Багато хто любить читати книжки, але мало хто завдає собі клопоту завітати до бібліотеки, щоб взяти до рук справжнє паперове видання. Але що, якби у читачів був регулярний доступ до друкованих книжок прямо на вулицях міста?
Відповідь на це питання скоро з’ясує південнокорейське місто Соннам, на вулиці якого завтра, 19 листопада, викотиться пересувна бібліотека, облаштована в автономному роботі.
Цей автономний робот, завантажений сотнею книжок, курсуватиме доріжкою 180 метрів завдовжки, яка перетинає парк Tancheon.
Кожен, у кого є абонемент Громадської бібліотеки міста Соннам, зможе взяти у такого робота дві книжки. А після завершення двох тижнів — повернути їх, поклавши у спеціально встановлені для цього в парку скриньки.
Загалом в Південній Кореї заборонено випускати на тротуари та паркові доріжки автономний транспорт, який важить понад 30 кг. Але для демонстрації пересувної бібліотеки Міністерство торгівлі, промисловості та енергетики зробило виняток.
Місто Соннам планує провадити такий пілотний проєкт до 2024 року, випустивши роботів спершу в парках Tancheon та Yuldong. А згодом, до 2030 року, мережу бібліотечних роботів буде розширено на все місто. Вирушать вони насамперед у парки, спальні райони та житлові багатоповерхівки.
Смарт-бібліотеки в Південній Кореї також є
У жовтні в Сеулі громадська Seoul Metropolitan Library відкрила автоматизовану бібліотеку на станції підземки City Hall.
Серед смарт-бібліотек країни вона є найбільшою і містить 1000 книжок. Мета її — зробити доступ до книжок легким, простим і безпечним. Особливо в умовах пандемії.
Що й казати, в цифрову епоху популяризація книжок та читання є справою непростою. Як показують дані, зібрані Statistics Korea, в 2020 році середня кількість відвідувачів бібліотек впала на 69,5%, якщо порівняти з попереднім роком, а кількість взятих книжок скоротилася на 14,8%. І навряд чи можна очікувати, що ці цифри надалі якось покращаться.
За таких обставин автоматизовані смарт-бібліотеки та бібліотека в автономному роботі видаються слушною думкою. Зрештою, можливо, саме це й потрібно, щоб заохотити людей більше читати?
Нагадуємо:
Бібліотеки-велосипеди викотилися на вулиці міст Китаю.
Щороку організація IFLA обирає кращу громадську бібліотеку світу.