У мистецькому центрі Silkeborg Bad у Данії 29 січня 2022 року відкрилась виставка «UNFOLDING LANDSCAPES — Landscape and Poetics in Contemporary Ukrainian Art». Кураторкою проєкту стала Фей Даулінґ (Лондон). У «UNFOLDING LANDSCAPES» представлено роботи декількох генерацій художників та художниць, що досліджують топологію і психогеографію своєї унікальної країни.
Як зауважує Фей Даулінґ, «Крізь призму їхніх робіт ми дізнаємося, як побутує і як сприймається український ландшафт, і які знання та знахідки може подарувати його розгортання. У цих творах оприявнюється унікальна парадигма сприйняття: природи простору і його меж, сприйняття символічного значення публічних і приватних просторів. Але передовсім — глибинне усвідомлення потенціалу змін і еволюції, об’єднання, трансформацій і реформування, відродження і процвітання».
Виставка охоплює вибрані твори понад 40 сучасних художників і художниць та творчих об’єднань, що працюють із живописом, графікою, скульптурою, фото, інсталяцією, відео і новими медіа. Три ключові теми, що постають в UNFOLDING LANDSCAPES: «Station to station» (Від станції до станції) — мандрівки українською культурою; «Topology» (Топологія) — абстракції та спостереження за мінливим ландшафтом; «Vanishing landscapes» (Зникаючі ландшафти) — дослідження стародавніх і сучасних ландшафтів України.
Виставка відзначає 30-ту річницю дипломатичних відносин між Україною й Данією та продовжує культурні зв’язки між двома країнами, що постали з першими виставками сучасного українського мистецтва в м. Оденсе, організованими ще наприкінці 1980-х ЦСМ «Совіарт». Автором ідеї втілення проєкту в Silkeborg Bad став активний учасник тих подій та один зі співзасновників «Совіарту» українсько-данський митець Сергій Святченко, що останні 30 років мешкає в Данії. Директорка арт-центру Ібен Фром коментує: «Ця виставка — можливість для данської та європейської спільноти отримати унікальне уявлення про нинішні мистецькі практики та сучасні традиції України. Це можливість дізнатися про надзвичайно багату мистецьку сцену цієї величезної країни та культуру сучасного українського пейзажу у баченні різних поколінь художників. Я хочу висловити особливу подяку Сергію Святченку за ідею цієї виставки та його консультативну роботу і за зусилля з продовження культурної дипломатії з часів знакових виставок між Києвом та Оденсе».
«За останні 30 років сталася безліч змін — в Україні, Данії, світі, у мистецтві й у філософських поглядах на відносини людини і природи. Ця виставка — про тяглість і про трансформації водночас. Тут можна побачити і „класичний“ пейзаж, і абстракцію, де краєвид розпадається на складові, ніби на атоми, людей та не-людей, що формують пейзаж, експерименти як з „традиційними“, так і з новими медіа. Є тут і насущні шрами війни та анексованого Криму — сліди-кратери на вигинах ландшафту. Проєкт покликаний відійти від колоніальної екзотизації та показати сучасне мистецтво України як органічну частину глобальних процесів, а саму країну — не лише як зону турбулентності, але як місце, де, як і будь-де у світі, люди прагнуть осмислити свої стосунки з оточенням», — говорить консультантка та координаторка проєкту Наталія Маценко.
Учасники та учасниці проєкту:
Анна Бекерська, Назар Білик, Катя Бучацька, Григорій Гавриленко, Ксенія Гнилицька, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Олександр Животков, Леся Заяць, Анна Звягінцева, Юрій Єфанов, Люся Іванова, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Павло Керестей, Тарас Ковач, Олексій Кондаков, Дана Косміна, Віталій Кохан, Микола Кривенко, Анатолій Криволап, Катя Лібкінд, Павло Маков, Саша Маслов, Микола Маценко, Євген Нікіфоров, Юрій Пікуль, Юлія Полященко (Julie Poly), Влада Ралко, Степан Рябченко, Василь Рябченко, ruїns collective, Георгій Потопальський (Ujif notfound), Андрій Сагайдаковський, Олексій Сай, Юрій Соломко, Марина Скугарєва, Тіберій Сільваші, Сергій Святченко, Єлена Субач та В’ячеслав Поляков, Олег Тістол.
У березні 2022 року заплановано візит до Данії художниці Жанни Кадирової, яка проведе артіст-ток в Silkeborg Bad. Детальніша інформація та точні дати події будуть оголошені згодом.
Читайте також:
Тимчасовий музей у Берліні присвячений творчості Джорджа Ґросса