Ліза Воронкова: «Найскладніше — визнати, що твій винахід потрібний лише тобі одній»

Винахідниця годинника, який вимірює рівень стресу і допомагає з ним боротися, Ліза Воронкова — про новий проєкт і досвід роботи в Міністерстві цифрової трансформації

Ліза Воронкова

Досьє: Єлизавета Воронкова — випускниця магістратури фізтеху Київського політехнічного інституту, експертка в біоінженерії та носяться пристроях. Зараз їй 27. Розпочавши в 19 років дослідження в області стресу і біосигналів, шість років тому Єлизавета Воронкова створила стартап Force Emotion. Перші дослідження в галузі вимірювання пульсу і активності серця були проведені на базі клініки Into-Sana в Одесі. Пізніше досліди було продовжено в американському Стенфорді.

Воронкова встигла попрацювати в Мінцифрі, брала активну участь в розробці системи e-Лікарняних. Але нещодавно пішла з міністерства, щоб якісно зайнятися своїм новим проектом — розробкою розумних устілок для відновлення ходи, продовжуючи науково-дослідницьку діяльність в області неінвазивних вимірювань біосигналів.

Просто було нудно…

У якому віці ви почали думати в напрямку корисних винаходів і як прийшла ця ідея?

Я почала займатися нестандартними речами з 12-и років. Не можу описати, як саме приходили ідеї. Мені просто було нудно і хотілося спробувати зробити щось нове.

Хто слугує для вас прикладом для наслідування — в науці і не тільки?

Мені дуже подобається Леонард Ейлер: цей геніальний вчений отримав диплом магістра в 17 років і все життя був відданий одній пристрасті — математиці. Також серед прикладів для наслідування можу назвати Чан Кайші (за відданість ідеї), Роберта Фішера (за сміливість і зухвалість), Олександра Пушкіна (за характер і прямолінійність).

Як зазвичай проходить ваш день?

На карантині, напевно, як у всіх: прокидаюся, гуляю з собакою, снідаю. Робота, спортзал, сон. Нічого особливого.

Як батьки спілкувалися з вами в підлітковому віці і як на ваш вибір вплинуло те, що ваші бабуся і дідусь — інженери-будівельники?

До підліткового віку мені часто говорили, що мій дідусь в 14 років поїхав в інше місто і став жити і працювати сам. Після 14-ти (якесь знакове число вийшло) висловлювали свою думку щодо моїх ідей і проєктів, але останнє рішення – продовжувати роботу над чимось або покинути її – було завжди за мною. Мені здається, що професія бабусі і дідуся не дуже вплинула на мою долю. В кінцевому підсумку, я вибрала біоінженерію.

Мінцифра — власні проєкти взяли гору

З вашого посту в інстаграм. «Уже кілька тижнів я працюю над проєктами #eHealth з боку Мінцифри — тепер офіційно. Мета міністерства: 100% публічних послуг доступні громадянам і бізнесу онлайн в додатку Дія. Моя експертна область — проєкти МОЗ та їх переклад в цифровий формат». Що ви в підсумку встигли реалізувати в Мінцифрі і в чому вбачали мету своєї діяльності в міністерстві?

Минулого місяця я пішла з міністерства, щоб повністю присвятити себе новому проєкту www.comebackmobility.com. Це розумні насадки на милиці для контролю реабілітації, які допомагають пацієнтам оцінювати навантаження на хвору ногу під час кожного кроку і таким чином правильно відновлюватися. Що стосується успіхів в міністерстві,  я працювала над деякими внутрішніми проектами МОЗ і брала участь в розробці єЛікарняних, але заслуга в реалізації цих проектів насправді належить численній команді людей. Як, власне, і функціонування всієї системи eHealth. Я вважаю, що мені потрібно ще підрости, щоб якісно розробляти та реалізовувати такі амбітні проєкти.

EM watchзовнішнє та внутрішнє

Розкажіть більше про історію «плагіату» годинника EM watch, в якому вас звинуватили.

Ми взяли готовий корпус і зробили під нього своє електронне начиння, тому й виникли нарікання з приводу плагіату. Цю компанію я продала півтора роки тому, а виробництво закрила, бо ми не змогли вирости вище точки беззбитковості.

Ліза Воронкова

Цей годинник вимірює рівень стресу чи допомагає з ним боротися?

І перше, і друге.

CTO ComeBack Mobility, розумні устілки для відновлення ходи. На якому етапі зараз знаходиться цей проект?

Після перших випробувань ми перепрофілювали проект і замість розумних устілок вирішили робити розумні насадки на милиці — таке рішення нам допомогли прийняти перші пацієнти і ортопеди. Проект називається ComeBack Mobility, прочитати про нього можна на однойменному сайті. Зараз ми знаходимося на стадії клінічних випробувань, і мене дуже надихають відгуки від наших перших користувачів: як лікарів, так і пацієнтів.

