Фраза «зі швидкістю світла» є типовою характеристикою чогось, що є неймовірно швидким. Та й слово «блискавично» теж є посиланням на світло. І це не випадково, адже світло — найшвидша річ у Всесвіті. Але що було б, якби воно було не таким швидким? Що якби швидкість світла можна було вповільнити?
Цей практично неможливий сценарій і демонструє відеогра, розроблена доктором педагогіки Гердом Кортмейєром з Федеральної вищої технічної школи Цюриха та науковцями з Массачусетського технологічного інституту (MIT).
Відеогра A Slower Speed of Light пропонує гравцеві подорож вкрай химерним світом, який демонструє наслідки вповільнення швидкості світла.
Гравці тут мають збирати сфери. І кожні 100 зібраних сфер ще сильніше вповільнюють швидкість світла, щоразу ускладнюючи орієнтування на віртуальній місцевості.
Кортмейєр, втім, зазначає, що в реальному світі світло вповільнювалося б дещо інакше, змінюючись залежно від матеріалу, крізь який воно проходить, але залишаючи незмінними ефекти, пов’язані зі спеціальною теорією відносності. Проте, якби ми дійсно могли спостерігати вповільнене світло, ми б помітили зміни у таких речах як час, відстань та яскравість. Ось це команда науковців і відтворила у відеогрі.
Серед відтворених у грі концепцій є, наприклад, ефект Доплера, який передбачає зсув спектру видимого світла до червоного або синього і переміщення ультрафіолетових та інфрачервоних променів у видимий людським оком спектр. Простіше кажучи, речі, які рухаються до нас, здаються синішими, а від нас — червонішими.
Ще одним явищем, відтвореним у грі, є релятивістська аберація світла, так званий «ефект прожектора» (searchlight effect), коли джерело світла, до якого ви рухаєтеся, здається вам яскравішим.



Уповільнення часу є ще одним ігровим явищем, яке демонструє розбіжність між суб’єктивним часом гравця і часом, що минув у реальному світі. Під час гри цього не помітно, але значення ігрового таймера відрізнятиметься від того, що покаже вам годинник у реальному часі.
Зіграти у гру, яка спробувала вповільнити швидкість світла, можна на сайті її розробників з MIT Game Lab.
Читайте також:
Borderlands Science: як відеогра допомагає науковцям вивчати мікрофлору людського тіла.
Те, що лікар прописав: вперше відеогру визнали як лікарський засіб.