Людей на ім’я Боб в Бельгії вистачає. Але там це не просто ім’я. Це ще й символ тієї однієї тверезої людини на всю компанію, кому потім за кермо сідати. Такі асоціації усталилися у зв’язку із цим іменем чверть століття тому, коли у 1995 році в Бельгії пройшла однойменна соціальна кампанія. Це тлумачення слова «Боб» увійшло у словники та разом із кампанією було запозичене ще рядом європейських країн. Впродовж 25 років бельгійська поліція перевіряла водіїв на алкотестері і видавала брелоки з ім’ям Боб тим із них, хто виявилися тверезими.
Але навіть зараз, коли 98% бельгійців знають, хто такий Боб, водіїв час від часу ловлять у нетверезому стані за кермом автомобіля. А кожна п’ята ДТП трапляється через алкоголь. Тому державна установа VIAS (бельгійська асоціація безпеки на дорогах) та організація OVK (батьки дітей, загиблих на дорозі) разом із агенцією Happiness запустили нову кампанію. Тепер, окрім всім відомих брелоків з іменем Боб для відповідальних водіїв, поліція видаватиме брелоки ще й п’яним водіям. Але імена на них будуть інші: Аксель, Натан, Корвін, Летиція тощо. Вісім імен восьми дітей, які загинули через нетверезих водіїв.
Брелоки для «не Бобів» мають такий само жовтий шрифт, як і відомі майже кожному бельгійцю брелоки для «Бобів». OVK та VIAS сподіваються, що такі брелоки сильніше западуть людям в душу і зроблять те, чого не вдалося зробити штрафам та позбавленню водійських прав.
Такі брелоки вже почали видавати п’яним водіям в ряді локацій під час зимових свят. Але починаючи з минулих вихідних, ця кампанія стає набагато масштабнішою.
За кожним іменем – історія
Отримуючи свої «не бобівські» брелоки, порушники дізнаються історію, яка стоїть за іменем кожної з юних жертв п’яних водіїв. Наприклад, наймолодша з них, Аксель, якій було лише три з половиною роки, разом із матір’ю загинула, коли водій під впливом алкоголю та наркотиків виїхав на тротуар.
Для кампанії було також створено серію відео, де батьки або бабусі та дідусі цих дітей розповідають їх історії.
Безвідповідальні водії, яких виявили в ході таких перевірок на алкотестері, можуть обміняти свої брелоки для «не Бобів» на повторні водійські курси, які проводить VIAS. Під час цих курсів їм, зокрема, докладно роз’яснюють, як саме алкоголь впливає на поведінку за кермом.
Завдяки «Бобу» за минулу чверть століття у Бельгії суттєво знизилася кількість аварій через п’яне водіння. Але їх і там досі трапляється набагато більше, ніж у сусідніх країнах. Тому ці кампанії з брелоками для «Бобів» та «не Бобів» лишаються актуальними й зараз.