• Про проєкт
  • Контакти
  • Логін
CreativityUA - Official CIAU Media
  • Ідеї
  • Інсайти
  • Ремесло
  • Бізнес
  • Люди
  • М’язи
  • Тренди
  • Натхнення
  • Більше
    • Всі новини
    • Відео
    • Спецпроєкти
      • LIONS Live
      • Креативний дайджест
      • Cannes Lions 365
      • Філософський Сад
      • Комунікації для культурних менеджерів
      • Знакові проєкти України
Немає результатів
Переглянути всі результати
Creativity Ukraine
  • Ідеї
  • Інсайти
  • Ремесло
  • Бізнес
  • Люди
  • М’язи
  • Тренди
  • Натхнення
  • Більше
    • Всі новини
    • Відео
    • Спецпроєкти
      • LIONS Live
      • Креативний дайджест
      • Cannes Lions 365
      • Філософський Сад
      • Комунікації для культурних менеджерів
      • Знакові проєкти України
Немає результатів
Переглянути всі результати
Creativity Ukraine
Головна Історії

Ілюстрації — це сучасні медіа зі своєю візуальною мовою. Олег Грищенко про роль ілюстрації в історії

23 Квітня, 2020
Час прочитання: 2 хв.
A A
Ілюстрації — це сучасні медіа зі своєю візуальною мовою. Олег Грищенко про роль ілюстрації в історії
Share on FacebookShare on Twitter

Світ сьогодні видається мало не казаном різноманітних інфоприводів, переважно значно здобрених «соусом» коронавірусу. Та це не перша епідемія для людства, будемо реалістами — швидше за все, що й не остання. Колись нинішні реалії стануть історією. Для нас, для наступних поколінь. Як навчитися розуміти історію, щоб правильно робити висновки з минулого та формувати плани на майбутнє, та яку роль відіграє візуальна мова ілюстрацій? Про це Creativity UA розповів Олег Грищенко, один із засновників Клубу ілюстраторів Pictoric, а також арт-директор нового видавничо-освітнього проекту «Портал», що спеціалізується на історичних виданнях для дітей дошкільного та шкільного віку.

Діагностика книги — це як прийом у лікаря

Як правильно розповідати про історію країни, різні віхи, епохи, трагічні сторінки? Питання складне, особливо, якщо мова йде про дітей. На відміну від Європи, в Україні такі книги не настільки популярні. Часто навіть вважається, що дітям не варто це розповідати. Утім, знання власної історії та вміння її аналізувати, розуміти її хороші і трагічні сторінки — важлива складова для формування молодого покоління.

Як народжуються ілюстрації до книги? Спочатку є ідея самої книги. Вона може виникнути у редакції, редколегії, автора, навіть ілюстратора. Зазвичай, коли текст сформовано — починається візуальна робота. Й на влучний вибір ілюстратора може впливати низка чинників: від специфіки теми книги до стилістики самого художника. Наша мета як видавництва — дати ілюстратору якнайбільше розуміння проблематики книги. Це майже як на прийомі у лікаря: чим більше ти розкажеш, тим простіше буде отримати бажаний результат. Інакше — можна дуже довго блукати у темряві навпомацки, й потрібних ілюстрацій так і не буде.

Після «діагностики» починається період творчого пошуку та брейнстормінгу. Коли ідеї, концепції, думки, обговорюються, часом трансформуються і врешті-решт відбувається перехід до реалізації. Для ілюстратора вкрай важливо проникнутись ідеєю книги, далі знайти щось середнє між тим, що було сказане (певний бриф), та тим, що він відчуває та готовий намалювати. Бачте, у кожного ілюстратора — свій стиль та власна візуальна мова. Працюючи з ілюстраторами у «Порталі». ми прагнемо, щоб зберігався цей баланс між візуальною самодостатністю художника та освітньою інформаційністю книги.

Оскільки наша родзинка та спеціалізація — це історична література, у видавництві ми приділяємо увагу роботі з джерелами та консультаціям з фахівцями-істориками, вони є обов’язковими. Для ілюстраторів ми надаємо всі матеріали — артефакти, посилання на архівні фото чи речі. Це важливо для того, щоб зберегти автентичність й водночас не поширювати фейки у дитячих книгах, адже щось може бути дуже красивим, але якщо воно не відповідає, наприклад, епосі — це вже викривлення. Історично підтверджені речі дозволяють формувати якісну візуальну мову.

