
  • Бізнес та Інновації
  • Маркетинг і Комунікації
  • Культура і Життя
  • Наука і Технології
  • Розвиток і Ефективність
  • Суспільство та Держава
  • Фестивалі та можливості
  • Відповідальність

Контакти

Відділ реклами

Імейл редакції

+380 44 221 6131

Новини Каннських Левів в Україні

Cannes LIONS 365  |  LIONS Live

Подкаст Creative Digest

Soundcloud  |  Apple Podcasts |  Google Podcasts

Ми у соцмережах

© 2021 CreativityUA | Офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України | CIAU

Політика конфіденційності

З поверненням!

Увійдіть з логіном Facebook
Увійдіть з логіном Google
OR

Увійти в обліковий запис

Забули пароль?

Відновіть свій пароль

Будь ласка, введіть своє ім'я користувача або адресу електронної пошти, щоб скинути пароль.

Увійти
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • РУБРИКИ
    • Ідеї
    • Інсайти
    • Ремесло
    • Бізнес
    • Люди
    • М’язи
    • Тренди
    • Натхнення
  • ТЕМАТИКА
    • Маркетинг і Комунікації
    • Бізнес та Інновації
    • Творчість і дизайн
    • Культура і Життя
    • Розвиток і Ефективність
    • Наука і Технології
    • Суспільство та Держава
    • Фестивалі та можливості
  • СПЕЦПРОЄКТИ
    • Cannes Lions 365
    • LIONS Live
    • Креативний дайджест
    • Філософський Сад
    • Комунікації для культурних менеджерів
    • Знакові проєкти України
  • ТИП МАТЕРІАЛУ
    • Новини
    • Добірки
    • Історії
    • Точка зору
    • Інтерв’ю
    • Аналітика
    • Відео
    • Події

© 2021 CreativityUA | Офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України | CIAU

Цей вебсайт використовує файли cookie. Продовжуючи користуватися цим вебсайтом, ви даєте згоду на використання файлів cookie. Відвідайте сторінку Політика конфіденційності.