Creativity.ua як офіційне медіа Асоціації Креативних Індустрій України запускає інформаційну підтримку проєктів, які пройшли експертну оцінку УКФ, зайнявши топові позиції в рейтингових реєстрах, і яким прийшли відмови від Наглядової ради УКФ. Редакція публікуватиме історії цих проєктів у спецрозділі сайту «Знакові проєкти України». Асоціація Креативних Індустрій України закликає спільноту підтримувати та сприяти реалізацї цих проєктів.
«Мистецтво швидкого реагування. #30_UA. #35_ХОХМ»
Заявник: Комунальний заклад культури «Хмельницький обласний художній музей»
Програма «Знакові події», ЛОТ 4 «Знакові події історії України», 6 місце в рейтингу ЛОТу, загальний бал — 467 із 500.
Про проєкт розповідає Олена Михайловська, кураторка проєкту, заступниця директорки ХОХМ
«Мистецтво швидкого реагування. #30_UA. #35_ХОХМ» — Масштабний міжрегіональний виставково-освітній проєкт з сучасної графіки та музейної справи.
Мета проєкту:
- всебічне сприяння формуванню об’єднаної української ідентичності через розуміння провідної ролі культури в історії формування української державності;
- ретроспективно проаналізувати ситуацію в обраних секторах;
- привернути увагу до проблем сучасного музейництва та сформулювати шляхи їх вирішення;
- сприяти руйнуванню негативних стереотипів сприйняття поняття «музей» та підвищенню розуміння його функцій в суспільній свідомості, залучивши фахівців та споживачів культурних продуктів;
- створити виставково-освітню платформу для міждисциплінарного діалогу щодо перспектив розвитку сучасного мистецтва на інституційному рівні.
На перетині двох ювілеїв — 30 років з дня проголошення Акту незалежності України та 35 років із заснування Хмельницького обласного художнього музею (ХОХМ) — складається унікальна ситуація із можливості багаторівневого аналізу як тенденцій в мистецтві графіки та музейній справі України, так і змін у менталітеті поколінь митців та мисткинь другої половини ХХ-початку ХХІ століть, сприйняття мистецтва через історію країни, розуміння історії країни — через мистецтво.
Саме мистецтво графіки загальновизнане «мистецтвом швидкого реагування», адже найдемократичніша та найрізноманітніша за техніками з усіх образотворчих мистецтв, професійна графіка спроможна швидко відреагувати на «подразники» як в особистому та мистецькому, так і в суспільно значущому контексті. Сенс назви проєкту передбачає сприйняття і в більш широкому історико-культурному ракурсі: життя громадян України в нашій країні є в певному сенсі «мистецтвом швидкого реагування» на постійні ситуаційні виклики часу.
Наш музей є досить молодою культурною інституцією у порівнянні із іншими музеями України. Історія музею є синхронізованою із історією демократичних змін у нашій країні: він був заснований на підставі постанови Ради Міністрів УРСР №2 від 2.01.1986 року, тобто за часів перших тенденцій до демократизації суспільства. Через рік після оголошення Незалежності Української держави — 30 серпня 1992 року — для відвідувачів було відкрито експозиції першого державного музею українського сучасного мистецтва в історії незалежної України. Впродовж своєї історії і до сьогодні як наша країна, так і наша музейна інституція пройшли складну історичну «параболу» — як періоди стагнації й криз, спричинених як зовнішніми, так і внутрішніми чинниками політичного, економічного та соціального характеру, так і стрімкого розвитку, модернізації, самоусвідомлення незалежного існування.
Потужна історична тяглість мистецьких традицій в Україні, в тому числі традиції мистецтва андеграунду, нонконформізму, спротиву, є важливим ідентифікаційним маркером культури країни. У сучасних споживачів культурного продукту є активний запит щодо українського мистецтва ХХ – ХХІ століть — від історичної спадщини до інновативних візуальних проєктів, що на міждисциплінарному рівні розширюють розуміння потенціалу сучасної української культури. Тож, логічно та на часі, через 30 років від Акту проголошення Незалежності України та через 35 років від Постанови про створення ХОХМ, озирнувшись назад та зваживши вимоги сучасності, проаналізувати ситуацію та впевнено продовжити рухатися у майбутнє.
