На так давно минули часи, завдяки яким поняття «ідеологія» набуло негативного іміджу та підмоченої репутації. Між тим ідеологія — це насправді набір переконань, яким ми керуємося в нашому житті. І вона, ідеологія, насправді має бути в кожного, хто бажає побудувати достойне і навіть щасливе життя. Тренер-психолог, викладач Університету штату Аризона Уорд Ендрюс розповідає, що таке ідеологія щасливої людини та як її створити.
Ми всі бажаємо кращого життя. Але ми не можемо стояти осторонь і чекати, поки краще життя впаде з неба. Ми повинні його створити самі.
Що для цього потрібно? Бути ініціативними та структрованими, зрозуміти, якого життя ми хочемо для себе. Відповісти на питання «Яким я бачу щасливе життя» і діяти для втілення свого бачення. Це може здатися надто важким, навіть непідйомним завданням. Тому важливо розбити його на окремі етапи: наприклад, спершу виробити правильні звички, згодом намітити цілі тощо.
Тому я хочу поговорити про особливо важливу частину проєктування вашого життя: розробку вашої ідеології.
Чому так важливо мати власну ідеологію?
Коли ми говоримо про ідеологію, ми маємо на увазі набір переконань, які мають величезний вплив на те, як ми бачимо світ і як ми в ньому живемо. Ці переконання або ідеали можуть стосуватися чого завгодно: від моралі та релігії до політики та батьківства.
Переконання спираються на віру і знання. Тільки коли ви знаєте, у що вірите, ви можете свідомо застосовувати свої переконання до різних ситуацій. Коли ви знаєте, у що вірите, ви можете ставитися до складних проблем, виходячи з ваших ідеалів; використовувати їх, щоб зробити вибір, який вас влаштовує; керуватися ними у вашій кар’єрі, стосунках з людьми та особистісному зростанні.
На жаль, далеко не всі з нас мають свою ідеологію. Натомість ми нечітко усвідомлюємо та відчуваємо те, у що ми віримо та що цінуємо. Це не катастрофічно, але така невизначеність створює деякі потенційно неприємні ситуації: ви приймаєте випадкові непродумані рішення; ви покладаєтесь на якісь зовнішні сили, що нібито допоможуть вам вирішити проблеми. Ви навіть можете дозволити, щоб людина з ідеологією, яка вам чужа, взяла верх над вашою особистістю, тому що у неї є переконання, а у вас — ні.
Коли ти знаєш, у що віриш, ти можеш жити тим, у що віриш.
«Знати, у що ти віриш» — це не так просто. Неможливо сидіти, склавши руки, і чекати, коли переконання самі прийдуть до вас (хоча самоаналіз важливий і його не варто ігнорувати). Неможливо обійтись без волі та активності. Приділити час активному проєктуванню власної ідеології, а не сподіватися, що якось буде і все стане на свої місця, є потужним та значущим фактором.
Коли ви виявляєте волю і розробляєте свою ідеологію, ви можете:
- використовувати владу над своїми думками, щоб узгодити свої переконання з вашими прагненнями;
(Увага! Правильне формулювання народжує правильне сприйняття та розуміння. Будьте обережні з вибором слів, щоб ваша ідеологія мала чітке та правильне відображення).
- легше ділитися своєю ідеологією з іншими;
- скористатися своїм найкращим, найкреативнішим его, щоб зосередитись на речах, які для вас дійсно важливі, тому що тепер ви точно знаєте, що для вас важливо.
Відома письменниця Гретхен Рубін, творчість якої повністю присвячена пошукам щастя та людській природі, створила свою ідеологію, яку сфрормулювала у власних 12-ти «заповідях від Гретхен». Це чітко викладений перелік ідеалів (що включає такі сентенції, як «Даруй іншим відчуття, які хотіла би відчувати сама», «Зроби це зараз!» та «Будь світлішою!») діє як набір «найкращих практик» для її життя.
Мені подобається ідея розробляти власну ідеологію таким простим, прямим і глибоким способом. Незалежно від того, скільки ідеалів потрапляє до вашого списку, можливість чітко їх висловити допоможе вам отримати до них доступ, коли вони вам найбільше потрібні, і дозволить вам жити відповідно до своєї ідеології.
І коли ваше оточення (друзі, сім’я, колеги) відповідатиме вашій ідеології, ви будете почуватись щасливішими, спокійнішими та більш задоволеними.
Декілька конкретних порад творцям своєї ідеології
Навіть якщо ми думаємо, що знаємо, у що віримо або що для нас важливо, не завжди просто визначити чи описати ідеали та переконання, які вам найбільше подобаються. Якщо ідея розробляти вашу ідеологію вам подобається, ось кілька порад, які можуть допомогти вам витягнути їх із серця та проявити їх регулярніше.
# Вирвіться з полону стереотипів «всї так роблять»
Молода дівчина допомагала матері готувати вечерю. Вона помітила, що мати обрізала край шматків м’яса, і запитала, навіщо вона це робить. «Ну, так завжди робила твоя бабуся, — відповіла її мати. —Спитай її!». Дівчина зателефонувала бабусі і запитала. «Ваша прабабуся завжди обрізала кінці, я теж це робила, — відповіла її бабуся. — В неї запитай!». Тож дівчина зателефонувала своїй прабабусі і запитала. Прабабуся відповіла: «Наша піч була недостатньо великою, щоб вмістити великий казан із м’ясом, тому мені завжди доводилося обрізати кінці!».
