Біля бібліотеки міста Кембридж, що в штаті Массачусетс, росте 80-річний бук, який грає музику. У той час, як всередині дерева відбувається безліч процесів життєдіяльності (фотосинтез, поглинання і випаровування води тощо), сенсор, прикріплений до його листків, вимірює мікровольтаж цих невидимих процесів і генерує з нього музику. Музикант і дизайнер звуку Скубі Лапоскі призначив свою ноту і тональність кожному перепадові електричної активності дерева. У такий спосіб він перетворив щоденні біологічні процеси дерева на ефемерну мелодію.
Свій арт-проєкт він назвав Hidden Life Radio. Згодом до цієї «радіостанції» приєдналися ще два кембриджських дерева: гледичія терниста і червоний дуб.
Сенсори, прикріплені на ці дерева, працюють на сонячній енергії.
Назва Hidden Life Radio є посиланням на книжку, написану німецьким лісником Петером Вольлебеном, який описує «соціальні мережі» дерев та їх здатність до своєрідного мислення.
Дати деревам голос
«Більшість людей певно люблять дерева, але все одно переважно не помічають їх», – стверджує музикант Скубі Лапоскі, описуючи так звану «рослинну сліпоту», коли люди просто не помічають рослини у своєму довкіллі.
«В містах є дерева. Але люди зазвичай не замислюються про дерева та їх важливість, якщо тільки вони не дають тінь або ви не рвете з них яблука», – зазначає автор проєкту.
Але зараз площа зелених насаджень в містах поступово зменшується. Дерева зрізають в ході боротьби зі шкідниками або щоб розчистити місце під будівлі та паркмайданчики. Тому-то Лапоскі й створив музичний голос для цих дерев, яких в межах міста стає дедалі менше.
Музикант сподівається, що люди час від часу вмикатимуть його «радіостанцію» і слухатимуть голос дерев за різних погодних умов. Оскільки цей проєкт генерує музику в реальному часі, вона відображає поточний перебіг процесів життєдіяльності дерева.
В деякі дні дерева стихають. Особливо, якщо погода стоїть засушлива, дощу довго немає і дерева зневоднені. На такий випадок Лапоскі створює архів деревної музики з відомостями про те, яка погода стояла в день запису.
Hidden Life Radio веде стрімінг цілодобово і вестиме його до листопаду, коли листя, власне, опаде. Адже коли листків, щоб кріпити до них сенсори, не залишиться, проєкт добіжить свого природного кінця.