Безперечно кожен з нас, в той чи інший час та певною мірою відчуває стрес, та хоча нам зазвичай говорять «просто подолай це», як правило, це значно простіше сказати, ніж зробити. Стрес дійсно може завдати психологічної та фізичної шкоди, викликати проблеми на шляху до успіху у навчанні, роботі та особистому житті. Проте, часом стресові ситуації є мотиваційним рушієм, що підштовхує нас працювати більш старанно та бути значно наполегливішим, у тих випадках коли усе йде не за планом. Втім, надто високий рівень стресу дійсно шкідливо впливає на стан людини загалом.
За даними Міннесотського університету, постійний стрес пов’язаний з підвищеним ризиком сердечних захворювань, порушенням імунної функції та розладами травлення. Водночас лікарі підтверджують, що хронічний стрес сприяє розвитку депресії. Ментальна напруга призводить до небажаних явищ, таких як невмотивоване занепокоєння та тривожний стан, розумовий безлад та сплутаність думок, смуток та відчай; які неодмінно потрібно видалити зі свого серця, розуму та тіла, аби розслабитись, відчути себе вільним та ефективно справлятись з усім задуманим.
Якщо відчуваєте, що останнім часом внутрішній датчик демонструє «червоний» рівень стресу, варто спробувати наступні поради, аби вгамувати ментальну напругу та повернути «показники» в норму.
Подбайте про своє тіло
Ви не зможете вчасно та ефективно реагувати на стресові ситуації, якщо не подбаєте про власне фізичне здоров’я. Поживна та корисна їжа, регулярні вправи (не забувайте про ранку руханку) та відмова від тютюну допоможуть подолати стрес, запевняють спеціалісти.
Згідно з даними Центру східно-західної медицини Каліфорнійського університету, магній складні вуглеводи, омега 3, жирні кислоти та продукти з високим вмістом вітаміну С можуть зарадити у боротьбі зі стресом, стабілізувати настрій та підтримати нормальне функціонування імунної системи. Якщо у вашому буденному та професійному середовищі надто багато стресових факторів, спробуйте додати у свій раціон шпинат, цитрусові та волоський горіх.
В дослідженні, опублікованому у Frontiers in Physiology, вчені виявили, що регулярні фізичні вправи підвищують емоційну стійкість у дорослих. У межах дослідження було сформовано дві групи: одні отримували постійній фізичні вправи, другі (ті, хто не тренувався регулярно) проходили тест на соціальний стрес. Хоча в обох груп були схожі фізичні реакції, люди, які не займалися спортом, спостерігали більше зниження позитивного ефекту після завершення тесту. Це вказує на те, що вправи корисні для управління стресом та підвищення позитивного настрою.
Медитуйте
За словами лікарів та психологів, медитація також допомагає у боротьбі з ментальною напругою, та навіть покращує стан людей із депресією, тривожним синдромом та іншими психічними розладами. Базуючись на 36 дослідженнях, покликаних перевірити ефективність медитації у боротьбі зі стресом, вчені з Американського Національного центру комплементарного та інтегрованого здоров’я (NCCIH) виявили, що 69,4% учасників, які медитували, мали кращі результати з погляду емоційного стану, ніж ті, хто цього не робив. Додатково, як показало дослідження Американської психологічної асоціації, усвідомлена медитація може допомогти покращити концентрацію, когнітивну гнучкість, задоволеність стосунками та, в результаті зменшити стрес.
Базова медитація, яку рекомендують згадані вище вчені з NCCIH та яка не потребує надзусиль, виглядає наступним чином:
- Сядьте в тихому місці, де немає відволікаючих факторів;
- Зосередьтеся на своєму подиху. Прислухайтеся до звуків, які лунають при вдиху та видиху;
- Якщо ви починаєте думати про щось інше, поверніть увагу на своє дихання;
- Продовжуйте медитацію 10-15 хв;
- Закінчивши, подумайте, що ви відчуваєте. Відзначте, чи відчуваєте себе більш спокійним, менш напруженим і готовим до виконання наступного завдання.
