Шубин — невеличке містечко на півночі Польщі, населення якого заледве сягає 10 тисяч осіб. Разом з навколишніми селами, що складають Шубинську гміну — близько 23 тисяч осіб. Але саме в цьому спокійному і зовсім не туристичному містечку зусиллями територіальної громади змогли піднятись ближче до зірок.
Але в цьому тихому і, на перший погляд, спокійному безтурботному краї серйозну проблему складало розповсюдження наркоманії та алкоголізму, особливо серед молоді. В громаді гміни відразу зрозуміли, що потрібні невідкладні дії. І якщо каральні та обмежувальні заходи були прерогативою центральної влади та поліції, попереджувальні кроки можна (і треба було) робити на рівні громади.
Не буде ні для кого одкровенням перший висновок: треба активніше працювати серед молоді, як такого прошарку суспільства, що піддається найбільшому ризику алкоголізму та наркоманії. Точно так же було зрозуміло, що заборонами чи стандартними лекціями потрібного ефекту не досягнути. Юним та молодим мешканцям Шубинської гміни треба було щось запропонувати. Щось цікавезне, неповторне, таке, щоб підносило їх самооцінку та самоповагу вище, ближче до зірок.
Ще наприкінці 2019 року гміною Шубина була прийнята «Програма профілактики та розв’язання проблем, пов’язаних з алкоголізмом та протидії наркоманії». Програма передбачала низку заходів зі створення сприятливих умов для розвитку та творчої самореалізації молоді. Одним з ключових заходів було започаткування багатопрофільного молодіжного клубу «Ближче до зірок».
Дорожня карта до зірок
29 грудня 2020 року Шубинська гміна уклала договір про співфінансування Проєкту під назвою Молодіжний клуб «Ближче до зірок» в рамках урядового грантового проєкту з реалізації Стратегії місцевого розвитку. В проєкті планується підтримати дітей та підлітків із сімей, які отримують соціальну допомогу. Метою проєкту є підвищення соціальної активності дітей та молоді, які проживають у гміні шляхом створення Молодіжного клубу.
Основними напрямками діяльності клубу були вказані наступні:
- Педагогічна діяльність персоналу клубу — під час занять учасники братимуть участь у заходах та тренінгах, які проводить персонал, спрямованих на активну інтеграцію, включаючи просвітницькі та профілактичні заходи; вони отримають допомогу у навчанні та надолужать шкільні відставання; вони розвиватимуть свої інтереси на основі альтернативних способів проведення вільного часу, отримають допомогу у вирішенні шкільних, сімейних, однолітків та особистих криз.
- Психологічно-педагогічні консультації — під час цих занять розвивати необхідні соціальні компетенції та підвищувати свою самооцінку або зміцнювати самооцінку.
- Наукові заняття та майстер-класи — це безсумнівно вплине на навчальний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток дітей та підлітків, які беруть участь у проєкті. Серед тематичних напрямків занять та майстер-класів: астрономія та фізика, робототехніка, географія та екологія, які наразі є найактуальнішими та найперспективнішими.
- Активне проведення вільного часу — реалізується в найрізноманітніших формах діяльності: творчі майстерні (скульптура, розпис кераміки, декупаж), пригодницькі майстер-класи (каное, геокешинг). Ці заняття розглядаються як альтернатива сидінню за комп’ютером, і водночас як засіб отримання корисних навичок та вмінь. «Ми передбачаємо такі форми занять, завдяки яким ми зможемо зупинити поглиблення проблеми бездіяльності, зменшити залежність від технологічних пристроїв, таких як смартфони, планшети чи комп’ютери, та розвинути навички учасників до комунікування, діяльності в команді. Водночас заняття мають стимулювати розуміння та потяг до культури й мистецтва (творчі майстер-класи), а також до пізнання та збереження навколишньої природи (майстерні з байдарки та геокешінгу)», — пояснюють розробники Програми.
- Інтеграційні поїздки та екскурсії. Мета — інтеграція учасників, а також розвиток ключових компетенцій через участь в астрономічному шоу, майстер-класах з фізики чи біології чи вивчення історії міста Торунь, внесеного до Світу ЮНЕСКО Список культурної спадщини.
