Вчора компанія Google оприлюднила новий інструмент, який здатен вирахувати, де саме в містах не вистачає дерев. Зазвичай міста тепліші, ніж території навколо них, оскільки будівлі та асфальт накопичують тепло. Але є досить простий спосіб дещо зрівняти температуру міста і заміських територій – просто посадити дерева, там де їх у місті замало. Тому Tree Canopy Lab Google використовує аерофотозйомку та штучний інтелект, щоб з’ясувати, де розташоване кожне дерево в місті. Після чого ця інформація переноситься на інтерактивну мапу разом із додатковими даними про щільність заселення та температуру повітря в різних районах.
Розробники сподіваються, що нові зелені насадження допоможуть містам адаптуватися до умов глобального потепління і навіть врятують життя під час аномальної спеки влітку.
Пілотна версія такої мапи зелених насаджень була запущена в Лос-Анджелесі, але компанія Google стверджує, що вона готує аналогічні мапи для сотень інших міст. Експерти в галузі містобудування, зацікавлені в такому інструменті, можуть надіслати свій запит у Google за допомогою цієї форми.
Google стверджує, що цей інструмент допоможе містам заощадити час та гроші, які вони б витратили на оцінку стану зелених насаджень. Адже зазвичай для цього доводиться відправляти людей обходити район за районом. В тому ж Лос-Анджелесі свого часу спробували застосовувати технологію LIDAR для автоматичного нанесення зелених насаджень на мапу, але це виявилося недешево і доволі повільно. Натомість новий інструмент Tree Canopy Lab Google є безкоштовним і регулярно оновлюватиметься за допомогою аерофотозйомки, яка й так ведеться для Google Карт.
Міський тепловий острів
Аномальна спека – один з найбільш задокументованих наслідків зміни клімату. В США через таку спеку гине більше людей, ніж у будь-якому іншому погодному катаклізмі. Ефект міського теплового острову робить міста особливо небезпечними, оскільки вони виявляються щонайменше на 3 градуси Цельсія тепліші, ніж сільська місцевість. А вночі цей розрив може становити понад 12 градусів Цельсія. Тобто на якусь суттєву прохолоду після спекотного дня у містах розраховувати не доводиться.
Є кілька способів, у які дерева можуть охолодити розпечене місто. Вони дають тінь від сонця і випускають вологу, коли температура повітря піднімається. Аналогічно, шляхом потовиділення, охолоджується й тіло людини. За даними Управління з охорони довкілля США це дозволило б знизити максимальну температуру влітку десь на 5 градусів Цельсія.
Зокрема, в Лос-Анджелесі Tree Canopy Lab Google показала, що найспекотнішими є зазвичай ті райони, де проживає найбільше людей. Водночас саме там зелених насаджень найменше. Тобто люди, які потерпають від спеки найбільше, не мають способу їй протидіяти.