Спробуйте геймінг
Згадайте, коли вам востаннє подобалось робити що-небудь. Це міг бути перегляд розважального телешоу, приємна бесіда або гра у черговий хіт відеоігрової індустрії. Що ви відчували тоді? Чи думали ви про щось інше, крім того, що ви робите? Скоріше за все ні, оскільки були повністю залучені у процес, і ваш розум не фокусувався ні на чому іншому. Залучення і задоволення — одні з найкращих способів зняти стрес. Наступного разу, коли відчуєте «дзвіночок», що сповіщає про надлишковий рівень психічної напруги, беріть до рук контролер від новенької PlayStation 5, або вмощуйтесь за клавіатурою, та поспішайте рятувати різноманітні всесвіти у Ratchet & Clank: Rift Apart, приміряти на себе роль «доброзичливого сусіда» людини павука у Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, або ж пройтись сторінками японської історії у Ghost of Tsushima: Director’s Cut. Сучасні відеоігри знайдуться на будь-який, навіть найпримхливіший смак.
Ігри забезпечують миттєве задоволення, яке може стати швидким перепочинком для людей із насиченим подіями життям та супутнім йому стресом. Коли ми боремося з невдачами, гарна гра дає нам невеликі цілі, які допомагають створити почуття виконаного обов’язку або задоволення. Можливо, саме тому понад 60% генеральних директорів, фінансових директорів та інших керівників щодня роблять перерви у роботі, аби пограти в ігри.
Згідно з черговим дослідженням, вчені з Великобританії опитали 1000 любителів відеоігор віком від 18 до 30 років та запитали їх, чому вони грають. З різноманітних причин найчастіше вказано такі:
- 55% із них сказали, що ігри допомагають їм «розслабитися та зняти стрес»
- 47% впевнені, що ігри допомогли їм більш позитивно сприймати життя
- 37% заявили, що ігри підвищили їхню впевненість у собі
- 27% переконані, що ігри допомогли розв’язати складну життєву ситуацію
Щоразу, коли ми робимо щось приємне, наприклад, їмо смаколики або проводимо час із близькими, наш мозок виділяє дофамін, також відомий як «гормон щастя». Людям потрібні позитивні речі в житті, але отримати їх часом буває складно через обставини та соціальне занепокоєння. Доведено, що дофамін також виділяється, під час гри у відеоігри, що робить їх економічним та легкодоступним засобом покращити свій день.
Займіться хатніми справами
Стрес та супутня йому депресія разом з емоційною пригніченістю може значно ускладнити виконання домашніх справ, таких як миття посуду або оплата рахунків. Проте купа паперів, вежа брудного посуду та безлад у квартирі лише посилять рівень стресу та дратівливості. Візьміть під контроль свої повсякденні справи. Почніть з малого та працюйте над одним завданням за раз. Постійна дія допоможе почати почуватися краще, а спостереження за тим, як справи поволі викреслюються зі списку завдань — додатково надихнуть на продовження.
Наведення ладу в будинку дозволяє відволіктись від стресових ситуацій та сконцентрувати увагу на інших питаннях. Прибирання дозволяє не тільки красиво розкласти речі та позбутися побутового сміття, але й навести лад у власній голові. Прибирання допомагає зосередитися та впорядкувати думки, підвищує настрій та нормалізує психологічний стан людини. Монотонне виконання побутових завдань дозволяє повністю відірватись від проблем та позбутися зайвих емоцій. Крім того, зовнішній порядок людина підсвідомо переносить на власне життя, що дозволяє налагодити самоорганізацію.
Поза тим Американська асоціація у боротьбі з тривожністю та депресією, вказує на те, що фізична активність під час прибирання у поєднанні з кінцевим результатом у вигляді чистої оселі допомагає зменшити стрес, почуття тривоги та симптоми депресії.
Фото в матеріалі: https://unsplash.com/
Читайте також:
Додаток для сканування їжі NHS використовує штрих-коди, щоб пропонувати здорове харчування