В травні ніколи не вгадаєш, що краще надягти: чи то светр, чи футболку. І чи хапатимеш ти після цього дрижаки, а чи сімома потами обіллєшся. А погода через все, що зараз відбувається з кліматом, стає дедалі менш передбачуваною. Втім, команда китайських винахідників, схоже, знайшла ідеальний варіант – створена ними двостороння футболка з інноваційної тканини «Янус» (Janus) і гріє, і охолоджує.
Як стверджує опис винаходу, опублікований у виданні Nano Letters, з одного боку тканина «Янус» відбиває сонячне тепло і охолоджує свого носія на 6 градусів Цельсія. А з іншого – ця тканина, навпаки, вловлює сонячні промені й піднімає температуру на 8 градусів. Загалом вона створює перепад температур в 14 градусів, залежно від того, якою стороною її надягти.
А ще вона генерує електричний струм.
Як це працює
Сама тканина зроблена з кількох шарів полімерних та бавовняних волокон зі спеціальним покриттям. Їх структуровано так, що все це нагадує такий собі асиметричний сендвіч, який «перемикається» з холодного режиму в теплий простим перевертанням.
На своєму теплому боці тканина «Янус» вкрита цинковими та мідними наночасточками, які поглинають сонячну енергію. Це – практично сонячна панель, але сонячне світло вона перетворює не на електроенергію, а на тепло. Цей механізм працює навіть вночі, хоча в темний час доби ефект від нього є меншим.
На своєму холодному боці ця тканина вкрита надзвичайно тонким шаром алюмінію. Поверхня її не втрачає вигляду тканини, але алюміній, як дзеркало, відбиває світло. Цей шар є пористим, що дозволяє втрачати тепло ще й випаровуванням вологи.
Окрім того, що така двостороння футболка гріє та охолоджує, вона ще й струм генерувати може. Якщо вплести в тканину термоелектричний генератор, який виробляє електроенергію завдяки різниці температур, відмінність між теплою та холодною сторонами дозволить йому генерувати струм. Щоправда, потужність його становитиме менше одного ватта, але на різноманітні смарт-сенсори вистачить і цього.
Практичніше, ніж може здатися
Тканина «Янус» – то не просто цікава теоретична ідея. Дослідники доводять, що її можна доволі легко вивести на ринок. Виробництво такої тканини є маловитратним. До того ж, вона піддається машинному пранню. (Після п’ятого прання вона трохи втрачає свою охолоджувальну здатність, але ця втрата ефективності є настільки малою, що користувач навряд чи її взагалі помітить.)
Світ стає дедалі теплішим, і тут високотехнологічні тканини на кшталт «Януса» теж можуть стати в пригоді. Вони дещо зменшують потребу в опаленні та охолодженні приміщень і водночас роблять перебування надворі комфортнішим.
І певно, що зараз, на порозі спекотного літа, багато хто з нас не відмовився б від такої футболки.