Ілюстрація жива і нежива

Можна навчитися малювати і робити це лише «технічно», не вкладаючи душі. Та такі «неживі» ілюстрації відразу помітні як професійним видавцям, так і головним глядачам — дітям. Герої книг — живі об’єкти, а не щось картонне, й від того, наскільки реалістично, по-справжньому буде промальований персонаж, залежить цілісне сприйняття книги. Тут я не маю на увазі анатомічно достовірне зображення. Мова про «життєвість» візуальної мови. Часом дрібний нюанс, один інакше промальований пальчик – й ілюстрація виглядає інакше. З досвідом виробляється певне розуміння, набивається око, але деякі художники-ілюстратори мають талант до «живого» малювання з дитинства. Це безцінно.

Інший бік медалі — перенасичення. Зустрічав таку думку, що перевантажене зображення — це як кілька разів перероблений напівфабрикат, у якому всі важливі інгредієнти були втрачені.

Якщо ілюстратор зайшов у глухий кут з роботою, тут важливою є роль арт-директора, який може або у якийсь момент зупинити автора та сказати, що деталей вже забагато, або визначити, що ілюстратор перевиснажився й дати йому, наприклад, інше завдання.

Існує так звана планка можливостей проекту. У кожного арт-директора є своє бачення процесу роботи, але не завжди обов’язково наполягати на своєму й ламати решту лише заради того, щоб все було намальовано так, як ти це побачив на початку. Це може спотворити весь проект, а ілюстрацію зробити вимученою. Й читач, будьте певні, це неодмінно відчує. Якщо пропозиції ілюстратора відповідають загальній концепції, то не треба його ламати, краще навпаки — підтримати. Тут має бути наче пінг-понг між арт-директором та ілюстратором. Має панувати довіра.

Ілюстрація як окреме медіа

Ілюстрація може говорити краще за тисячу слів. Ми з командою Pictoric завжди підкреслюємо, що ілюстрації — це медіа. Ілюстрації однаково розмовляють з дітьми та дорослими, з футболок і з плакатів, про фантастичний світ та про реальні історії. Тому роль ілюстрацій для книги не сервісна, а партнерська: текст та ілюстрація — це два повноцінні партнери. Особливо, якщо мова йде про дитячі книги.

Зараз у нас в роботі є кілька книг, до яких я ставлюся особливо. Це серії прозаїчних творів про трагічні сторінки історії для дітей 7+ років. З таким матеріалом ілюстратору цікаво працювати, адже наша історія складна, сповнена емоцій. Хто в Україні, наприклад, не знає про Чорнобильську аварію 1986 року? Але як про це розповідати дітям? Як пояснити? Саме тут мова ілюстрації здатна акуратно розкрити, показати, допомогти зрозуміти. Книги готуються до друку у травні, та уже зараз я бачу, наскільки візуально гарними та емоційно насиченими виходять ілюстрації.

Ілюстрація Софії Томіленко до книги Надійки Гербіш «Яблука війни»

В рамках даної серії ми працюємо над книгами «Квіти біля четвертого» Катерини Міхаліциної про Чорнобиль, а також «Яблука війни» та «Ми живемо на краю вулкана» Надійки Гербіш, книги, присвячені подіям Другої світової війни та повоєнної міграції.

Я б порадив ілюстраторам постійно практикуватися, особливо це стосується початківців. Практика дає розуміння й пізнання самого себе, «висвічує» те, на що ти здатен, що тебе надихає, що приносить задоволення. Після етапу практики має йти другий — робота з аудиторією. Ілюстрація — це мистецтво не для тебе одного, вона — для всіх, це візуальна співпраця з людьми. Тож потрібно постійно комунікувати з читачами, збирати їхні реакції, коментарі, враження та їхнє тлумачення ілюстрацій. Це допоможе збагнути, наскільки зрозумілою є твоя візуальна мова, чи буде твоя ілюстрація «почутою». Якщо цього не робити, може виявитись, що ти 10 років малюєш ілюстрації, які розумієш лише ти один. Вкотре зазначу, що художня ілюстрація — це медіа, яке має свою мову. Розвивайтеся й докладайте зусиль, щоб ця мова звучала чітко, яскраво, зрозуміло.

