Уявіть, що, коли стемніє, ви, замість того щоб увімкнути настільну лампу, читатимете під світлом вазону, який світитиметься на вашому столі.
Інженери з Массачусетського технологічного інституту (MIT) знайшли ще один спосіб створити автономне джерело освітлення, яке не потребує ані лампочок, ані електроенергії. Вони ввели в листя настурції спеціальні наночастинки, які перетворюють накопичену в рослині хімічну енергію у випромінення світла. Триває таке світіння впродовж майже чотирьох годин.
Мета науковців — модифікувати рослини, щоб ті могли функціонувати як настільна лампа чи навіть освітлювати все приміщення. Як вони стверджують, цю технологію можна буде використовувати для неяскравого освітлення в приміщенні, або щоб перетворювати дерева на вуличні ліхтарі.
В своєму проєкті команда MIT, використала фермент люциферазу, завдяки якому, наприклад, світяться світлячки. Щоб ввести ці наночастинки в листя рослини, науковці зробили з них розчин, в який і занурили рослину, піддавши її високому тиску, щоб самосвітні частинки потрапили в листя крізь продихові щілини.
Проєкт розпочався кілька років тому, але всі попередні зусилля давали щонайбільше 45 хвилин світіння і потребували генетичної модифікації рослин, щоб ті самі виробляли фермент люциферазу. Проте до сьогодні науковці поступово вдосконалили цей метод, щоб його можна було застосувати до будь-якої рослини взагалі.
Наразі окрім настурції в тестах успішно взяли участь рокет-салат городній, шпинат, та чорна капуста (кейл).
Щоправда, світло, яке продукує десятисантиметровий паросток настурції становить десь одну тисячну від того світла, яке потрібне для читання. Втім, науковці планують надалі оптимізувати концентрацію і викид самосвітних часточок, щоб рослина світилася довше і яскравіше. А наносити наночасточки вони планують шляхом обприскування листя.
«Наша мета — виконати одну обробку паростка чи дорослої рослини, якої вистачить на все її життя, — пояснює речник дослідної групи хімічної інженерії Strano. — Наша робота дійсно відкриває дорогу до ліхтарів, які є не що інше, як спеціально оброблені дерева. А також до непрямого освітлення домівок».
Читайте також:
Ліхтарі з вітровими турбінами: екологічна та самодостатня розробка німецького дизайнера.
Студія VOUW створила вуличний ліхтар, що нахиляється до перехожих.