Дизайнерка Ілія Шамле, випускниця Design Academy Eindhoven, замінила батареї живими рослинами в збудованій нею серверній системі. У такий спосіб вона спробувала дослідити можливість симбіозу між технологією та природою.
Цей проєкт демонструє ще одне джерело відновлюваної енергії. Електрична енергія, яку виробляють кущі помідорів, використовується для роботи хмарного сервера, а генероване комп’ютером тепло створює для рослин оптимальні умови.
Така самодостатня система під назвою Warm Earth була розроблена для апокаліптичного майбутнього, коли людство більше не зможе покладатися на електростанції і муситиме натомість звернутися до живих рослин, як до альтернативного джерела енергії.
«Якщо весь інтернет працюватиме на рослинах, сервери вже не можна буде використовувати так, як ми їх використовуємо зараз, з безліччю контенту, – розповіла Ілія Шамле виданню Dezeen. – Ми не зможемо функціонувати, як раніше, і це буде дуже сувора реальність. Цей проєкт може допомогти нам усвідомити, як багато енергії потрібно на такі системи і як сильно ми від них відмежовані».
Штучна екосистема Шамле була задумана як спосіб перетворити дата-центри з чогось чужорідного і невидимого в повсякденному житті, на звичайний побутовий предмет в наших домівках.
Як це працює
Кущі помідорів були вирощені на стандартних полицях, де зазвичай розміщують сервери, а сам сервер, натомість, прикріплений зовні цієї шафки.
Вентиляційна шахта сполучає сервер із шафкою, а вентилятор жене гаряче повітря від комп’ютера на полиці з рослинами, перетворюючи цю шафку на своєрідну теплицю.
В свою чергу, помідорні кущі постачають серверу енергію, використовуючи для цього рослинно-мікробний паливний елемент, розроблений у Вагенінгенському університеті, що в Нідерландах. Ця технологія по суті перетворює рослини на батареї.
В ході фотосинтезу рослини отримують енергію від сонця, конвертуючи її в хімічну енергію, яка накопичується в цукрах та білках.
Надлишок цього матеріалу виділяється корінням рослини як відходи. Потім цей багатий енергією органічний матеріал розщеплюється бактеріями в ґрунті, вивільняючи енергію.
Оскільки сервер мусить бути в приміщенні, сонячне світло в системі Шамле замінює лампа. Енергія, вивільнена мікробами з рослинних відходів, вловлюється вугільно-залізною сіткою на дні горщиків з рослинами.
Все це дає серверу лише стільки енергії, скільки вистачить на один вебсайт. Цей сайт задає своїм відвідувачам ряд питань про те, як наша мережева інфраструктура впливає на довкілля.
Дослідники вже розробляють технології, які працюють на рослинно-мікробних паливних елементах. Науковці переконані, що такі технології будуть здатні генерувати струм потужністю до 3,2 Ватт з м2 зелених насаджень. Тобто енергетичні потреби невеликої будівлі будуть повністю компенсуватися її зеленим дахом.
Але цього аж ніяк не вистачить, щоб компенсувати ті 200 трильйонів Ватт, які щогодини споживають дата-центри світу.
Читайте також:
«Живий жилет» – сам собі сад, сам собі садівник.