ЮНЕСКО внесла арабську каліграфію до свого списку нематеріальної культурної спадщини людства. Пропозицію висунула коаліція з 16 арабомовних країн, включаючи Саудівську Аравію, Єгипет, Йорданію та Палестину. Наступного року вони створять звіт про свій прогрес у підтримці мистецтва.
Марокко разом із 15 іншими арабомовними країнами представило ЮНЕСКО номінацію «Арабська каліграфія: знання, навички та практики» для внесення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
Одним із найважливіших завдань ЮНЕСКО є збереження життєво важливих культурних та історичних пам’яток і звичаїв у всьому світі. Нині членами організації є 193 країни, і вона добре відома своїм списком всесвітньої спадщини, який містить всесвітньо відомі об’єкти, такі як Волюбіліс та Ігудар у Марокко.
Пропозицією виступила Саудівська Аравія, яка оголосила 2020 і 2021 роки «Роком арабської каліграфії», коли арабську каліграфію було включено до списку ЮНЕСКО. У заяві, опублікованій урядом Саудівської Аравії, принц Бадр бін Абдулла бін Фархан, міністр культури країни, сказав: «Ми вітаємо напис арабською каліграфією, яка є результатом того, що Королівство відстоює цей цінний аспект автентичної арабської культури».
У заяві ЮНЕСКО арабська каліграфія описується як «художня практика плавного написання арабським шрифтом, щоб передати гармонію, витонченість і красу». Спочатку винайдена для покращення розбірливості арабського письма, форма письма стала складнішою, оскільки художники виявили, що формуючи літери різними способами, вони можуть створювати унікальні мотиви. Форма продовжувала розвиватися, оскільки художники використовували різні засоби для створення каліграфії, включаючи мед, чорну сажу, шафран і навіть фарбу з балончика.
На відміну від об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, які мають фізичний характер, нематеріальна культурна спадщина відноситься до цінних культурних практик. Включені ігри, мисливські практики, діалекти, кулінарні скарби та народні танці, а також більш сучасні практики спадщини. У Сінгапурі, наприклад, вуличні продавці їжі потрапили до списку у 2020 році як сховище не лише харчових практик, а й спільноти, яку ці фудкорти просто неба запрошують у міські простори.
ЮНЕСКО також внесла «соколине полювання як жива людська спадщина» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Крім того, 15 грудня орган ООН вирішив вписати марокканське кінне мистецтво Тбуріда під час своїх віртуальних зустрічей.
Читайте також:
Мистецтво високих технологій. ІТ-Інтегратор співпрацює з найтехнологічнішим художником України
Гобелени Chromarama: мистецтво для людей із колірною сліпотою