Науковці з Колумбійського університету розробили робота, який здатен імітувати вираз обличчя людини, щоб викликати довіру у користувача. Такий робот з мімікою, названий Eva, використовує технології глибинного навчання для аналізу знятих на камеру рухів людського обличчя. Після чого дроти та моторчики натягують відповідні точки еластичної «шкіри» робота, щоб у реальному часі відтворити вираз обличчя людини поряд.
Враження від цього справляється доволі моторошне. Проте дослідники стверджують, що роботи, наділені цією здатністю, можуть спілкуватися з людиною природніше і викликають більше зацікавлення з боку співрозмовника.
Різні вирази людського обличчя Eva відтворює, використовуючи окремо чи сукупно шість базових емоцій: злість, відраза, страх, радість, сум і подив.
Як пояснюють розробники у своїй публікації, якщо радість відповідає одному виразу обличчя, то, скажімо, поєднання радості та подиву, тобто емоція приємного здивування, становитиме вже цілком інший вираз.
Команда науковців навчила робота генерувати різні вирази обличчя, зображаючи перед ним різні емоції. У такий спосіб робот Eva навчився порівнювати типові вирази обличчя з живою мімікою, зафіксованою на камеру.
Емоційні роботи майбутнього
Звісно, є й інші проєкти, які подібно до цього спробували навчити гуманоїдних роботів людській міміці. Але, як стверджують розробники, Eva є наразі єдиним таким проєктом з відкритим кодом.
До того ж, виготовлення та монтаж такого робота є відносно недорогими. За словами розробників, таке поєднання відкритого коду та доволі помірного бюджету може зробити «Єву» доступною платформою для дослідження «емоційного» штучного інтелекту, яку інші дослідники зможуть налаштовувати, як їм треба.
В перспективі, науковці сподіваються, що їх дослідження дасть початок андроїдам, які реагуватимуть на мову тіла людини. А це, в свою чергу, полегшить спілкування між людиною і машиною в дуже різних контекстах: від фабричних цехів до догляду за літніми людьми.
Серед інших таких проєктів є робот Tengai від Furhat Robotics, який використовується рекрутинговою агенцією TNG для проведення співбесід.
А японські науковці у своєму прагненні навчити робота емпатії зробили його здатним відчувати біль.