Завдяки батарейці, яку можна без жодної шкоди для неї розтягувати та прати, натільні пристрої стали ще на крок ближчими до нашого повсякденного життя.
Дослідники з Університету Британської Колумбії, що в Канаді, створили еластичну батарейку, яка нормально працює, навіть якщо її розтягти вдвічі або кинути у пральну машину. Команда розробників, яку очолив д-р Нгок Тан Нгуєн, переконана, що така гнучка і водостійка батарейка здатна революціонізувати сферу натільних пристроїв.
Як зазначає сам д-р Нгок Тан Нгуєн: «Натільна електроніка є великим ринком, ключовим елементом розвитку якого є розтяжні батарейки. Проте досі навіть ті батарейки, які можна було розтягувати, не можна було прати. А це — дуже важливий аспект, якщо ми хочемо, щоб такі батарейки були здатні витримати випробування повсякденного життя».
Щоб зробити батарейку гнучкою, науковці подрібнили на крихітні шматочки її основні сполуки (цинк і діоксид марганцю) та помістили їх у гумоподібний пластик. Батарейка складається з кількох ультратонких шарів полімерів, обгорнутих такою ж полімерною оболонкою. Така конструкція є герметичною і водостійкою, забезпечуючи неушкодженість батарейки впродовж тривалого використання.
Щоб випробувати свій винахід на міцність, науковці вкинули батарейку в пральну машину, і наразі вона витримала 39 циклів прання.
Аспірант Бахар Іранпур пояснює: «Ми випробували наші прототипи як у домашніх, так і в індустріальних пральних машинах. І батарейки після всього цього лишилися неушкодженими і функціональними, тож ми дійсно впевнилися у їхній міцності».
Цинк і діоксид марганцю були обрані для експерименту тому, що для пристроїв, які постійно контактуватимуть зі шкірою, вони є безпечнішими, ніж літій-іонні батарейки, які виділяють токсичні сполуки, якщо їх пошкодити.
До того ж, команда науковців стверджує, що окрім гнучкості та водостійкості їх винахід є не надто витратним. Мовляв, ці матеріали є напрочуд дешевими, тому масове виробництво таких батарейок також буде недорогим.
Свій винахід науковці описали у виданні Advanced Energy Materials. Наразі вони працюють над тим, як зробити цю батарейку потужнішою і подовжити її термін використання.
Такі батарейки можна було б використовувати у годинниках і сенсорах, які відстежують життєві показники, а також у смарт-одязі, який змінює свій колір або температуру.
Читайте також:
В’язана музична клавіатура демонструє потенціал смарт-тканин.
В’язана електроніка: науковці створили смарт-одяг, схожий на звичайну тканину.