Один з найвідоміших побічних ефектів COVID-19 — це втрата відчуття смаку або запаху, яка може тривати невизначено довго. Як наслідок, дехто з тих, у кого було діагностовано коронавірус, ще якийсь час не зможуть насолоджуватися їжею, і хтозна, коли ці два чуття в них остаточно відновляться.
Тому два британських шеф-кухаря Раян Райлі та Кімберлі Дьюк створили безкоштовну кулінарну книгу, щоб ті, хто не відчуває смаки або запахи, могли знайти в їжі хоч якесь задоволення. Ця невеличка книга під назвою Taste & Flavour містить 18 рецептів, розроблених спеціально для людей, у яких рецептори смаку та запаху були уражені коронавірусом.
Сумний досвід
В 2019 році Райлі та Дьюк заснували Life Kitchen, безкоштовну кулінарну школу для людей з раковими захворюваннями, які втратили здатність відчувати смаки. Оскільки цей самий симптом присутній і в численних випадках захворювання на коронавірус, вони вирішили застосувати свій досвід, створивши книгу, яка має стати в пригоді людям з лонг-ковідом.
Обоє шеф-кухарів втратили батьків через рак. Як розповів виданню Insider Раян Райлі, на прикладі власної матері він бачив, яке це болісне та гнітюче почуття, коли ти не можеш їсти. Тоді він і усвідомив, що, якщо у людини забрати одну з цих найбільших відрад в житті, якість життя значно потерпає.
Паросмія
Під час роботи над цією книгою рецептів доводилося брати до уваги, що просте підсилення смаку страв, щоб той пробився до їдця, тут не спрацює. В деяких випадках у людей з лонг-ковідом розвивається так звана паросмія. Вона є, скоріше, викривленням відчуття запаху, ніж повною його втратою. Більше того, наукові дослідження показали, що від відчуття запаху залежить 80% відчуття смаку. Тобто те, що впливає на нюх, вплине і на здатність сприймати смак.
Для деяких пацієнтів з паросмією кава «смердить, як сміттєбак», а цибуля, часник, яйця, печеня та горіхи здаються «огидними, як гниле м’ясо».
Але ж цибуля та часник є типовими інгредієнтами численних страв! З огляду на це, Райлі та Дьюк спробували замінити їх, відтворивши смак «умамі» за допомогою інших інгредієнтів із сильним запахом: пармезан, гриби чи соєвий соус. Вони також спробували компенсувати брак смаку за допомогою кольору та текстури.
Запропоновані ними страви активізують всі смаки, які здатна відчувати людина – солодкий, солоний, кислий, гіркий та умамі. А такі гострі інгредієнти як хрін та васабі відчуваються ще й обличчям та носовими пазухами.
Випробувавши майже 300 рецептів, автори книги залишили з них лише 18, які мають смакувати навіть тим, хто смаки або запахи не відчуває. Завантажити безкоштовну електронну версію цієї книги рецептів можна тут.
Втім, на смак впливає не лише нюх, а й слух.