Юрій Козакевич: Містам потрібно розуміти мову бізнесу

З 29-го до 31-го січня на головній арені країни, НСК «Олімпійський», відбудеться міжнародний ЕКСПО-конгрес «Бізнес для Розумних Міст». Reklamaster.com розпочинає серію інтерв’ю з гостями та спікерами заходу. На наші запитання відповідає керівник проекту створення Індустріального Парку в м. Івано-Франківську Юрій Козакевич.

Індустріальний парк в Івано-Франківську перебуває зараз на стадії створення. З якими перешкодами доводиться стикатися на шляху до реалізації проекту?

Однією з перешкод є суспільний стереотип: ми не вміємо ефективно продавати себе в Україні. Себе – тобто свій край, своє місто, свої вміння та компетенції. Багато людей, здобувши освіту в школах, а згодом – і професійну освіту в ПТУ чи вузах, зокрема в галузі інженерії, приладо- та машинобудування, дуже часто зневірені в тому, що в Україні можна знайти якісну роботу, за яку б платили мінімум 700-1000 євро. Звідси й значне розчарування, і, як результат, велика трудова міграція в Європу. Тому, одне із завдань нашого Індустріального Парку – стати таким успішним прикладом, який створить умови для виникнення тисяч робочих місць в нашому місті і відповідне фінансове забезпечення працівників. Наступний крок – створити екосистеми багатьох бізнес проектів, які будуть підштовхувати один одного і місто в цілому до розвитку.

Ще одна перешкода – міська влада не працює ефективно над побудовою дієвої економічної політики. Зокрема, у владі міста немає Департаменту економіки, відсутні практичні кроки по залученню в місто інвесторів та створенню нових робочих місць. Влада міста, в тому стані і тому складі, якою вона є зараз, не може запропонувати дієву стратегію і практичну дорожню карту по створенню умов для росту і розвитку бізнес-середовища. Деякі міста України активно залучають до команди муніципалітетів фахівців і технократів, відмовляються від дешевого популізму і хаотичних кроків, націлених на короткотерміновий wow-ефект. Як результат – бюджети таких міст виконуються з прибутком. Наразі ж, міський бюджет Франківська другий рік поспіль є збитковим, а багато робіт за кошти бюджету виконується катастрофічно неякісно і з надмірною долею популізму. Саме тому, одним із завдань нашого проекту є проведення конструктивного діалогу з офіційною владою міста щодо створення дієвого Департаменту економіки в складі фахівців-технократів, які зможуть вибудувати програму розвитку економіки в місті.

Українські міста конкурують за вітчизняних та іноземних інвесторів. Хто є найголовнішим конкурентом Івано-Франківська і чому?

Основним і наразі єдиним конкурентом Франківська є Франківськ.

Багато міст України насправді не суттєво конкурують між собою. Бізнес-інвестор, який потенційно може зайти в Україну або переміститись з міста в місто в межах країни, наразі не має великого вибору. Культури конкуренції не існує через те, що багато міст не мають сформованих ціннісних пропозицій та сформованих брендів. Тому, дуже часто, з точки зору багатьох бізнес-середовищ, багато міст просто відсутні у них на радарах. Щоб бути нанесеним на умовну карту, по якій рухається бізнес, містам потрібно розуміти мову бізнесу, принципи і правила ведення бізнесу,  механізми прийняття рішень. Франківськ надзвичайно потенційне місто. Однак, маючи технічний, гуманітарний і медичний вузи й таку структуру населення, де переважають молодь і працездатні люди, маючи міжнародний аеропорт, різнопрофільні промислові та бізнес-майданчики та іншу необхідну інфраструктуру, маючи найкоротшу дорогу в серце Карпат, маючи унікальну та цікаву архітектуру та історію, маючи дуже компактну структуру міського середовища – в місті не розроблені і не запущені дієві ціннісні механізми, здатні в найкоротший термін розвернути внутрішній тренд на розвиток бізнесу і створення умов для фінансового добробуту громадян.

Яка роль малого бізнесу в економічному розвитку Івано-Франківська?

