Вперше за чотири десятиліття дві картини Ентоні ван Дейка із зображенням подружньої пари з Антверпену були продані на Sotheby’s за 6,2 мільйона фунтів стерлінгів (8,2 мільйона доларів), що стало другою за величиною ціною за роботи художника на аукціоні.
Продані разом як один лот під час розпродажу Sotheby’s Old Masters в Лондоні в середу ввечері, два портрети залишалися в приватних руках з 1976 року, до продажу на аукціоні за 38 000 фунтів стерлінгів.
Сума, сплачена за підвісні портрети, була не такою, як 8,3 мільйона фунтів стерлінгів (13,5 мільйона доларів), сплачених за автопортрет Ван Дейка, зроблений приблизно в 1640 році, всього за рік до його смерті. Тоді це була величезна сума і гарний результат, враховуючи, що картини оцінили в 4 мільйони фунтів стерлінгів (5,3 мільйона доларів). Переможну пропозицію отримав покупець, який телефонував разом з лондонським фахівцем зі старих майстрів Sotheby’s Джорджем Гордоном.
29-річний ван Дейк намалював підвісні портрети у 1628 році, за чотири роки до того, як він був призначений головним придворним художником Карла I. Роботи були показані на виставці ван Дейка, що відбулася в 1899 році до трьохсотріччя його народження. Реєстрація походження цих підвісних картин залишається невідомою.
До їхньої появи в рамках виставки Королівської академії мистецтв 1958 року особи двох наглядачів були записані лише за прізвищем де Вітте. Німецький історик мистецтва Людвіг Бурхард остаточно підтвердив особу намальованих осіб на портретах на основі пам’ятника в Антверпенському соборі, який згадує Якоба Антонія де Вітте та його родичів. Працюючи в Палаті сиріт в Антверпені протягом свого життя, де Вітте, ймовірно, одружився з Марією Нуціус, жінкою, зображеною на супровідному портреті, яка осиротіла у віці 7 років.
Диптих перевершив результат, отриманий для ще однієї з давно небачених і найцінніших картин художника в 2018 році, коли весільний портрет дев’ятирічної принцеси Марії Генрієти Стюарт, дочки короля Карла I, був проданий Будапештському Музею образотворчих мистецтв на Christie’s за 7,5 мільйона доларів — купівлю, повністю профінансовану урядом Угорщини.
Читайте також:
Як доповнена реальність вийшла за межі простих спроб