У мережі поширюється публікації під хештегами #занепідтримкиУКФ та #негодні: так представники проєктів-заявників на деякі грантові програми Українського культурного фонду висловлюють своє обурення відмовами у підтримці, які вони отримали від Наглядової ради Фонду.
* Матеріал доповнюється
Що сталося?
З п’ятниці, 21 травня, деякі проєкти-заявники на грантові програми УКФ (зокрема, проєкти, які подавались на програму «Знакові події», ЛОТ 1 «Знакові події в Україні», ЛОТ 4 «Знакові події історії України», а також деякі проєкти, які подавались на програму «Аудіовізуальне мистецтво», «Культура. Туризм. Регіони», «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти») почали отримувати від Фонду лист-відмову в підтримці з одним і тим же формулюванням:
«Шановний Заявнику! У 2021 році ми реалізуємо вже четвертий конкурсний відбір на отримання державної підтримки культурно-мистецьких проектів. На 11 конкурсних програм Українського культурного фонду надійшло 3217 заявок. Відповідно до Порядку проведення конкурсу ваш проект було винесено на схвалення Наглядової ради. Відповідно до Закону про Український культурний фонд (ст. 7 п. 1) ваш проект після схвалення Дирекцією був винесений на розгляд Наглядової Ради Фонду. Наглядова Рада Фонду на засіданні 20.05.2021 року прийняла рішення не підтримувати ваш проект через невідповідність пріоритетом обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду. Через велике навантаження Фонд не надає додаткових роз’яснень щодо причин відхилення та не приймає апеляції на рішення Наглядової Ради. Ми вдячні за ті зусилля, яких ви доклали для участі у конкурсній програмі Фонду. Фонд надзвичайно цінує вашу довіру до конкурсу УКФ та конструктивне сприйняття результатів конкурсу. Щиро сподіваємося на розуміння прийнятого рішення. Запрошуємо вас слідкувати за новинами на нашому сайті та долучатися до інших можливостей Фонду. Команда Українського культурного фонду».
Проєкти, які отримали відмову від Наглядової ради Фонду, займають топові позиції у рейтинговому реєстрі програми «Знакові події». Проєкти пройшли перші три етапи відбору і отримали високі бали від експертної ради. Так, максимальна кількість балів від одного експерта, згідно Порядку проведення конкурсного відбору проєктів 2020, — 100. Максимальна кількість балів після оцінювання проекту п’ятьма експертами — 500, що становить суму балів усіх експертів. Весь реєстр проєктів можна переглянути за цим посиланням.
Як виглядала процедура відбору кандидатів на отримання фінансування
«Насамперед ми формували наші проєктні заявки, оформлювали всі додатки та кошторис відповідно до умов УКФ та подавали документи до 16 січня. Наступний етап — це технічний відбір. На цьому етапі перевіряється наявність та відповідність правилам усіх документів, відповідність заявки попередньо оголошеному бюджету, чи коректно сформульовано та оформлено ЛОТ. Тобто, під час технічного відбору йде прискіплива перевірка пакета документів», — розповідає Карина Борзаківська, комунікаційна менеджерка V Форуму креативних індустрій України.
«Третій етап — це експертна оцінка, результати якої надсилаються електронною поштою та з’являються в особистому кабінеті. Кожна грантова програма має свою Експертну раду, яка детальніше вивчає заявку на предмет відповідності цілям і пріоритетам Фонду, програми, ЛОТу, актуальність, інноваційність проєкту, раціональність витрат тощо (більше — у Методиці експертного оцінювання), виставляючи бали і коментуючи проєкт. В особистому кабінеті можна було ознайомитися з коментарями експертів. Наш проєкт отримав як досить високі бали оцінки (6-те місце у рейтингу і 475 балів із 500-та), так і схвальні оцінки експертів у коментарях. Це свідчило про те, що наш проєкт має як грамотне оформлення, так і вагомі переваги для того, щоб бути підтриманим УКФ», — додає Карина.
У пункті 6.4 Порядку проведення конкурсного відбору проєктів 2020 зазначається: «Четвертий етап Конкурсу передбачає схвалення Наглядовою радою Фонду погоджених Дирекцією Фонду рішень експертних рад щодо проєктів, вартість яких перевищує 150 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» станом на 1 січня 2021 року. Після погодження та схвалення рішень експертних рад Дирекція Фонду призначає фінансування для реалізації проєктів, із заявником укладається Договір про надання гранту».
А в Інструкції для заявників (програма «Знакові події») додається: «Процедура погодження відбувається на засіданні Наглядової ради, де розглядаються проекти, враховуються коментарі експертів та доповіді голів комісій з переговорних процедур. Рішення приймається шляхом відкритого голосування».