Як представники культурної інституції, що більше трьох десятиліть активно функціонує в обласному центрі та приймає відвідувачів (як місцевих мешканців, так і зі всієї України та з-за кордону), можемо зауважити, що останніми роками громада області та міста Хмельницького впроваджують позитивну стратегію розвитку нашого перспективного і динамічного регіону (за офіційною статистикою, середній вік мешканця міста Хмельницького складає 35,1 років; незважаючи на нестабільну економічну ситуацію, населення збільшилось з 253 994 осіб (2001 рік) до 272 192 осіб (2020 рік).
Для потенційних учасників та відвідувачів заходів проєкту, які приїздитимуть зі всієї України, перебування в середмісті Хмельницького в нашій локації ХОХМ буде не лише корисним, але й комфортним та безпечним, в тому числі за умов карантинних обмежень (якщо такі виникнуть впродовж реалізації проєкту). Ми впевнені, що наш проєкт в цілому сприятиме актуалізації мистецтва графіки та музейництва в регіоні та країні, широкому пропагуванні унікальної ситуації формування ідей українського державництва саме в культурно-мистецькому середовищі, активізації культурного і громадського життя нашого регіону, в чому ми щиро зацікавлені як невід’ємна складова локальної та всеукраїнської мистецької спільноти.
Для реалізації мети проєкту здійснюється 4 програми:
- виставкова програма: 8 концептуальних експозицій в Хмельницькому художньому музеї (близько 500 творів 90 митців з 35-ти міст/селищ впродовж 3-х місяців на 700 кв.м експозиційних площ, 3D тур);
- 4 спецпроєкти (фасад музею, Музейний дворик, галерея «квАРТира», службові приміщення ХОХМ);
- освітня програма («Профі для непрофі»: 15 інтерактивних лекцій, монументальний пазл, 2 стратегічні гри, серія сесій із скетчингу; «Профі для профі»: 8 семінарів-практикумів та тренінгів для музейників регіону);
- видавнича програма: 4-томна двомовна збірка (українська та англійська мови, історія та аналіз колекції ХОХМ, каталог виставкового проєкту); комплексна комунікаційна програма.
Проєкт «Мистецтво швидкого реагування. #30_UA. #35_ХОХМ» повністю відповідає приорітетам ЛОТу 4 «Знакові події історії України», а саме:
1) Масштабні культурно-мистецькі події, що сприяють формуванню об’єднаної української ідентичності.
2) Масштабні інноваційні мультидисциплінарні культурно-мистецькі знакові події, що висвітлюють становлення незалежності, розвиток українського суспільства:
На відміну від багатьох демократичних країн, в яких ідеї державництва формувались в політичному або бізнесовому середовищах, в Україні саме представники культури та мистецтва сформулювали базові засади українського державництва та спричинили розвиток ідей незалежної країни, їх суспільне розуміння та втілення (варто пригадати як діячів ХІХ – початку ХХ століть, так і потужний рух шістдесятництва та активістів кінця 1980-х років). Потужна історична тяглість мистецьких традицій в Україні, в тому числі традицій мистецтва нонконформізму, спротиву, андеграунду, є важливим ідентифікаційним маркером країни. Виставкова програма проєкту розкриватиме це твердження шляхом втілення комплексної ескпозиції, частинами якої плануються експозиції творів Алли Горської, Віктора Зарецького та Опанаса Заливахи (співкураторка – Олена Зарецька), графічних творів українських митців 1990-1991 та 2020-2021 років, що дасть можливість проаналізувати та порівняти мистецькі висловлювання 30-річної давнини та актуальну проблематику. Крім того, синхронізовані історія музею та історія країни будуть висвітлені в друкованих виданнях, що плануються в рамках реалізації проєкту.
