Everscan була заснована Ярославом Покотило як дочірня компанія Lemon Construction. Хоча материнська компанія спеціалізується переважно на офісному дизайні, вона не могла залишити без уваги ті можливості, які відкриває Everscan.
Матеріал опубліковано в межах партнерства з TechUkraine.
Застосовуючи передові LiDAR-технології (як наземні, так і встановлені на дрони), Everscan ретельно досліджує різноманітні об’єкти, від крихітних артефактів до цілих міст, і відтворює їх цифрові моделі з точністю до міліметра.
Втім, найбільшою цінністю компанії є не сканери, а отримані за їх допомогою дані, які допомагають вирішити проблему клієнта.
Серед клієнтів Everscan є такі великі компанії як:
- Димерська сонячна електростанція (профілактичний моніторинг сонячних панелей, щоб вчасно виявляти пошкодження);
- ПМГУ МК «Азовсталь» і OK-306 SevGOK (інженерні та геодезичні роботи, лазерне сканування для подальшої модернізації);
- Cargill (відновлення виконавчої документації для подальшого моделювання і модернізації);
- і багато інших.
В своїй роботі Everscan використовує технологію LiDAR. Це – дистанційне сканування об’єктів за допомогою лазерних імпульсів, яке дозволяє створити цифрову копію відсканованого об’єкта. Дані, отримані у вигляді хмари точок (point cloud), можуть бути легко використані для 3D-моделювання і створення карт місцевості. Повнота і точність отриманих у такий спосіб даних не має собі рівних.
Сфер для застосування таких даних є чимало:
- Енергетика
- Архітектура та будівництво
- Промисловість
- Автомобілебудування
- Гірнича справа
- Культурна спадщина
Ви, певно, не очікували побачити тут цей останній пункт! Але пояснюється все дуже просто.
У чому була проблема?
Історико-культурний заповідник «Більськ» є унікальною археологічною локацією і частиною культурної спадщини України. Науковці вважають цю історичну пам’ятку найбільшим укріпленим поселенням часів ранньої залізної доби, що збереглося в Європі.
Археологічні дослідження наразі є неможливими без сучасних технологій. Для археологів технологія LiDAR видається справжнім дивом, оскільки за її допомогою можна знайти об’єкти, практично невидимі неозброєним оком, особливо якщо вони сховані під шаром рослинності.
«Будь-яка наземна споруда робить ґрунт гетерогенним, лишаючи по собі так звані «сліди». Навіть із часом ці об’єкти можна розгледіти за допомогою LiDAR, що дає нам шанс зберегти історію», – пояснює засновник Everscan Ярослав Покотило.
На фото нижче можна побачити «слід» церкви, яка колись стояла на цьому місці. Все це було приховано під пишним рослинним покривом.
Яке рішення?
Наприкінці 2020 року співробітники заповідника «Більськ» ініціювали LiDAR-дослідження всього історичного комплексу та створення його цифрової моделі у формі хмари точок. Результати цього дослідження відкрили нові можливості щодо розшифрування найменших аномалій ландшафту.
Компанія Everscan скористалася технологією LiDAR, щоб зібрати дані про місцевість з точністю до 2,5 см і створити замовлену карту в масштабі 1:500. Точність скану була підтверджена контрольними замірами, які спеціалісти Everscan виконали на місцевості.
Сканування LiDAR вигідно відрізняється від інших класичних методів дослідження тим, що щільність вимірювань на 1 м2 є набагато більшою, а отже і точність результатів є вищою. Хоча метод фотограмметрії є дешевшим, конкурувати з технологією LiDAR він не може, якщо мова заходить про заліснені місцевості чи навіть місцевості з мінімальним рослинним покривом.
Які кінцеві результати?
Компанія Everscan виконала LiDAR-зйомку місцевості від А до Я, створивши для заповідника цифрову модель історичного поселення. Така модель була обрана спеціально з огляду на те, що досліджувана місцевість переважно заросла лісом.
Ось приклад того, як виглядають цифрова модель і фотозйомка одного й того ж ландшафту:
Археологи переконані, що в цій місцевості можна знайти чимало артефактів, які мають неабияке культурне та історичне значення. А зібравши для Історико-культурного заповідника «Більськ» необхідні дані, компанія Everscan долучилася до збереження вітчизняної історії.
Що далі?
Фахівці Everscan виступили на ІІІ Міжнародній науковій конференції «Фактор простору в історичних дослідженнях», привертаючи увагу до використання дистанційного сканування для дослідження місць археологічних розкопок та проілюструвавши практичне застосування технологій LiDAR.
У своїй співпраці із заповідником «Більськ» компанія Everscan планує і надалі застосовувати передові технології сканування. Наступним буде використано георадар, який «просвічує» ґрунт, щоб відсканувати і нанести на карту підземну структуру заповідника.
Від такої технології не відмовився б і сам Індіана Джонс, адже вона не лише допомагає знаходити артефакти, а й запобігає непотрібним розкопкам на історично важливій місцевості.
Команда Everscan сподівається, що це допоможе заповіднику «Більськ» та іншим багатим історією місцям стати популярними туристичними і освітніми локаціями. Чому? А тому що після таких досліджень їхня музейна колекція зможе позмагатися із самим Акрополем, встановлюючи нові стандарти серед поціновувачів нашої історії.
Проєкт «Підвищення конкурентоспроможності креативних індустрій та машинобудування завдяки рішенням українських ІТ-компаній» реалізується платформою TechUkraine у партнерстві з АППАУ — Асоціацією підприємств промислової автоматизації України, Міжнародною асоціацією Culture and Creativity та за фінансової підтримки уряду Німеччини через GIZ.