Андрій Палатний та Дем’ян Ом про театр як маленьке життя

Театр — це життя, яке неодмінно захопить у свої дещо божевільні обійми, щойно ви відкриєте йому серце. Принаймні, так говорять. Існує мільйон легенд, стереотипів та уявлень про театр. А проте, є й реальність, в міру романтична та шалена, в міру прозаїчна та практична, про яку можна дізнатися лише від того, хто дійсно живе театром.

У четвертому випуску проєкту «Філософський Сад» зібралися Андрій Палатний, театральний куратор ГОГОЛЬFESTу, актор ЦСМ «ДАХ», та Дем’ян Ом, автор проєкту і засновник Відкритого Університету U. Скільки б іронічних зморшок не з’являлося у кутиках очей під час розмови, серйозних тем все ж не оминули. Тож, поговорили про життєвий шлях і театр як рушійну силу генезису людини. А ще — про взаємодії. Коротко — читайте «Тези»**, а детальніше — слухайте подкаст.

Про життєвий шлях

Театр нерідко стає життєвим шляхом для тих, хто наважився його полюбити. Адже це місце, де людина, захоплена величним дійством, стає собою. З усіма сильними та слабкими сторонами, характером та вдачею. Без прикрас.

Людина бізнесу постійно програє поспіху.

Дем’ян Ом

Глядач завжди відчуває акторів на сцені, а сам спектакль починається з тиші. У певному сенсі, вистава — це пауза між ударами серця, зупинка часу та рутини. Саме у театрі людина може видихнути, зняти маску, поки її носитимуть актори. Побути наодинці з собою. Без страху зазирнути в очі іншого. Це неоціненний досвід. Особливо у сучасному світі надшвидкостей.

Про стереотипи

Існує думка, що театр — це дещо кітчевий, але красивий музей. За дверима якого вишукано одягнені люди п’ють коньяк та споглядають чарівні казки. 

Проте, коли занурюєшся в справжню театральну атмосферу, — відкриваєш абсолютно новий світ. Виявляється, він існує зовсім поряд, у тому ж місті, просто раніше цього не було помітно.

Усвідомивши це, людина починає по-іншому дивитися на реальність та отримує можливість поглянути зі сторони й на себе. Відкриває нові, важливі речі, ставить запитання: що я роблю в житті? Для кого? Навіщо?

Театр пробуджує внутрішню дитину, про яку також дуже часто забувають.

Завдання людини — викроїти час, дійти до театру, відкрити двері та зайти, решту театр зробить сам. Потрібно просто розбудити в собі дитину та віддатися дійству.

Дем’ян Ом

З іншого боку, театр нерідко допомагає побачити рішення, непомітні у звичайному житті, з його критичною свідомістю. Це стосується й бізнесу. Все-таки театр більше пов’язаний з творчим та інтуїтивним. Він викриває актуальні суспільні настрої і тенденції. У цей момент людина бізнесу може запитати себе: чи робить вона те, що потрібно суспільству?

театр як маленьке життя

Про синтез бізнес- та артистичного мислення

Існує система противаг: ​​те, на що здатен підприємець, не зможе зробити театрал, і навпаки. Про це важливо пам’ятати. Метою бізнесу все-таки залишається прибуток, а ось метою театру є створення іншої цінності. Саме тому синтез може сформувати новий тип людини, яка усвідомлює силу підприємництва та враховує гнучкість мистецтва.

Суспільство потребує міфології. Адже міф — це форма самоідентифікації та збереження себе. Завдяки цьому відбувається генезис.

Андрій Палатний

Стів Джобс та Ілон Маск — теж свого роду художники. Просто їхні продукти принесли мільярдний дохід компаніям.

Творчість таких людей — геніальне поєднання мистецтва та бізнесу. Подібні приклади демонструють силу взаємодії. Енергія руху грає роль не тільки у процесі монетизації. Вона здатна, скажімо, одухотворити звичайний смартфон.

Говорячи про сучасне мистецтво, нерідко торкаємося теми внутрішньої молодості людини. Саме креативність та творчість визначають, наскільки ми відкриті до нового, а відповідно — як довго можемо залишатися молодими душею.

