У Всесвітній день океанів, який відзначають 8 червня, картографи Nat Geo стверджують, що швидка течія, яка оточує Антарктиду, гідна власного імені: Південний океан.
Ті, хто знайомий з Південним океаном, що оточує Антарктиду, знають: він зовсім не схожий на інші. «Будь-хто, хто був там, намагатиметься пояснити, що в цьому зачаровує. Але всі вони погодяться, що льодовики там синіші, повітря холодніше, гори лякають більше, а краєвиди чарівніші, ніж будь-де інде», — стверджує Сет Сикора-Боді, морський вчений із Національної адміністрації океанів і атмосфери (NOAA) та National Geographic Explorer.
З тих пір, як National Geographic почав створювати карти в 1915 році, він визнавав чотири океани: Атлантичний, Тихий, Індійський і Північний Льодовитий океан. Починаючи з 8 червня 2021 року, у Всесвітній день океанів, Південний океан буде визнано як п’ятий океан у світі.
«Південний океан давно визнаний вченими. Але оскільки до сих пір не було досягнуто згоди на міжнародному рівні, ми ніколи не визнавали його офіційно», — пояснює географ Національного географічного товариства Алекс Тейт. Географи дискутували, чи мають води навколо Антарктиди достатньо унікальних характеристик, щоб заслужити своє власне ім’я, чи це просто холодні південні ділянки Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.
«Це певна географічна недбалість», — впевнений Тейт. Він та комітет з питань картографії Національного географічного товариства роками пропонували внести ці зміни, спостерігаючи, як вчені та преса все частіше використовують термін «Південний океан». Ці географічні зміни впроваджені з ініціативи суспільства, яке стурбоване проблемами збереження світового океану. Регіон Антарктиди, на думку екологів, особливо потребує уваги.
Межі Південного океану
Зараз National Geographic визнає п’ять світових океанів. Більшість вод, що оточують Антарктиду на 60 градусів південної широти, за винятком проходу Дрейка і моря Шотландії, складають п’ятий, нещодавно визнаний Південний океан.
Хоча інші океани визначаються континентами, що їх огороджують, Південний океан визначається течією. Вчені підрахували, що Антарктична циркумполярна течія (АСС) була створена приблизно 34 мільйони років тому, коли Антарктида відокремилася від Південної Америки. Це дозволило забезпечити безперешкодний потік води навколо полюсу Землі.
Простягаючись від поверхні до дна океану, АСС транспортує більше води, ніж будь-яка інша океанічна течія. Вона втягує води з Атлантичного, Тихого та Індійського океанів. Таким чином, вона допомагає керувати глобальною циркуляційною системою, відомою як конвеєрна стрічка, яка транспортує тепло навколо планети. Холодна щільна вода, яка опускається на дно океану біля Антарктиди, також допомагає зберігати вуглець у глибоких океанах. В обох випадках Південний океан має вирішальний вплив на клімат Землі.
У даний час вчені вивчають, як керовані людиною зміни клімату змінюють Південний океан. Вчені дізналися, що океанічна вода, яка рухається через АСС, потеплішає, але неясно, наскільки це впливає на Антарктиду. Деякі з найшвидших танень крижаних покривів і шельфів континентів були там, де АСС знаходиться найближче до суші.
Унікальне природне середовище
На даний момент, локалізуючись у холодних південних водах, АСС допомагає зберегти Антарктиду холодною, а Південний океан екологічно унікальним. Тисячі видів морських рослин і тварин живуть там і більше ніде.
Південний океан «охоплює унікальні та тендітні морські екосистеми, в яких мешкають дивні тварини, таке як кити, пінгвіни та тюлені», — зазначає співробітник National Geographic Explorer Генрік Сала.
Більше того, Південний океан має екологічний вплив і в інших місцях. Наприклад, горбаті кити харчуються крилем біля Антарктиди і взимку мігрують далеко на північ до берегів Південної та Центральної Америки. Деякі морські птахи теж мігрують в ці краї.
Звертаючи увагу на Південний океан, Національне географічне товариство сподівається сприяти його збереженню.
Вплив промислового рибальства в Південному океані на такі види, як криль і патагонська зубатка (яка відома як чилійський морський окунь), викликає занепокоєння протягом десятиліть. У 1982 році в регіоні було встановлено жорстке обмеження вилову. Найбільша в світі морська заповідна зона (MPA) була створена в морі Росса, біля Західної Антарктиди в 2016 році. Ряд організацій працюють над виділенням більшої кількості заповідних територій для захисту найбільш критичних місць живлення Південного океану, наприклад, біля Антарктичного півострова.
Як потрапити на мапу
Як правило, National Geographic щодо морських назв співпрацює з Міжнародною гідрографічною організацією (МГО). Не будучи безпосередньо відповідальним за їх визначення, МГО співпрацює з Групою експертів ООН з географічних назв для стандартизації імен у міжнародному масштабі. МГО визнало Південний океан у своїх керівних принципах 1937 року, але скасувало це позначення в 1953 році, посилаючись на відсутність єдиної позиції. З того часу вона обговорювала це питання узаконення Південного Океану, але досі не отримала повної згоди від всіх своїх членів.
Однак Рада з географічних назв США вже використовує цю назву з 1999 року. А в лютому цього року Національна Океанічна та Атмосферна Адміністрація США (NOAA) офіційно визнала Південний океан окремою географічною одиницею.
Головний картограф National Geographic Society Алекс Тейт вважає, що нова політика National Geographic вплине на те, як діти, які використовуватимуть карти в школі, відкриватимуть світ. «Я думаю, що одним з найбільших наслідків наші ініціативи матимуть для освіти», — говорить він. «Адже учні та студенти дізнаються про світ і через ті океани, які ви вивчаєте. Якщо ви не включите Південний океан, ви не дізнаєтесь про його особливості та роль у житті нашої планети».
Фото в заголовку: Лонг Ма, unsplash.com/
Читайте також: Google Earth показує, як змінилася планета за останні 37 років.