Асоціація «АВІРСУ» акцентує увагу рекламних агенцій та корпоративних клієнтів на тому, що залишився майже тиждень до підвищення цін на деякі позиції рекламно-сувенірної продукції. З 1 липня 2021 р. буде підвищено ціни мінімум на 10% навіть на продукцію, яка вже є на складах в Україні. За прогнозами, на момент старту осіннього бізнес-сезону ціни можуть зрости до 30%, у зв’язку з новими умовами поставок і це стосується як європейських каталожних брендів, так і продукції азіатського походження.
Насправді, більшість компаній не акцентує увагу на підвищенні цін. Деякі вуалюють їх під виглядом різноманітних акцій. Інші — не маючи підставних аргументів, але діючи зазвичай вслід за цепком від власних постачальників, ще деякий час намагаються втримувати ціни й знаходити компроміси, щоб не втратити клієнтів. Проте, ситуація, яка склалась в даний час, потребує свідомого прийняття, оскільки вище зазначені методи в даному разі вже не спрацюють.
Причини ціноутворення
Асоціація «АВІРСУ» наголошує, що даний факт підвищення цін є наслідком деяких світових економічних явищ і гравцям українського ринку доводиться тільки прийняти, оскільки вплинути на цей процес не є можливим. Єдиний варіант оптимізувати бюджети на рекламно-сувенірну продукцію – встигнути до 1 липня оформити й сплатити ті замовлення, які були заплановані до кінця року. Деякі товарні позиції можуть ще протриматись без підвищень до серпня 2021 р.
Європейські колеги і партнери визначають, що безумовно ті компанії, що вижили в період пандемії, продемонстрували стійкість своїх позицій та вірність стратегічних рішень. Трансформації в системах ведення бізнесу, продажів, а також в свідомості людей торкнулись всіх. Найважливішими кроками опинились: оптимізація офісних/виробничих просторів, збереження штатів важливих співробітників та продовження виробництва. Завдяки цьому провідні виробники вже зараз готові до осінньо-зимового бізнес-сезону, а топові стратегічні клієнти вже викупили свої обсяги планової продукції до кінця року. Це означає, що та продукція, яка була вироблена станом до 1 червня 2021 р. і є готовою на складах європейських виробників, майже вся вже викуплена чи заброньована. Звичайно, європейськими замовниками, оскільки в них за довгі роки вже сформувалась певна культура завчасних замовлень, завдяки чому вони завжди заощаджують і час, і гроші. Оскільки на початок сезону зазвичай виробництва перевантажені, терміни доставки можуть бути перебійними, та й ціни останнім часом ростуть не настільки заплановано.
Європейські колеги сформулювали три найбільших занепокоєнь, з якими, як правило, стикаються всі в поточній торговій ситуації: доставка, ціноутворення та вантажні перевезення.
Ємність та доставка з Китаю
Після епідемії виробничі потужності заводів у материковому Китаї зменшились. Багато заводів прийняли рішення про скорочення виробництва в 2020 році. Відновити виробничі потужності було важко. Крім того, набір працівників після епідемії ще більше ускладнився. З відновленням кінцевого ринку клієнти робили замовлення. Традиційні замовлення в Південно-Східній Азії повернулися до Китаю, разом із подовженням графіку відправлень, і наклали декілька факторів, що призвело до перезавантаженості китайських фабрик, особливо великих фабрик, не здатних задовольнити короткостроковий сплеск попиту.
Зараз, багато виробництв, не дивлячись на те, що працюють на повну потужність, все ще не можуть задовольнити потреби багатьох компаній у поставках. Навіть українських (при тому, що ємність нашого ринку надзвичайно мала у порівнянні з європейськими країнами). У той же час багато клієнтів захоплюють виробничі ресурси, роблять замовлення заздалегідь і збільшують інтенсивність складування, що посилило тиск на доставку. Поруч із занепокоєнням щодо політичних факторів у Південно-Східній Азії, таких як М’янма, клієнти, як правило, воліють платити вищу вартість, відчуваючи, що Китай є більш безпечним, особливо в галузі одягу. Тиск доставки став ще більшим завдяки індійським факторам.
Зараз локальний ринок Китаю вже вийшов на докоронний рівень. Попит стабільний, і фабрики можуть дозволити собі піднімати ціни.
Витратний тиск
Асоціація «АВІРСУ» також повідомляє про те, що глобальний CPI стрімко зріс. З початку цього року в Китаї, як і в інших країнах світу, в Європі спостерігається значне зростання цін на сипучі матеріали. Також — на сталь, дерево, алюміній. Крім того, з боку інших галузей (зокрема, індустрія виробництва товарів для дому, комп’ютерів, автомобільної промисловості) також зростає попит на деякі електронні деталі.
Європейські колеги відзначають, що отримували повідомлення про підвищення цін від постачальників майже щомісяця. Зростання цін підштовхує темпи зростання заробітної плати працівників. Китайські постачальники помітили, що обмінний курс юанів / доларів за рік впав на 12,5%. Як правило, вони відчувають тиск і не можуть перетравити ці фактори підвищення ціни, та віддають перевагу тим клієнтам, що здатні платили юанями.
Звичайно, і європейським, і українським постачальникам шкода збільшувати ціни для споживачів. Але, як бачимо, це примусові міри. Європейські споживачі зазвичай це розуміють і приймають, оскільки бачать, що це не примха виробника чи постачальника. Але варто відзначити, що фактор підвищення цін звичайно вплине на весь сектор рекламно-комунікаційної сфери і на всю конкуренцію.
Логістика
Зараз наявні значні та постійно зростаючі перебої у міжнародних ланцюгах поставок та контейнерних перевезень. У результаті перевізники оголошують про введення нових надбавок майже щоденно. У даний час ціна контейнерів, що відправляються з портів Китаю в кожну країну, різко зросла. Наприклад, минулого літа великий контейнер коштував 3 тис. доларів, у січні цього року — 10 тис., а цього місяця — 12-14 тис. доларів. Ця тенденція триватиме ще деякий час. Водночас забронювати простір буде важко. Багато готових товарів неможливо відвантажити, і їх не можна розвантажити вчасно, коли вони прибудуть до порту.
Висновки
Отже, виходячи з даної ситуації, Асоціація «АВІРСУ» розробила деякі рекомендації для рекламних агенцій та корпоративних клієнтів, які постійно використовують у своїх маркетингових комунікаціях рекламно-сувенірну продукцію:
Читайте також: XIV рейтинг агентств маркетингових сервісів згідно доходів — дослідження МАМІ.