внутрішню молодість людини+арт

Україна та культурне поле західноєвропейської цивілізації

Існує певний міст між зовнішнім і внутрішнім. Він впливає на те, як країна презентує себе за кордоном, і як взаємодіє зі своїми громадянами. Українці перебувають на умовному перехресті. Тож, важливо відповісти на питання: у якій країні ми хочемо жити? Яким культурним кодом користуватися? Які умови створимо для наших дітей? 

Можливо, наша держава досі обмежена складним історичним контекстом. Тому ми схильні озиратися на минуле і продовжуємо утримувати величезний бюрократичний чиновницький апарат. 

Проте, озираючись назад, ризикуємо не помітити унікумів, здатних створити ключові та революційні речі для нашого суспільства вже сьогодні. Тут і зараз.

[с]

Більше про молодість духу, світ театру та його співзвучність зі світом бізнесу слухайте в подкасті — за цим посиланням.

Також цей текст доступний російською мовою за цим посиланням.

Усі матеріали проєкту «Філософський Сад» — лонгріди і подкасти — доступні тут.


*Партнерський матеріал

**«Тези» — це враження наших редакторів після прослуховування подкасту. Це синтез смислів, які кристалізувалися з бесіди двох людей, спроба показати смислові, сутнісні акценти. У короткому тексті. «Тези» — це не цитати, а авторські висловлювання редакторів, написані як загальне враження від розмови. «Тези» відповідають на запитання «НАВІЩО говорили?» і «ЯКИХ ТЕМ торкнулися ці люди?», подкасти — на запитання «ЩО в точності говорили?», «ЯК саме говорили?».

***Познайомитись з людьми, які працюють над проєктом, можна тут. Дякуємо за небайдужість та часткову підтримку проєкту програму «Культурна Столиця» Дніпра i програму розвитку місцевого самоврядування та висвітлення діяльності Дніпровської міської ради.

«Філософський Сад» прямо зараз отримав продовження — триває краудфандінг на англійську версію тез для публікації на європейських платформах. Ми хочемо, щоб голоси українських мислителів зазвучали на міжнародному ринку культурних і креативних індустрій.

Багато героїв «Філософського Саду» стали запрошеними тьюторами Відкритого Університету U — нових програм з філософії, дизайну, проєктного менеджменту для культурних і креативних індустрій.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Мистецьке непорозуміння: в Сеулі пара домалювала графіті вартістю в півмільйона доларів

На виставці сучасного мистецтва в Сеулі молода пара вирішила домалювати одну з картин, що знаходилася в експозиції. Графіті американського художника ...

AIFF Talent Meetings — онлайн-події для всіх, хто цікавиться кіновиробництвом

Фестиваль «Незалежність» спільно з America House запрошують на AIFF Talent Meetings — серію онлайн майстер-класів для всіх, хто цікавиться виробництвом кіно. Спікери AIFF ...

Як страховики доять клієнтів: агенція Zulu Alpha Kilo показує метафору, яку важко ігнорувати

Реклама від агенції Zulu Alpha Kilo для платформи RATESDOTCA, де можна порівняти вартість страхових полісів, врізається у пам’ять надовго. Видовище ...

Передвісники весни: дев’ять велетенських арт-інсталяцій, що занурюють у природу

Білі круки, цифрові квіти та гриби зі стелі – пропонуємо вашій увазі кілька велетенських арт-інсталяцій, які дозволяють хоча б подумки зануритися у природу.

Сторітелінг і технології, популярність стрімінгових платформ і враження від конкурсу Pitch UA 3

Айра Наполіелло (Ira Napoliello), сторітелер і менеджер креативного та бізнесового секторів аудіовізуальної індустрії. Має з два десятки років досвіду створення, ...

День рідкісних захворювань 2021: Як масштабна світлова ініціатива привернула увагу майже 17 млн українців

Кілька років поспіль українські організації та фармацевтичні компанії, що опікуються пацієнтами із рідкісними захворюваннями, реалізують низку проєктів в Україні до ...