На думку деяких вчених, невизначеність та ізоляція минулого року вплинули на наш розум та пам’ять фізично, спричиняючи затуманення розуму.
Як зазначає професор біологічної психіатрії в Лондонському королівському коледжі Carmine Pariante: «Такий когнітивний еквівалент почуття емоційного засмучення — це майже спосіб вираження мозком емоції суму».
Однак нейропсихолог Molly Colvin вважає, що затуманення — це цілком нормально: «Воно утримує нас від великого напруження або від спроб рухатись занадто швидко в невизначений час. Дозволяє зберігати когнітивні ресурси в резерві, щоб можна було швидко пустити в дію потенціал для вивчення нових та адаптивних навичок».
Отже, тепер, коли все повертається до звичного, як нам вийти з нашого затуманення і перезавантажитися назад до нашого нормального, продуктивного та мотивованого «я»?
Ось декілька порад:
1. Оновіть свій розпорядок дня
Коли ваш ноутбук або смартфон працював неправильно, ви намагались повернути його до заводського налаштування. Зробити це з нашим мозком неможливо, проте ви можете отримати подібний результат, порушуючи норму і роблячи речі не так, як зазвичай.
Як зазначає художник і моушн дизайнер Gabriele Moc: «Я думаю, що затуманення розуму частково трапляється, тому що ми застрягаємо в рутині. Тому добре вставати й розпочинати свій день трішки інакше».
2. Виходьте на вулицю
Який найкращий спосіб пожвавити свій день? Як радить фотограф Bimal Tailor: «Вирушайте на природу. Робіть щось абсолютно нове. Плавайте. Приймайте холодний душ. Практикуйте глибоке дихання, а-ля Wim Hof. Сховайте телефон і техніку на один день».
Медіатренер Scott Hamilton погоджується: «Перед карантином я їздив по всій країні, — згадує він. — Зараз я встаю щодня і сиджу перед екраном Zoom.“Втомлюваність від Zoom” з’явилась досить швидко, але мене врятували ранкові прогулянки. В ідеалі це 20 хв ходьби. Це пробуджує мій мозок. Але це також дає розуміння, що за вікном існує світ із зеленню, птахами, людьми та реальним життям».
3. Творіть для себе, а не заради грошей
Проблема творчої роботи, особливо коли ви працюєте вдома, полягає в тому, що робоче та повсякденне життя легко зливається в єдине. Тож може бути корисно робити щось просто для розваги, а не заради грошей.
«Робіть щось креативне, що не має нічого спільного з тим, що ви робите для роботи, — пропонує ілюстратор, дизайнер і фотограф Tim Easley. — Таким чином, ви можете займатися творчістю, не турбуючись про дедлайни та гроші. Якщо ви ілюстратор — навчіться грати на інструменті. Якщо ви фотограф — починайте малювати. Якщо ви дизайнер — придбайте глину для ліплення. Так добре робити щось окреме, де ваша головна мотивація не це не оплата рахунків».
4. Зробіть перерву у своїй рутині
Робити перерви — чи то для прогулянок місто, чи для нового хобі — звучить як розумна порада. Але на практиці ми часто просто доходимо до цього. Tim Easley припускає, що планування може допомогти зробити це.
«Мені доводилося позначати дні як “вихідні” і влаштовувати “кіноночі”, щоб просто піти з роботи, — зізнається він. — І це враховуючи те, що робота та хобі для мене майже однакові речі».
Веб-дизайнерка Berenice Smith рекомендує повністю відпочити принаймні день: «Через локдаун я робила так мало перерв, хоча мені це дійсно було потрібно. Тоді я вирішила ввести маленькі перерви, і це зробило мене новою перспективою. Це може здатися контрпродуктивним, але це дійсно може допомогти».
5. Робіть нетворчі речі
Іноді захоплення творчою роботою, яка відрізняється від вашої основної професії, може допомогти зняти затуманення розуму. Але іноді, можливо, вам доведеться піти далі й зайнятися зовсім не творчим хобі.
Це саме те, що зробив дизайнер і артдиректор Richard de Pesando. «Це почалося як Double Dutch, — згадує він. — Але це змусило мене візуалізувати неможливе і думати про речі занадто великі й малі, щоб їх можна було порахувати або уявити».
Художниця Heather Buchanan розповідає подібну історію: «Оскільки я останнім часом не можу займатися бігом, я вивчаю давньокитайські вправи та лікувальну техніку цигун. Це був такий чудовий та заспокійливий баланс медитації та руху».
Також варто подумати про знайомство з людьми, які не належать до вашої професії. Ілюстраторка Connie Noble говорить: «Тривагий час я намагався боротися з затуманенням розуму. Але єдиним рішенням, яке працює для мене, є вихід у реальний час і зустрічі з друзями, які працюють в іншій сфері. Немає розмов про роботу; просто речі, які абсолютно не пов’язані! Робота все одно буде, коли ви повернетесь».
6. Слухайте музику
Іноді можна розігнати затуманення розуму, просто поставивши правильний музичний ряд у Spotify. «Я знайшов атмосферну музику, яка налаштовує мене на генерацію думок, — говорить позаштатний копірайтер Sean McManus. — Я можу порекомендувати Waiting for Cousteau, 45-хвилинний трек Jean-Michel Jarre та Brian Eno».
7. Відпочиньте
І нарешті, якщо нічого більше не працює, тоді просто … зупиніться.
«Я зрозуміла, що найкраще для підвищення продуктивності — це відпочинок, — каже засновниця creative.champs Kei Maye. — Якщо доходить до того, що я з усіх сил намагаюся виконати завдання, я зупиняюсь і роблю те, що розслабляє. Спроба змусити щось робити в стані ступору призводить до головного болю та зниження якості результатів».
«Найголовніше, — каже засновниця та доктор медичних наук Niki Hutchinson, — трохи відпочити — тож, забронюйте собі маленький вихідний».
Фото на головній: Kristopher Roller
Читайте також:
Тест на креативне мислення: вчені розробили короткий тест на півтори хвилини
Перевертаємо карантинну реальність: Tabasco створили креатив для Київської сотки 2021