«Наступним етапом мала бути переговорна процедура. Її довго не розпочинали, але зрештою нам надійшов лист-запрошення на переговорну процедуру, яка передбачала завантаження юридичних документів організації-заявника у систему, — продовжує Карина Борзаківська. — Можливості поспілкуватися із представниками ЛОТу (онлайн чи офлайн), а також почути уточнення щодо проєкту, у нас не було. Також цим листом нас сповістили, що необхідно змінити початок реалізації проєкту — з травня на початок червня. Відповідно, суми в бюджеті за травень необхідно було скоротити, без можливості перенести на інший термін. 23 квітня ми подали відкоригований проєкт у систему, додавши пакет усіх необхідних документів для старту переговорного процесу, вклавшись у дедлайн. А 21 травня ми отримали листа-відповідь про те, що наш проєкт не підходить. Формулювання та відмову у поясненні причин відмови та розгляді апеляції ви бачили. Можу лише додати, що, оскільки УКФ затягнув термін з розглядом документів, ми б не змогли розпочати реалізацію проєкту і з нового зазначеного терміну — 1 червня. Це просто ще одна ремарка до того, що переговорна процедура викликає більше запитань, ніж відповідей».
Що про це говорять представники інших проєктів, яким Наглядова рада Фонду теж відмовила:
ГО Wiz-Art, організатори 14-го Львівського міжнародного кінофестивалю короткометражних фільмів Wiz-Art 2021: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 14-те місце в рейтингу / 460 балів:
«Наприкінці минулого тижня Наглядова рада Український культурний фонд, нехтуючи незалежним експертним оцінюванням та, відповідно, рейтинговим реєстром проєктів, рекомендованих для підтримки, повідомила про відхилення підтримки 14-го кінофестивалю Wiz-Art.Обґрунтовує своє рішення Наглядова рада формулюванням “через невідповідність пріоритетам обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду”, тим самим заперечуючи на знецінюючи коментарі експертів».
Довженко-Центр, організатор 10-го фестивалю німого кіно та сучасної музики «Німі ночі»: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 9-те місце в рейтингу / 470 балів:
«В такий спосіб знехтувано професійною експертизою (думку експертів члени наглядової ради взагалі брати до уваги не збираються, вважаючи себе найбільшими експертами), підважено процедури роботи інституції. Відтак наглядова рада УКФ тепер визначатиме кого підтримати, а кого ні, хто відповідає критеріям, а хто не дуже. Навіщо тоді взагалі експертні ради, навіщо дирекція УКФ, коли можна все вирішувати в ручному режимі? Наступним кроком було б скасувати всі формальності та всю діяльність УКФ забезпечувати через прямі рішення наглядової ради».
Літературно-перекладацький фестиваль Translatorium: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 11-те місце в рейтингу / 467 балів:
«”Наглядова Рада Фонду на засіданні 20.05.2021 року прийняла рішення не підтримувати ваш проект через невідповідність пріоритетом обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду.” – невідповідність пріоритетам обраного ЛОТу мала би визначатись на етапі технічного відбору чи хоча би експертного. але чомусь Наглядова Рада вирішила знівелювати ці ланки конкурсу, експертну роботу як таку та просто керуватись власними подобається/не подобається».
Організатори Lukash Fest подали на фінансування проєкт «Культура за ґратами»: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 22-те місце в рейтингу / 450 балів:
«Отримавши високі оцінки експертів Український культурний фонд, нам повідомили про відхилення проекту наглядовою радою без надання компетентного обґрунтування цього рішення»
X Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 15-те місце в рейтингу / 457 балів :
«Ми, з Kyiv International Short Film Festival, як і багато інших фестивалів, що отримали такого листа — потрапили в першу 20-ку. По ідеї, ми мали вести діалог з фондом про можливість та деталі підтримки — адже наші бали “прохідні”. По факту — отримали стандартний лист, без жодної деталізації та конкретизації».
Проєкт театру «Золоті ворота» — Фестиваль-шоукейс «OPEN OPEN OPEN THEATRE FESTIVAL»: ЛОТ 1 «Знакові події в Україні» програми «Знакові події» / 23 місце в рейтингу / 448 балів:
«При винесені свого рішення наглядова рада використовує стандартне формулювання “невідповідність пріоритетом обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду”, що не тільки його не обґрунтовують, а й суперечать коментарям експертів, що нівелює їх функції та сам етап експертної оцінки. Таке “ручне управління” культурою знецінює принципи чесності та неупередженості в питаннях підтримки проєктів, що не залишає культурним інституціям можливості сподіватися на чесний конкурс».
Також своєю думкою про нівелювання експертних коментарів поділилась одна із експерток УКФ:
Редакція Creativity.ua надіслала офіційні запити пояснити свою позицію в УКФ і прокоментувати ситуацію в Міністерство культури та інформаційної політики. На момент публікації цього матеріалу коментарів ми не отримали. Проте УКФ опублікував заяву щодо конкурсного відбору 2021 року.
Creativity.ua як офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України запускає інформаційну підтримку проєктів, які пройшли експертну оцінку і вже очікували на переговорний процес і яким прийшли відмови від Наглядової ради УКФ. Редакція публікуватиме історії цих проєктів у спецрозділі сайту «Знакові проєкти України». Асоціація Креативних Індустрій України закликає спільноту підтримувати та сприяти реалізацї цих проєктів.
А ми нагадуємо: 14 квітня 2021 року Головою Наглядової ради Українського культурного фонду було призначено Ларису Мудрак. А 27 квітня Наглядова Рада Українського культурного фонду провела фінальний етап конкурсу на посаду Виконавчого директора УКФ, у якому переміг директор Центрального державного кінофотофоноархіва України ім. Г.С.Пшеничного Владислав Берковський.
Членів Наглядової ради УКФ можна переглянути за цим посиланням.