Результатом втілення затвердженої програми мав стати Молодіжний клуб «Ближче до зірок» де діти зможуть безпечно проводити час, надолужувати шкільні відставання, здобувати нові знання, вміння та навички, розвивати захоплення, підвищувати самооцінку тощо. Молодіжний клуб буде формою рівних освітніх і соціальних можливостей
Клуб за задумами, мав бути розташований в астрономічному, культурно-дидактичному центрі в Недзвядах, куди, завдяки відповідній навчально-виховній базі, здійснюватиметься перевезення дітей, і в основному буде спрямований на підвищення рівня освіти та соціальну активізацію дітей та молоді через тематичні заняття та майстер-класи. Метою роботи центру є розвиток захоплень та інтересів, пов’язаних з точними науками (у тому числі фізикою та астрономією), а також географією та екологією, активний відпочинок, психолого-педагогічне консультування, підтримка в навчальному процесі. Завдання, які виконуватимуться в клубі, також впливатимуть на зміцнення та розвиток ключових компетенцій учасників.
Історія відродження обсерваторії
Одним з найважливіших кроків на шляху реалізації програми стало відкриття сучасного астрономічного та культурно-освітнього центру в крихітному селі Недзвяди поблизу Шубина. Центр було відкрито за підтримки Європейського Союзу та декількох гмін, що входять в освітню програму «Партнерство Крайного та Палуків» на рівні воєводства. Після будівництва ще одного оглядового павільйону це буде найбільша обсерваторія в Польщі.
«Все почалося у 1996 році, коли три астрономічні клуби: з Бидгоща, Борівно та Шубина влаштували астрономічний пікнік у Недзвядах. Це місце нас захопило, — згадує Марек Нікодем, президент Палуцько-Поморської астрономічної та екологічної асоціації. — Саме тоді в нас народилася мрія побудувати тут астрономічну обсерваторію. Але тоді це було нездійсненно. Проте вже через два роки, коли сільську школу в Недзвядах закрили, ми доклали зусиль, щоб пристосувати будівлю до нашого головного офісу та придбати територію».
Перший телескоп був встановлений у Недзвядах у 2001 році. Астрономічні ентузіасти почали організовувати в селі загальнонаціональні астрономічні зустрічі. 25-й ювілейна зустріч пройде в Недзвядах вже цього року.
«Нині ентузіасти астрономії мають у своєму розпорядженні, серед інших, найбільший в країні телескоп системи Ньютона на паралактичному кріпленні діаметром 603 мм і фокусною відстанню 2,802 мм і меншими телескопами діаметром 250 і 400 мм, — з гордістю розповідає Марек Нікодем — Оглядові павільйони виростають, як гриби після дощу. Коли ми побудуємо ще один, це буде найбільша обсерваторія в Польщі!».
З роками кількість телескопів збільшувалася, але умови були дуже скромними. «Завдяки активістам об’єднання шубинчани могли роками досягати зірок. Але тепер вони можуть робити це в комфортних умовах, — підкреслив на відкритті центру міський голова Шубина Маріуш Пьотрковський. — Тому що колишня шкільна будівля у Недзвядах, яка служить базою для любителів астрономії, після великої реконструкції та модернізації змінилася до невпізнання. Я думаю, що наразі це об’єкт 21 століття, який буде служити тим, хто хоче досліджувати Всесвіт».
Перше визнання
Минулого року в Польщі пройшов конкурс «Інноваційне самоврядування 2021», організований Службою місцевого самоврядування Польської пресової агенції. 226 органів місцевого самоврядування з усієї країни подали на конкурс 396 проектів. Найважливішими критеріями оцінки були інноваційність у національному масштабі та результати застосовуваних рішень, а також спроможність надихнути інші органи місцевого самоврядування на подібну креативну діяльність.
У категорії «місько-сільські гміни» Шубинська гміна посіла почесне друге місце саме за реалізацію проєкту «Ближче до зірок» — створення Астрономічно-культурно-дидактичного центру у Недзвядах. Як стало відомо з обґрунтування, журі конкурсу відзначило місцеву владу Шубина за прихильність та підтримку групи ентузіастів астрономії, які об’єднані в Палуцько-Поморську астрономічну та екологічну асоціацію. Це призвело до створення Астрономічного, культурно-просвітницького центру в Недзвядах, який швидко став провідним центром астрономії Куявсько-Поморського воєводства.
Читайте також:
Інвестуй в Дрогобич! Як креативність громади будує інвестиційну привабливість