Ця проста історія ілюструє глибоку істину: іноді причина, через яку ми «завжди» робили щось певним чином, зовсім не є «причиною».
Ви дотримуєтеся якихось думок чи переконань, бо саме в це вас навчили вірити батьки? А може, з часів їхньої юності щось таки змінилося? Ви коли-небудь ставили під сумнів ці переконання?
Спочатку може бути трохи лячно поставити під сумнів те, у що ти вірив з дитинства. Але, коли ви розробляєте свою ідеологію, важливо розглянути кожне з ваших переконань і впевнитися, що всі вони служать позитивній, значущій меті у вашому житті. Якщо вони цій меті не відповідають, можливо, час їх відпустити.
# Поверніться до основ
Запитайте себе: в яких речах ви не сумніваєтесь? Що є для вас аксіомою? Задля яких ідеалів ви готові ризикнути всім? Те, що спадає вам на думку відразу, є, мабуть, основою вашої ідеології. Звичайно, навіть ці речі варто піддати сумніву, якщо ви відчуваєте, що вони не допомагають вам стати тією людиною, якою ви хочете стати. Але, швидше за все, вони принаймні є хорошою відправною точкою. Коли ви думаєте про інші речі, у які вірите, переконайтеся, що вони відповідають цим основним переконанням.
# Знайдіть хороші джерела
Ідеологія стосується не лише метафоричних понять, це також про те, яким ви бачите світ. Якщо ви намагаєтеся визначити своє ставлення до певної теми чи проблеми, переконайтесь, що джерела, на які ви посилаєтесь, є надійними. Ретельно перевіряйте інформацію! Зверніться до людей, думці яких ви довіряєте. Вислухайте багато різних думок. Створіть цілісне уявлення про проблему, перш ніж остаточно стати на той чи інший бік. Якщо ви це зробите, ви зможете впевненіше відстоювати свою позицію. Крім того, ви можете бути впевнені, що дійшли висновку, в якому насправді не сумніваєтеся.
Якщо ви намагаєтеся визначити своє ставлення до певної теми чи проблеми, переконайтесь, що джерела, на які ви посилаєтесь, є надійними.
# Довіряйте своїй інтуїції
Іноді зрозуміти, у що ти віриш, дуже просто, треба довіритись своїм відчуттям. Зрештою, існує таке поняття, як «надмірне мислення». Ваша інтуїція — досить потужний інструмент, і бувають випадки, коли найкращою відповіддю є просто відступити назад, глибоко подихати і послухати, що вам говорить ваше нутро.
# Думайте та співставляйте
Погляньте на своє життя збоку. Згадайте про часи, коли ви відчували спокій або, навпаки, сум’яття й тривогу. Згадайте моменти життя, які ви розцінюєте як значущі. Чому ви вважаєте їх такими? Як вони сформували вашу особистість? І найголовніше: які висновки та переконання вони сформували у вас?
Справа в тому, що ваша ідеологія, як правило, відтворюється у вашому житті, незалежно від того, усвідомлюєте ви це чи ні. Подумайте, що, на вашу думку, найбільше впливало на вас у минулому, і використовуйте ці дані, щоб допомогти собі бути більш обгрунованим у розробці своєї ідеології.
Ваша ідеологія, як правило, відтворюється у вашому житті, незалежно від того, усвідомлюєте ви це чи ні.
# Проаналізуйте свою поведінку — у гіршому і найкращому випадку
Як ви поводитесь, коли вам добре і коли погано? Як ви ставитеся до інших людей? Які у вас думки? Як ви дієте? Ви більш творчі, екстравертніші, спокійніші? Ви цікаві, авантюрні чи енергійні? Як ви реагуєте на кризову ситуацію? Будьте чесними з собою, коли думаєте про те, ким ви є в добрі та погані часи, і використовуйте цей досвід, щоб допомогти собі скласти більш чітку картину того, якими ідеалами керується ваше життя.
# Слухайте історії, які ви розповідаєте собі
Історії, які ми розповідаємо собі, можуть бути надзвичайно ефективними та корисними. Якщо ми розповідаємо собі ці історії досить часто, вони можуть здаватися істинами. Але багато історій, які ми розповідаємо собі, особливо коли йдеться про такі речі, як власна гідність чи здібності, насправді шкідливі.
Яку історію ви розповідаєте собі про те, яким ви є і на що ви здатні? Які виправдання своїм вчинкам ви знаходите? Чи не віддаляють ці виправдання вас від чесності перед самим собою? Зверніть увагу на історії, які ви розповідаєте собі. Вони можуть відображати глибоко вкорінені переконання, які потрібно або розвивати, або викорінювати, коли ви працюєте над розробкою своєї ідеології.
Розробка вашої ідеології — це надважлива робота. Коли ви зможете вдосконалити те, у що справді вірите, ви зможете жити більш продуманим і щасливим життям. Ви зможете застосувати ці переконання до своїх дій, і, врешті-решт, зможете створити життя, яке по-справжньому полюбите.
Рекомендуємо згадати іншу статтю Уорда Ендрюса «7 надихаючих афірмацій для відновлення креативності», яка увійщла в топ-статті Creativity.ua 2020 року.
Фото в заголовку: Guilherme Stecanella / Unsplash