Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) додала перші піратські сайти від України, відстежені і подані Ініціативою «Чисте небо», в міжнародну базу даних WIPO ALERT Database.
Про WIPO ALERT
Міжнародний blacklist WIPO ALERT допомагає правовласникам, зацікавленим у припиненні основного джерела доходів піратських сайтів — інтернет-реклами (за принципом follow the money), а також тим брендам, які прагнуть уникнути асоціації своїх товарів / послуг з незаконними сайтами (brand safety).
«Будь-які національні креативні та рекламні індустрії так чи інакше пов’язані зі світовими, в тому числі, і загальною для всіх проблемою піратства. Тому участь України в проєкті ВОІВ — це зміцнення її ролі в міжнародних процесах щодо захисту інтелектуальної власності, що підвищує статус та імідж країни. Упевнений, що винесення ресурсів, до яких є претензії українських правовласників, на міжнародний рівень допоможе поліпшити захист легального контенту», — каже В’ячеслав Мієнко, керівник Ініціативи «Чисте небо».
Результати роботи національного blacklists.org.ua підтверджують ефективність такого сервісу: за три роки його існування на піратських сайтах припинили розміщувати рекламу великі рекламні агентства та бренди, а це суттєві бюджети, які не пішли до піратів.
В’ячеслав Мієнко додає: «Подачею перших ресурсів ми перевірили алгоритми взаємодії і переконалися, що механізм працює. Наша наступна мета — переміщення ресурсів з національного до міжнародного чорного списку, а це на сьогодні — понад тисячі ресурсів. Для рекламних агентств — це ще й про зручність використання, оскільки у платформи ВОІВ є API».
В кінці 2020 року ВОІВ та Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України підписали Меморандум про взаєморозуміння, згідно з яким Мінекономіки приєдналося до WIPO ALERT Database, отримавши статус уповноваженого учасника і можливість розміщувати на платформі національні списки сумнівних сайтів. Вперше на платформу були таким чином внесені чотири ресурси, що незаконно транслюють фільми і серіали: rezka.ag, ex-fs.net, seasonvar.ru, kinogo.zone.
Андрій Демчук, директор Департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності Мінекономіки, зазначає: «Навіть якщо державні органи блокують доступ до піратських сайтів на території своєї країни, доступ до них може залишатися відкритим в інших країнах, а, отже, вони продовжуватимуть отримувати прибуток від розміщення реклами. Завдяки платформі WIPO Alert рекламні агентства зможуть уникати ситуацій порушення авторського права в інтернеті, зменшуючи прибуток таких сайтів і захищаючи ділову репутацію власників брендів, які вони рекламують».
Для отримання статусу уповноваженого користувача WIPO ALERT потрібен висновок користувальницької угоди між рекламною компанією і ВОІВ. При цьому, Мінекономіки як уповноважений учасник платформи може припинити (або відновити) доступ будь-якого користувача до національного списку. Доступ рекламним агентствам надається безкоштовно.
Схема подачі ресурсів на платформу така:
- правовласники проводять моніторинг ресурсів-порушників і щомісяця передають в «Чисте небо» список з підтвердженнями фактів піратства;
- Ініціатива верифікує інформацію зі свого боку і подає їх до Департаменту інтелектуальної власності Міністерства економіки для включення в глобальну платформу WIPO ALERT Database.
Про Ініціативу «Чисте небо»
Громадська спілка «Ініціатива “Чисте небо”» є некомерційним і неприбутковим об’єднанням, створеним з метою розвитку легального аудіовізуального продукту і боротьби з сайтами, що поширюють піратський контент.
Ініціатива нараховує понад 20 учасників та партнерів, серед яких групи 1+1 media, StarLightMedia, Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Українська Антипіратська Асоціація (УАПА), компанії Recreativ, Volia, FILM.UA Group, Smartsolutions Law Group, Gemius, Getty Images, Publicis Group, асоціація ЄМА та інші.
Сайт ІЧН з детальнішою інформацією: legalcontentua.org.
Читайте також: Представник Центру підтримки технологій та інновацій (TISC) в Україні, юрист у сфері інтелектуальної власності Сергій Брудняк про те, як на практиці відбувається розподіл авторських прав у випадку, коли для одного об’єкту інтелектуальної власності існують декілька авторів (правовласників).