Дощові ліси Амазонії зараз перебувають у кризовому стані. Дослідження, опубліковане Nature Communications, доводить, що за наступні кілька десятиліть 40% цих лісів ризикує перетворитися на щось на кшталт савани. А оскільки ця екосистема складається з великої кількості ендемічних видів, перед всіма ними постає питання життя та смерті. Тому, щоб привернути увагу до неконтрольованого винищення лісів у Бразилії, одна з місцевих рослин – дерево ятоба – наразі шукає прихистку в посольствах інших країн, оскільки на батьківщині її життя опинилося під загрозою.
Аргументуючи, що дерева теж можуть бути біженцями, агенція Africa надіслала прохання про надання захисту цим деревам у більш ніж 50 іноземних посольств. Соціальна кампанія Refugee Tree супроводжується мініфільмом від продакшн-компанії Hungry Man.
Промофільм розповідає історію дерева-біженця і закликає людей підписати петицію про повне припинення винищення лісів Амазонії не пізніше, ніж через 5 років. Петиція спирається на результати досліджень, проведених місцевими науковцями та організаціями. Повний текст петиції можна переглянути на сайті кампанії.
«Будь-яка жива істота»
Звернення саме до терміну «біженець», який ООН визначає як «будь-яка жива істота, змушена покинути свою країну через обґрунтований страх переслідування, серйозні й масштабі порушення її прав або збройні конфлікти», має на меті спонукати світову спільноту до дій, спрямованих на захист найбільшого дощового лісу у світі. Особливо у світлі того, що загрози його існуванню (вирубання, випалювання тощо) стають все частішими. Також кампанія підкреслює важливість дотримання принципів сталого розвитку у цьому регіоні.
Ініціативу Refugee Tree підтримали понад 40 організацій, що діють в Бразилії. Серед них Climate Reality Brasil, GT Infrastructure, Social-Environmental Justice, IMAZON та інші.
«Дерева – живі істоти, і цей радикальний крок має на меті привернути увагу світу до систематичного винищення живих видів на планеті. Ми повинні бути безкомпроміснішими в своїй боротьбі з хижацьким ставленням до природних екосистем», – наголошує професор Едсон Відаль з Сільськогосподарського коледжу імені Луїса де Кейроза.
Твердження, що дерева теж можуть бути біженцями, і прохання про надання їм прихистку є дуже символічним. По-перше, це – нагадування про те, що дерева, та й взагалі інші живі види, є вкрай важливими для планети. А по-друге, кампанія також привертає увагу до корінного населення цієї території, оскільки корінні народності, які проживають на території дощових лісів Амазонії, живуть там згідно з принципами сталого розвитку і є однією з рушійних сил природозахисних ініціатив.