Кураторська група проєкту, що складається з фахівців різних генерацій й статей, фахового досвіду й спеціалізації, спроможна створити багаторівневий експозиційний продукт, застосовуючи як позитивний досвід минулих років, так і інновативні кураторські та комунікаційні методи та інструменти, обмін досвідом всередині команди та із фахівцями сектору. Мультидисциплінарність буде забезпечуватись комплексною реалізацією програм в межах проєкту: виставкова, освітня, видавнича, комунікаційна.
У сучасних споживачів культурного продукту є активний запит щодо українського мистецтва ХХ – ХХІ століть — від історичної спадщини до інновативних візуальних проєктів, що на міждисциплінарному рівні розширюють розуміння потенціалу сучасної української культури. Заплановане охоплення аудиторії наживо та онлайн — не менше 25000 осіб.
3) Масштабні культурно-мистецькі події, що формують дискусійне поле для фахового огляду історичного процесу становлення незалежності:
Комплексна освітня програма саме покликана не лише підвищити поінформованість суспільства та фахівців щодо вказаної тематики, але й спричинити виникнення дискусійного поля в фаховому середовищі: фахівці провідних культурних інституцій України, серед яких Мистецький Арсенал, Музей сучасного мистецтва Одеси, ПінчукАртЦентр, Музей Національного банку України залучені до освітньої програми шляхом участі у дискусійних панелях, семінарах-практикумах та тренінгах для фахових музейників Хмельниччини.
4) Масштабні події, які залучають широку аудиторію з усієї/або кількох регіонів України та/або з-за кордону, залучають національних та/або міжнародних партнерів:
В процесі реалізації змішаного формату проєкту (наживо та онлайн) планується залучення широкої та фахової аудиторій як Хмельницького регіону, так і всієї України й закордону шляхом: запрошення до участі 30 митців-графіків віком до 35 років з провідних мистецьких ВНЗ та регіонів України (графіка 2020-2021); експонування загалом близько 500 творів 90 митців з 35 міст/селищ (як з колекції ХОХМ, так і запрошених учасників); співпраці із українськими культурними інституціями, в тому числі із Музеєм мистецтв Прикарпаття та Івано-Франківським обласним музеєм визвольної боротьби імені Степана Бандери; створення діджитальних продуктів (3D тур експозицією) та розміщення їх на модернізованому сайті ХОХМ; видання та розпосюдження збірки двомовних книжок (українська та англійська). Комплексна комунікаційна стратегія проєкту, видавничі, експозиційні й освітні публічні заходи дозволять масштабно та ефективно промотувати як історико-культурну спадщину, так і сучасні тенденції в мистецтві та музеєзнавстві.
Оцінка проєкту експертною радою УКФ
Ось деякі цитати з експертних висновків:
«Мистецтво швидкого реагування. #30_UA. #35_ХОХМ» — масштабний міжрегіональний виставково-освітній проєкт з сучасної графіки та музейної справи, на нашу думку, є надзвичайно важливий та актуальний для української культури в цілому. Він цілком відповідає пріоритетам обраної заявником програми. Проєкт надзвичайно складний за своїм змістом та оригінальний за способами його виконання – 4 програми: виставкова програма: 8 концептуальних експозицій в Хмельницькому художньому музеї (близько 500 творів 90 митців з 35 міст/селищ впродовж 3 місяців на 700 кв.м експозиційних площ, 3D тур); 4 спецпроєкти (фасад музею, Музейний дворик, галерея «квАРТира», службові приміщення ХОХМ); освітня програма («Профі для непрофі»: 15 інтерактивних лекцій, монументальний пазл, 2 стратегічні гри, серія сесій із скетчингу; «Профі для профі»: 8 семінарів-практикумів та тренінгів для музейників регіону); видавнича програма: 4-томна двомовна збірка (українська та англійська мови, історія та аналіз колекції ХОХМ, каталог виставкового проєкту); комплексна комунікаційна програма. План реалізації проєкту виглядає доволі продумано. Додає впевненості в успішній реалізації проєкту вдало підібрана команда проєкту та залучені виконавці — відомі мистецтвознавці, куратори, дизайнери, музейники, менеджери. Мета, цілі та завдання проєкту взаємоузгоджуються між собою. Кошторис відповідає завданням проєкту, корелюється з робочим планом та загальним описом проєкту та відповідає вимогам Фонду».
