Створення портрета Нью-Йорка, міста, де живе 8,5 мільйонів людей, може здатися непосильним завданням. Але митець Екене Іджеома (Ekene Ijeoma) сподівається передати багатонаціональність нью-йоркців за допомогою їхніх голосів. Для цього він запустив публічний дистанційний арт-проєкт A Counting. Його мета — зібрати голосовий портрет Нью-Йорка із записів того, як жителі міста рахують до ста, кожен своєю рідною мовою.
Для Іджеоми цей проєкт також є можливістю привернути увагу до того, як перепис населення США схильний нівелювати етнічну ідентичність небілого населення країни. Бюро перепису населення США визнає, що американці спілкуються більш, ніж 1300 мовами. Але коли оприлюднюється остаточний статистичний звіт, усі ці мови зводяться до якихось 42-х груп. Наприклад, турецька, узбецька, бірманська та багато інших мов стають просто «іншими азійськими мовами». А, скажімо, мови черокі, апачів, лакота тощо — «іншими корінними мовами Північної Америки».
Така нестача репрезентації і спонукала митця запустити арт-проєкт, який став би своєрідним переписом мов. Щоб створити голосовий портрет Нью-Йорка, людей запрошують відвідати сайт проєкту, прийняти автоматичний телефонний дзвінок та порахувати від 1 до 100 мовою, якою вони розмовляли від народження. Список зібраних мов можна переглянути на сайті.
https://www.instagram.com/p/CBoEPndlNMy/?utm_source=ig_embed
Чому саме звукозапис замість простої анкети?
«Завдання проєкту A Counting полягає не лише в тому, щоб з’ясувати, як ми рахуємо. А й у тому, щоб показати, як не лише мови, але й голоси та акценти демонструють нашу культурну та етнічну ідентичність», — пояснює Іджеома.
Після того, як перелік записано, робиться його автоматичний переклад, правильність якого перевіряють добровольці. А потім алгоритм перемішує всі ці голоси та числа у довільному порядку, генеруючи безперервне мінливе відео, у якому люди знову й знову рахують від 1 до 100 різними мовами. Але, що характерно, перше слово (тобто цифра 1) в A Counting завжди належить одній із корінних мов, які через колонізацію практично щезли.
Живе мистецтво
«Нью-Йорк — одне з найбільш мультикультуральних міст світу, але й одне з найбільш сегрегованих, — зазначає Іджеома. — В цьому місті теоретично можна було б почути всі ці мови водночас. Але насправді в житті цього не відбувається. Тому проєкт A Counting покликаний це компенсувати».
Скільки б мов ви не знали, A Counting звучатиме для вас дивно і незнайомо. Митець порівнює це відчуття з відчуттями іммігранта, який нещодавно приїхав в Америку, не знає мови і погано усвідомлює, що діється навколо.
Чим більше голосів приєднується до арт-проєкту, тим складнішим він стає.
«Ми можемо побачити живу мистецьку роботу, яка розвивається в часі подібно до мови, і, я сподіваюся, вона стане правдивим відображенням нашого суспільства», — каже Екене Іджеома.