Малий бізнес не здатен самостійно забезпечити сталий розвиток Франківська. Для того, щоб малий бізнес був ефективним і успішним – потрібна наявність в єдиному економічному просторі великого і середнього бізнесу, а також дієвої економічної політики з боку влади Франківська, спрямованої на відкритість, чесність, прозорість. Як тільки міська влада запустить процеси дерегуляції і створить умови для економічних свобод – в місті одразу почнуть з’являтись нові інвестори, стартапи, робочі місця, потужні інфраструктурні та інші проекти, нові підряди. Натомість, офіційна влада Франківська вперто намагається зав’язати всі основні макропроцеси і бюджетні фінансові потоки на своїх фірмах. Саме тому, через корупцію та значну некомпетентність чиновників муніципалітету, бізнес не здатен рости і розвиватись самостійно та допомагати розвитку Франківська.

У нинішній час постійної конкуренції немає нічого ціннішого за талановитих та активних людей. Як Франківську вберегти людські ресурси?

Франківську потрібно багато якісної роботи в бізнесі, владі, та громадському секторі. Наявність цікавих і амбітних проектів породжує потребу в талановитих кадрах. Саме вони здатні забезпечити якісні і необхідні для розвитку Франківська результати. Саме потужні, масштабні, сталі в часі і просторі проекти здатні залучати і утримувати людські ресурси.

Які ознаки розумного міста можна вже побачити в Івано-Франківську?

І в бізнес-середовищі, і в органах влади, і в громадському секторі вже є низка успішних проектів і спільнот, які розвивають Франківськ. Критичне мислення, практичний досвід від успішних і неуспішних проектів, любов до рідного міста, впертість, віра в Франківськ – ці риси вже є на озброєнні багатьох містян, які усвідомлено бажають Франківську розвитку і процвітання.

Назвіть міста, які сьогодні Ви вже назвали б розумними. На кого нам потрібно рівнятись?

Франківську потрібно віднайти свій ціннісний шлях і сформувати свій унікальний бренд. Жодне успішне місто Європи не є копією іншого європейського міста. Економіка і бізнес, архітектура і просторовий розвиток, освіта, медицина, культура і мистецтво, транспорт, безпека, громадський сектор, креативна індустрія. У цих та інших сегментах потрібно вивчати досвід і українських, і європейських міст, однак формувати власну програму розвитку і росту.

Питання ставила Вікторія Теравська

Довідка

ЕКСПО-конгрес «Бізнес для Розумних Міст» організовується Фондом Розвитку Міст, Академією Публічно-Приватного Партнерства та Ardana Consultants .
Головний організатор заходу – Фонд Розвитку Міст – основною метою своєї діяльності визначає допомогу українським містам у досягненні цілей сталого розвитку. Фонд допомагає Києву та іншим містам України досягнути сучасних світових стандартів у розвитку економіки, соціальної сфери, транспортної, інженерної та безпекової інфраструктури із збереженням природного та культурного надбання. Більше про Фонд та його проекти на сайті:

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Прийоми проти ЛОМу: що таке кенселінг і як інфлюенсеру не потрапити під публічне засудження

ХХІ століття відзначилося силою-силенною нових професій. Блогер — одна з перших. Соціальні мережі — давно один із найпотужніших публічних рупорів, ...

Вперше за 130 років BORJOMI презентує інноваційний продукт FLAVORED — без цукру і калорій

Вперше за 130 років BORJOMI презентує інноваційний продукт FLAVORED — без цукру і калорій

Ми звикли грати із часом наввипередки, заглиблюватися в міські нетрі та скролити історії з життя. Ми давно орієнтуємось на місцевості ...

Трансформації та можливості: бліц спікерів онлайн-марафону NO LIMITS: transformACTION 2021 (оновлено)

Новий освітній український проєкт LIFTA.SPACE анонсував безкоштовний онлайн-марафон NO LIMITS: transformACTION 2021, який відбудеться 15-21 лютого 2021. Ключова тема івенту — трансформації як ...

5 речей, необхідних для народження інновацій

Ідеї є всюди, або 5 речей, необхідних для народження інновацій

Найкращі ідеї народжуються там, де люди найменше сподіваються їх знайти — вважає Емі Стентон, засновниця та керівниця PR-агенції Stanton & ...

Coca-Cola переходить до пляшок з переробленого пластику

Coca-Cola Co. запроваджує використання в США виключно пляшок з переробленого пластику, що є значним зрушенням у стратегії сталого розвитку. Компанія ...

Повчання, переспіви та підмочені репутації: найгірша реклама до Супербоулу 2021

Міфічні «ідеальні люди» є невмирущим рекламним кліше, але ми не для того витерпіли цей рік, щоб найгірша реклама до Супербоулу 2021 повчала нас, як жити.