Озирніться навколо себе і спробуйте, дивлячись прямо перед собою, розглянути кольори, які ви бачите на периферії вашого поля зору. Чи знали ви, що людський мозок домислює більшість того кольору, який ми бачимо. Саме так мозок «бачить» колір.
Нове дослідження американських науковців виявило, що більшість людей бачить колір лише в самісінькому центрі поля зору, але не на його периферії. Тобто, коли нам здається, що ми бачимо яскравий повноколірний світ, насправді це не зовсім так.
Експеримент у віртуальній реальності
Дослідники з Дартмутського та Емгерстського коледжів, що в США, надягли на 180 учасників експерименту окуляри віртуальної реальності з пристроями, які відслідковують напрямок погляду. Після чого піддослідні занурилися у віртуальне середовище, куди входили екскурсії по історичних місцях, фестиваль вуличного танцю та репетиція симфонічного оркестру.
Дослідники запрограмували це віртуальне середовище так, що воно давало кольорове зображення лише безпосередньо в тій точці, куди людина дивилася, а решта зображення була знебарвленою. І, як не дивно, більшість учасників експерименту навіть не помітили, що більша частина зображення перед ними була у відтінках сірого.
Переглянути відео і побачити, яким насправді було зображення, що здавалося учасникам цілком нормальним, можна тут.
Дослідження показало, що людина сприймає колір лише у маленькій ділянці поля зору. Там, куди вона в цей момент дивиться. І десь для третини людей ця ділянка є просто-таки крихітною. Такі учасники експерименту не помічали навіть коли 96% поля зору повністю втрачали насиченість кольору. І навіть коли їх попросили звернути особливу увагу на те, що вони бачать периферичним зором, ніхто нічого все одно не помітив.
Керолайн Робертсон (Caroline Robertson), провідна авторка цього дослідження, зазначила, що вчені були вражені тим, як учасники експерименту продовжували перебувати у невіданні, коли віртуальний світ навколо них поступово вицвітав.
«Наші результати показали, що інтуїтивне візуальне сприйняття світу як яскравого та насиченого кольором є переважно хибним, – розповіла вона. – Наш мозок, скоріше за все, «домальовує» велику частину того, що ми начебто сприймаємо».
Дослідження, присвячені сприйняттю кольору людиною, вже проводилися, але досі всі вони послуговувалися екранами, щоб з’ясувати, що бачать учасники експерименту. Тим цікавішим є цей дослід, який відтворює реальність у віртуальному середовищі, щоб краще зрозуміти, як людський мозок «бачить» колір.
Але не кожен колір в принципі можна побачити людським оком…