 Скільки всього у вас винаходів і яким був найперший? Що найскладніше і найлегше в реалізації інноваційних проєктів? Чи існують бюрократичні перепони на етапі отримання патентів?

Найскладніше — визнати, що твій винахід потрібний тільки тобі одному. Я дуже рада поточній співпраці з нашим СЕО в проекті ComeBack Mobility Іллєю Поповим, який може чітко виявити потребу. А я вже можу придумати, як цю потребу клієнта задовольнити. Поодинці це у мене не виходило.

Що стосується патентів, в Україні процедура досить проста: потрібно тільки оформити заявку і відправити її на розгляд. Це можна зробити як за допомогою патентних повірених, так і самостійно.

Дещо про освіту — в нас і в них

В одному з інтерв’ю читала вашу історію прощання з університетом, де вам поставили «трійку». Як ви взагалі оцінюєте рівень технічної освіти в Україні?

Досить високо. Якщо б у мене була можливість повернути час назад, то після закінчення фізтеху в КПІ я спробувала б вступити до магістратури в Німеччині або США, як, втім, і зробили деякі з моїх одногрупників.

Що вам дав досвід стажування в акселераторі Стенфорда? Чи не хотіли залишитися в США або програма мала на увазі повернення в Україну і впровадження отриманих знань тут?

Мені не дуже сподобалося жити в США, я добре себе почуваю в Україні.

Технологічні стартапи — це вже визначені та остаточно обрані вами шлях і кар’єра? Або в майбутньому ви бачите себе в якійсь альтернативної сфері?

Поки не бачу себе в іншій сфері. Хочеться розвиватися в своєму напрямку і вдосконалюватися саме в ньому, щоб до тридцяти років стати професіоналом найвищого рівня, якщо вийде. Мені надходить достатньо привабливих пропозицій про роботу, але я беруся тільки за по-справжньому цікаві проєкти, які потрапляють під мій профіль «ідеального проєкту»: компанія не працює на аутсорс, продукт апаратний і пов’язаний з медициною.

І зовсім трохи про захоплення

Які ваші захоплення посідають друге місце після інформаційних технологій? Книги (улюблені автори), кіно (улюблені режисери), спорт?

Я дуже люблю грати в шахи, хоча ніколи професійно не займалася ними. Іноді можу настільки зануритися в гру, що не помічаю, що відбувається навколо. Пишаюся своїм рейтингом на chess.com в іграх на одну хвилину: зараз він перевищив 1500. Кіно дивлюся дуже зрідка, спортом займаюся, але без фанатизму — скоріше для «техпідтримки» організму і підвищення рівня продуктивності.

Виходячи з Вашого досвіду, що би ви порекомендували тим, хто робить перші кроки на шляху розробки та реалізації свого проєкту?

У кожного свій шлях. Як успіхи, так і помилки теж у кожного свої, неповторні. Тим, хто починає свій проєкт, можу  порадити лише бути більш сміливим і навіть зухвалим, тримати очі відкритими до всього нового. Якщо практичніше — постійно набувати нові знання. Якщо ще конкретніше — обов’язково прочитати «Hard thing about hard things», «Pitch perfect» і статті від YC.

Інтерв’ю підготувала Ольга Усачова, спеціально для Creativity.ua.


Пропонуємо вам також дізнатись, як працює проєкт «Р.І.Д.», що дарує кожному з нас щоденне вивчення трьох слів і як стати володарем часу.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

AIFF Talent Meetings — онлайн-події для всіх, хто цікавиться кіновиробництвом

Фестиваль «Незалежність» спільно з America House запрошують на AIFF Talent Meetings — серію онлайн майстер-класів для всіх, хто цікавиться виробництвом кіно. Спікери AIFF ...

Earth Optimism 2021 відзначає прості технологічні інновації для захисту природи

Навіть прості та маленькі інновації здатні принести чималі результати. Ось п’ять таких робіт, які обговорювалися в рамках Earth Optimism 2021.

Hyundai представляє електромобіль M.Vision, який рухається боком і має пересувний руль

Ключовим технологічним рішенням моделі M.Vision POP є те, що смартфон вставляється в кермо і перетворюється на частину панелі управління автомобілем.

ROOTS: Прадавнє, красиве, сучасне. Або як зробити унікальний маціпусенький бізнес

ROOTS — це намиста, сережки чи каблучки. Саме такі, якими їх носили наші прабабусі. Водночас це не аксесуари «під вишиванку». ...

В Україні запустили платформу FFFACE SOCIAL, яка перетворює сторіз на пожертвування благодійним фондам

Українська студія з розробки Instagram/Snapchat/TikTok-фільтрів FFFACE.ME запустила платформу для колаборації брендів і благодійності FFFACE SOCIAL. Студія безкоштовно створюватиме Instagram-фільтри для ...

Гостре питання про заокруглену лінію, або Що не так із логотипом Paramount+

Працюючи над логотипом Paramount+, креативники будували його у зворотному порядку: спочатку окресливши контур, а потім додавши світло і тінь.