Студенти-дизайнери та фізики з фінського Університету Аалто спільно створили одяг із прихованими у тканині сонячними панелями, зробивши цю технологію непомітною неозброєним оком.
Метою проєкту Sun-Powered Textiles було створити продукт з автономним джерелом енергії, здатний живити натільні пристрої (як-от термальні датчики або датчики вологості), не порушуючи звичайного вигляду одягу.
Як пояснює команда розробників, досі спроби сполучити сонячні панелі з текстилем зводилися до того, що ці панелі просто кріпилися зверху на тканину, щоб вловлювати якомога більше світла. Але естетика одягу від цього дуже потерпала, оскільки чорна сонячна панель на ньому одразу ж впадала в око.
Команда Університету Аалто натомість сховала сонячні панелі під тканиною куртки та оптимізувала цю тканину так, щоб вона пропускала достатньо світла для генерування енергії. Такий підхід, зокрема, уможливив машинне прання цієї тканини.
Дослідники вважають, що їхню інновацію можна застосувати в робочому або спортивному одязі, позбувшись у такий спосіб потреби заряджати чи замінювати батареї натільних пристроїв.
Дизайнерка Еліна Ілен розповіла виданню Dezeen: «Ми зробили демонстраційну модель – куртку, яка використовує енергію світла для живлення датчиків температури та вологості. Орієнтувалися ми при цьому на потреби робітників, які щодня займаються фізичною працею. Втім, такі елементи живлення могли б бути застосовані й для різноманітних інших датчиків, що відстежують стан тіла користувача або стан навколишнього середовища».
За словами дизайнерки, таку сумісну із сонячними панелями тканину можна робити з будь-якого волокна (бавовна, льон, віскоза, поліестер, поліамід), якщо оптимізувати його оптичні властивості.
Щоб створювати одяг із сонячними панелями, тканину змінюють так, щоб вона пропускала якомога більше світла. Змінюються її структура, щільність, колір тощо.
Енергія сонячних панелей скеровується до натільних пристроїв за допомогою гнучких та розтяжних волокон-провідників, вплетених у тканину. Сонячні панелі можуть працювати від штучного освітлення також, хоча ефективність такої роботи є нижчою.
Як стверджує команда Університету Аалто, її розробка може використовуватися не лише для одягу, а й, скажімо, в ширмах чи завісах.
Читайте також:
В’язана музична клавіатура демонструє потенціал смарт-тканин.
В’язана електроніка: науковці створили смарт-одяг, схожий на звичайну тканину.