Всі сподіваються, що скоро в нашому повсякденному житті стане трохи менше обмежень, і експерти з усього світу очікують, що це приведе до стрімкого росту купівельної активності серед споживачів. Що люди, змушені під час локдауну утримуватися від своїх улюблених занять, зможуть нарешті пожити на широку ногу: розважальні заходи офлайн, походи по супермаркетах, подорожі та туризм і багато іншого. Звісно, поведінка споживачів встигла за цей час змінитися, а отже на продукти, послуги та заходи теж чекають зміни. Тобто креативність стає потрібною як ніколи. От тільки пошуки натхнення, здається, стали складнішими, ніж будь-коли.
З огляду на це команда LIONS провела масштабне опитування креативних лідерів та топ-маркетологів, щоб дізнатися, що вони думають про стан креативності. З них відгукнулися понад 1500, і відповіді їхні були дуже пізнавальними. Лідери креативної спільноти назвали ті великі теми в креативі, які у 2021 році неминуче доведеться дослідити та обговорити. Ось ті вісім ключових тем, які цього року будуть у центрі уваги LIONS.
1. Як COVID-19 змінив усе
Чому культура, суспільство та креативність вже ніколи не будуть такими, як раніше.
Зараз у нас більше питань, ніж відповідей. Які зміни залишаться з нами надовго? Чи варто очікувати повернення допандемічних поведінки та світогляду? Чекають на нас нові «буремні двадцяті» чи подальше погіршення економічної нерівності? Що принесе із собою завершення пандемії: бажання порозкошувати чи звичку до простого життя? Чи зіткнемося ми з епідемією душевних хвороб? (Експерти кажуть, що так.) Як в такому разі брендам говорити на гострі теми фізичного та душевного здоров’я?
Загалом, всі ми зараз намагаємося краще зрозуміти споживача у цьому новому світі.
2. Адаптація до кризи
Креативність – ось наша відповідь. Відповідь на що, спитаєте?
Історія вчить нас, що кризи вимагають креативності. Хоча деякі вважають цей час креативним спадом, інші вбачають у 2021 році креативне відродження світу.
Але хай там як, а потреби в економічній ефективності креативу це не скасовує. Коли команда LIONS спитала лідерів креативної спільноти, що є найскладнішим аспектом креативної ефективності, відповідь була практично одностайною: дієвість креативної роботи у довгій перспективі.
3. Це – подорож, а не лінія фінішу
Час переписати всі правила, за якими живе ритейл.
В 2021 році економіка вражень продовжить свій розвиток, а межі між фізичним та цифровим світами розмиються ще більше. Принцип «все як послуга» дещо зрівняє поле гри в сфері електронної комерції… і водночас зробить її нуднішою.
То як брендам стати суперзірками у цій сповненій конкуренції сфері? Стартапи, челенджери, платформи шерингової економіки та всілякі новачки – ось хто тут часто стає кращими з кращих.
4. Відбудувати все краще, ніж було
Креативні компанії здатні процвітати, а не лише виживати.
Креативна індустрія живе циклами криз та адаптації до них, але 2020 рік для багатьох виявився аж надто непередбачуваним. Бренди, агенції та медіакомпанії погоджуються, що важливими темами зараз є пошуки натхнення, нові стимули для креативності і швидкий пошук кращих ідей. А також (неминуче) душевні проблеми та креативне вигорання.
Оптимізм, втім, спостерігаємо теж: нестримна допитливість та винахідливість креативників спонукають їх до постійного вдосконалення як на рівні компанії, так і на особистому. Настав час подивитися, як креативні команди можуть процвітати у переважно віртуальному середовищі і чи не витіснить проєктна робота тривалі контракти.
5. Чи врятують бренди світ?
Соціальні місії у постпандемічний час.
Соціальна місія зараз є життєвою необхідністю для брендів. Споживачі очікують від бренда певної соціальної позиції, а в разі незгоди з нею йдуть до його конкурентів. Нещодавні події це питання лише загострили: соціальна несправедливість, расизм, економічна нерівність, відчайдушні спроби зупинити зміну клімату доки не пізно, і все це на додачу до пандемії.
Коли уряд розчаровує людей, вони звертають свої погляди на бренди. Це – унікальний шанс завоювати уми заради блага людства. Але для цього бренд має піти на ризик і бути готовим до критики: така вже вона зворотна сторона соціальної відповідальності. І, звісно, не слід забувати про комерційний бік питання. Тож особливу увагу варто звернути на те, як соціальна місія здатна покращити економічні успіхи.
6. Ви що, стежите за мною?
У прагненні до персоналізації не поводьтеся як маніяк.
Не дивно, що рік життя у віртуалі лише посилив потребу в тісному емоційному спілкуванні. Брендам в цих умовах випала можливість задіяти штучний інтелект заради природнішого та автентичнішого діалогу зі споживачем – саме такого діалогу, якого йому зараз не вистачає. Але питань лишається чимало.
Чи здатен (і чи повинен) алгоритм замінити собою взаємодію з іншою людиною? Чи досягне персоналізована комунікація успіху у світі без реп’яшків? Чи мають бренди право на «фамільярність» і де проходить та межа, яку не можна переступати?
7. Минуще чи майбутнє?
Креативний потенціал нових платформ та технологій.
Окрім розмивання межі між фізичним та віртуальним простором спостерігаємо також стирання того ганебного тавра, яке стояло на житті у віртуальному світі. Нова норма для багатьох включає в себе кіберспорт, онлайн-побачення, онлайн-друзів та тьюторіали з інтернету. То що ж це означає для майбутнього і як врівноважити між собою конфіденційність і довіру споживачів?
8. Проблема прісного контенту
Привернути до себе увагу серед моря «ніяких» історій.
І аж ніяк не дивно те, що учасники опитування включили сторітелінг у великі теми в креативі на 2021 рік. Багато хто згадував про труднощі з віднайденням рівноваги між гумором та емпатією – явний доказ того, що для брендів та креативників ця проблема є цілком реальною.
Не могли не згадати також і про лідерів думок: наскільки вони актуальні у світі, де є серйозніші проблеми? Чи будуть вони й надалі цікавити людей?
Сюди входить і питання лоу-фай контенту, який в 2020 році вимушено опинився в тренді, але показав себе на диво ефективним. Чи триватиме для нього цей злет?