Всім відомо, що велосипед – один з найекологічніших видів транспорту. Але чи можна зробити його ще зеленішим? Британська винахідниця Крістен Таппінг (Kristen Tapping) переконана, що так. Її винахід Rolloe Roll Off Emissions перетворює звичайне велосипедне колесо на пристрій, що пропускає крізь себе повітря, відфільтровуючи з нього часточки забрудників. Завдяки цьому один із найчистіших транспортних засобів взагалі починає зменшувати кількість викидів вуглецю у довкіллі.
Ідея створити велосипедне колесо, що очищує повітря, спала Таппінг на думку, коли вона їхала на велосипеді крізь переповнений машинами Лондон. В густому потоці автомобілів забруднення повітря не відчути неможливо. Тоді вона й замислилася: якщо очисники повітря чистять його за допомогою циркуляції, чом би не використати колеса велосипеда у такий само спосіб? Чому б не ловити шкідливі викиди у повітря як раз біля одного з найбільших джерел забруднення? Зрештою, велосипедисти досить часто їздять вздовж автомагістралей.
Як це працює
Колесо Rolloe зроблене з магнієвого сплаву і має три спиці. По обидва боки від нього кріпиться щось на кшталт ковпака колісного диска. А всередині у нього три фільтри. Перший являє собою екологічно чисту губку і затримує великі частки пилу. Другий – фільтр HEPA, який затримує дрібніші частки. А третій – фільтр з активованим вугіллям, який здатен затримувати навіть окремі молекули.
Забруднене повітря втягується в отвір у центрі «ковпака» і виштовхується з отворів по краю колеса вже очищеним. Чим швидше колесо крутиться, тим більше воно фільтрує, але навіть на низькій швидкості воно лишається ефективним.
Цей винахід здобув перемогу у конкурсі Design Innovation in Plastics (DIP). Наразі Крістен Таппінг працює вже над третьою його версією. Вона намагається зробити його якомога міцнішим, використовуючи лише екологічні матеріали. Винахідниця також працює над варіантом Rolloe для заднього колеса велосипеда.
Кожен кубометр важливий
За підрахунками Таппінг, Rolloe очищує 0,665 кубометрів повітря за кожен проїханий кілометр. Якщо врахувати зібрану прокатними компаніями статистику щодо кількості велосипедистів у Лондоні та їх щоденного кілометражу, можна дійти наступного висновку: якщо хоча б 10% лондонських велосипедистів встановлять одне велосипедне колесо, що очищує повітря, вони щодня фільтруватимуть обсяг повітря, який дорівнюватиме 20 Трафальгарським площам.
Звісно, у порівнянні з деякими очисними системами це небагато. Але розміщують такі очисні установки зазвичай десь у парках, тобто там, де рівень забруднення й так низький. А велосипедисти могли б чистити повітря там, де воно найбрудніше – біля доріг.