Ілюстрація Олени Лондон до книги Надійки Гербіш «Ми живемо на краю вулкана»

У заголовку: ілюстрація Катерини Борисюк до книги Катерини Міхаліциної «Квіти біля четвертого»

Ще про креативні візуальні рішення — в матеріалі про путівник-комікс по нетрях віддаленої роботи під час ізоляції.

Художниця Олена Левська про роль книжкової ілюстрації в розвитку креативного мислення.

Теги: дизайнілюстраціїкнигилитературамедіа

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

Оголошено шортлисти конкурсу Ukrainian Design: The Very Best Of 2025
Маркетинг і Комунікації

Оголошено шортлисти конкурсу Ukrainian Design: The Very Best Of 2025

19 Травня, 2025

Національний конкурс Ukrainian Design: The Very Best Of 2025 представив шортлисти цьогорічної програми. Щороку конкурс відзначає найкращі дизайнерські проєкти України – від робіт знаних агенцій та студій до нових імен,...

Читати даліDetails

Таня Поставна: сьогодні мама, завтра продюсерка

Retail Media: чому бренди переходять на рекламу всередині маркетплейсів?

РЕКОМЕНДОВАНО

Інсайти

MRKTNG MRTHN 2025 «Під сонцем інсайтів»: реєстрація відкрита

16 Травня, 2025
Інсайти

Ребрендинг автоматів AQUABOX: від технічного продукту до стильного міського сервісу

23 Квітня, 2025

БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ

MasterZoo представив рекламну кампанію про сни пухнастих особистостей
Відео

MasterZoo представив рекламну кампанію про сни пухнастих особистостей

15 Травня, 2025
Наймасштабніша наукова подія для молоді: що очікувати на OL Science & Tech Fest 2025
Бізнес та Інновації

Наймасштабніша наукова подія для молоді: що очікувати на OL Science & Tech Fest 2025

20 Травня, 2025

Про медіа

CreativityUA – ми пишемо про креатив, що трансформує бізнес, змінює людину та розвиває суспільство. Надаємо можливість брендам та особистостям ділитись досвідом та цікавою інформацією. Тримаємо в курсі важливих новин креативних індустрій і надаємо майданчик для поширення свіжих думок.

Тематичні напрями

  • Творчість і дизайн
  • Бізнес та Інновації
  • Маркетинг і Комунікації
  • Культура і Життя
  • Наука і Технології
  • Розвиток і Ефективність
  • Суспільство та Держава
  • Фестивалі та можливості
  • Відповідальність

Контакти

Відділ реклами

Імейл редакції

+380 44 221 6131

Новини Каннських Левів в Україні

Cannes LIONS 365  |  LIONS Live

Подкаст Creative Digest

Soundcloud  |  Apple Podcasts |  Google Podcasts

Ми у соцмережах

© 2021 CreativityUA | Офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України | CIAU

Політика конфіденційності

З поверненням!

Увійдіть з логіном Facebook
Увійдіть з логіном Google
OR

Увійти в обліковий запис

Забули пароль?

Відновіть свій пароль

Будь ласка, введіть своє ім'я користувача або адресу електронної пошти, щоб скинути пароль.

Увійти
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • РУБРИКИ
    • Ідеї
    • Інсайти
    • Ремесло
    • Бізнес
    • Люди
    • М’язи
    • Тренди
    • Натхнення
  • ТЕМАТИКА
    • Маркетинг і Комунікації
    • Бізнес та Інновації
    • Творчість і дизайн
    • Культура і Життя
    • Розвиток і Ефективність
    • Наука і Технології
    • Суспільство та Держава
    • Фестивалі та можливості
  • СПЕЦПРОЄКТИ
    • Cannes Lions 365
    • LIONS Live
    • Креативний дайджест
    • Філософський Сад
    • Комунікації для культурних менеджерів
    • Знакові проєкти України
  • ТИП МАТЕРІАЛУ
    • Новини
    • Добірки
    • Історії
    • Точка зору
    • Інтерв’ю
    • Аналітика
    • Відео
    • Події

© 2021 CreativityUA | Офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України | CIAU

Цей вебсайт використовує файли cookie. Продовжуючи користуватися цим вебсайтом, ви даєте згоду на використання файлів cookie. Відвідайте сторінку Політика конфіденційності.