«Проєкт здійснюється обласним художнім музеєм і складається з виставки графіки та заходів для професійної спільноти та громадськості на базі музею. Фактично проєкт передбачає посилення діяльності музею протягом року. Запланована виставка відповідає профілю заявника, який володіє необхідними професійними навичками для якісного представлення теми. Концепція виставки (достатньо масштабної) детально продумана, передбачає проведення різних активностей на базі виставки для роботи з різними групами відвідувачів музею. Роль культури в становленні української державності заслуговує до актуалізації (розуміння історії країни — через мистецтво), так само як привернення увагу до проблем сучасного музейництва».
«Заявлений проєкт «Мистецтво швидкого реагування. #30_UA. #35_ХОХМ» відповідає пріоритетам програми і ЛОТу. Проєкт має інноваційні задум, формат, зміст. Масштабний міжрегіональний виставково-освітній проєкт з сучасної графіки та музейної справи цілком сприятиме формуванню об’єднаної української ідентичності через розуміння провідної ролі культури у збереженні та розвитку нашої держави. Мета, цілі, результати проміжні та загальні заявником опрацьовані ретельно і можуть бути забезпечені запропонованою комунікаційною стратегією. В разі якісної реалізації заявки кількісні показники аудиторії можуть бути значно більшими ніж передбачені заявником. Матриця робочого плану та комунікаційна стратегія логічні і чітко структуровані, не містять фактологічних розбіжностей з кошторисом, статті кошторису не мають заборонених витрат та достатньо обґрунтовані. Заявник демонструє впевненість та підготовленість для реалізації заявки. Склад команди збалансований, демонструє високий рівень знання керування проєктом. Доступ до результатів проєкту передбачений, перспективи розвитку да довгостроковий вплив результатів заявником оцінюється цілком об’єктивно».
«Якісною перевагою проекту є його багатогранність, різноформатність запланованих культурних продуктів, що можуть зацікавити як професійну, так і широку аудиторію, що включає і дітей, і осіб з інвалідністю. Проект сприятиме переосмисленню ролі культури в розвитку українського суспільства і державотворення, впровадженню інноваційних методів роботи музейними установами».
Відповідь від Наглядової ради УКФ
Нижче — прямий текст листа:
Шановний Заявнику! У 2021 році ми реалізуємо вже четвертий конкурсний відбір на отримання державної підтримки культурно-мистецьких проектів. На 11 конкурсних програм Українського культурного фонду надійшло 3217 заявок. Відповідно до Закону про Український культурний фонд (ст. 7 п. 1) ваш проект після розгляду Дирекцією був винесений на розгляд Наглядової Ради Фонду. Дирекція Фонду на засіданні 17.05.2021 року та Наглядова Рада Фонду на засіданні 20.05.2021 року прийняли рішення не підтримувати ваш проект через невідповідність пріоритетом обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду. Через велике навантаження Фонд не надає додаткових роз’яснень щодо причин відхилення та не приймає апеляції на рішення Наглядової Ради. Ми вдячні за ті зусилля, яких ви доклали для участі у конкурсній програмі Фонду. Фонд надзвичайно цінує вашу довіру до конкурсу УКФ та конструктивне сприйняття результатів конкурсу. Щиро сподіваємося на розуміння прийнятого рішення. Запрошуємо вас слідкувати за новинами на нашому сайті та долучатися до інших можливостей Фонду. Команда Українського культурного фонду.
Більше історій «Знакових проєктів України» читайте в спецрозділі Creativity.ua.