Йен Девід, засновник і креативний директор агенції FEARLESS, про маркетинг брендів після коронавірусу.
Отже, ось, де ми зараз. Глибоко ув’язнені під тягарем глобальної пандемії. Наші міста та вулиці замкнені для нас, наші норми порушені або зовсім зруйновані, і це спостерігається всюди — від Уолл-стріту до відсутності туалетного паперу в місцевому супермаркеті.
Всюди панує суцільна невпевненість. І все-таки, попри наш екзистенційний страх, ми знаємо, що переживемо ці часи. Ми завжди так робимо. Світ не зупиняється, ніч змінює день, життя рухається далі. Але наразі ключовим словом сьогодні є наполегливість.
Маркетологи нині застраховані від кризового занепокоєння не більше, ніж офіціантка, якій щойно повідомили, що її ресторан уже ніколи не відкриється. Працюючи віддалено, тримаючи сім’ю та близьких людей поруч, вони теж борються з пріоритетами в економіці, перевернуті догори ногами.
Перше завдання бізнесу в такій ситуації — зберігати безпеку, мінімізувати ризик та стежити за вразливими. Але, коли нова нормальність почне втілюватися в наше життя, неминуче виникнуть думки про те, що буде далі.
І це породжує новий набір питань.
Щоб потім не припуститися рокової помилки, треба одразу усвідомити, що робота, яку потрібно буде робити завтра, буде зовсім іншою, ніж робота, яку ми виконували місяць тому.
Вісь координат змістилася, і це стосується кожної пропозиції, кожного проєкту. Коли коліщатка ділового життя почнуть знову обертатися, не сподівайтесь, що все буде, як раніше.
Місія бренду? Впізнаваність? Лояльність? Облиште! Сьогодні це так само мертво, як птаха додо. Епоху грубого копіювання ідей та наліплювання логотипу в кінці 3-хвилинного відео завершено.
Якщо ця криза і продемонструвала нам щось важливе, так це те, що більшість брендів мало що може запропонувати в цей важкий час. Звісно, є такі бренди, що можуть це зробити, оскільки діяльність задля суспільної користі від початку була вкладена в їхню ДНК. Щоб навчити нас бути краще, нам не потрібна одноразова видача засобів для дезінфікування рук або консервів, нам потрібно, щоб вони не закінчувалися.
Це сказано не для того, щоб принижувати звитягу таких брендів, як Levi’s, Old Navy, Apple та інших, які гарантують працівникам збереження заробітної плати та соціальних гарантій. Або таких, як Tesla і Dyson, які переорієнтували свої виробництва на виготовлення апаратів штучної вентиляції легень. Усі ці заходи не стосуються цінності та місії бренду. Це просто правильні дії. Це той мінімум, якого слід очікувати від кожної корпорації, в якої є хоч унція соціальної відповідальності.
Сидячи нині в своїх домашніх офісах, керівники бізнесу, безумовно, це усвідомлюють. Коли все закінчиться і вони побачать зовсім нові вершини, які їхньому бізнесу доведеться долати, вони зрозуміють, що те, що здавалося надважливим ще декілька тижнів тому, — просто дурниці, які треба відкинути.
На новому етапі буття знадобиться кілька дійсно великих ідей, спрямованих на те, щоб надлюдськими зусиллями схопити бренд за комірець і поставити його на ноги.
Цілі галузі потребуватимуть таких ідей — автомобілебудування, авіалінії, їдальні, індустрія розваг, спорт, туризм, нерухомість, фінанси тощо. Завдяки новим рішенням ці галузі залучатимуть мільйони нових працівників, які зараз шукають роботу.
Бюджети стрімко скорочуватимуться, тому природною реакцією стане спокуса вибрати швидкодіючі рішення. Але швидкодіючі рішення зазвичай мають швидкоплинний ефект. Слід уникати цього. Великі ідеї будуються на довгостроковий основі. Вони повинні створювати атмосферу справедливості та довіри. Вони гнучкі, працьовиті, веселі, геніальні та з часом забезпечують набагато більшу рентабельність інвестицій.
Але ось у чому справа:
Великі ідеї вимагають великих мислителів. Потрібні непересічні лідери думки, спроможні заглибитися в незвідані місця, відкрити нові двері і проголосити: «Ось єдино вірний шлях, ідіть за мною». Свого часу рекламні агенції могли похвалитися такими людьми. Сьогодні їх залишилися одиниці. Багато таких розумників були жорстоко вибиті з гри близько 15-ти років тому, коли виникла згубна тенденція до зниження витрат будь-якою ціною. Перш за все це стосувалося тих, кому тоді було більше 40.
Але вони не зникли зовсім. Вони поруч.
Дехто з них — незалежні фрілансери, дехто об’єднаний у мережі, але вони все ще такі ж потужні, як і раніше. Коли це кошмарне вірусне шоу-лайно пройде, пошук нових креативних рішень знову ввійде в тренд. То ж давайте залучати їх і використовувати те, що вони можуть запропонувати. Дайте їм новий шанс, зателефонуйте їм, і вони обов’язково відгукнуться.
Ця криза навряд чи мине без наслідків, але вона може надати нам одну маленьку, але дорогоцінну можливість:
- Шанс на перезавантаження.
- Шанс повернутися до того, щоб робити все правильно.
- Шанс відновитися і почати заново.
Фото в заголовку: Едвін Хупер, https://unsplash.com/
Читайте також: Денис Блощинський, підприємець, співзасновник івент Агенції 42, з роздумами про нові можливості, які надав нам вимушений глобальний карантин.