Афганський художник Азіз Хазара отримав премію Future Generation Art Prize 2021 у розмірі 100 000 доларів за свою «виняткову та витончену» відеороботу, що зображує дітей у Кабулі. Міжнародна премія, яку присуджує PinchukArtCentre художникам віком до 35 років, також визнала трьох митців лауреатами спеціальної премії — Агату Інгарден з Польщі, Міре Лі з Південної Кореї та Педро Невеса Маркеса з Португалії — з нагородою у 20 000 доларів. Переможців оголосили на онлайн-церемонії нагородження 8 грудня.
Хазара, який отримує грошову премію в розмірі 60 000 доларів і 40 000 доларів на фінансування своєї художньої практики, переміг зі свою роботою Bow Echo. Багатоканальна інсталяція представляє ефемерний та переконливий пам’ятник сучасності. У 5-канальній відеороботі показані 5 хлопчиків, по одному на кожному екрані, зображених на тлі гірського ландшафту Кабула, які намагаються чинити опір вітру та дмуть у яскраву пластикову іграшкову сурму — жест пам’яті та скорботи, а також негайний заклик бути насторожі.
Журі премії коментувало роботу так: «В простій сцені зібрано багато парадоксів: грайливість дитинства, безмежність горя, завоювання землі й території та непевність майбутнього. У певному сенсі ця робота визначає не лише орієнтовану на майбутнє тенденцію в мистецтві, але й занепокоєння долею наступних поколінь, яке поділяють багато художників, що беруть участь у Future Generation Prize цього року. Звертаючись до кіно, перформансу та звуку, Bow Echo являє собою вражаючий монумент стійкості та надії в проєкції місцевості, яка протягом багатьох поколінь залишалася під тиском різних невдалих правлінь. Водночас ця робота показує, як художники продовжують вигадувати складні незалежні способи існування навіть на тлі конфліктів, які видаються безкінечними».
Здається, ця робота викликала особливий резонанс у журі з огляду на бурхливу ситуацію в Афганістані цього року, коли таліби повернули контроль над країною в серпні, через 20 років після вторгнення США та їх союзників у 2001 році.
У своєму виступі на церемонії нагородження Віктор Пінчук розповів про важливість мистецтва в наш нинішній «складний і божевільний час». «Я радію та пишаюсь тим, що ми зібралися разом цього вечора. Це було нелегко в такий непростий і божевільний час. Вітаю всіх. Ви знаєте, що ідея створення Премії Future Generation Art Prize прийшла до мене у 2008 році, в розпал світової фінансової кризи. Можливо, вам — молодим художникам — буде корисно дізнатися й усвідомити, що криза — це фантастичне джерело натхнення. Ніхто не в змозі розповісти нам про цей світ краще, ніж чудові, особливо молоді, художники. Ви можете сказати про майбутнє цього світу набагато краще, ніж це можуть зробити політики. Я вірю в те, що сучасне мистецтво — одна з найбільш революційних сил у світі. Ось чому я вважаю, що ваша роль така важлива. Ідея народжується у вашій підсвідомості, та через об’єкт, який ви створюєте, ваші ідеї, ваші почуття можуть проникнути до підсвідомості ваших глядачів, відвідувачів. І таким чином ви можете здійснити вплив і допомогти нам змінити цей світ. Ми зможемо вижити, тільки якщо змінимо цей божевільний світ із дуже небезпечним та непередбачуваним майбутнім».
До складу журі Future Generation Art Prize 2021 увійшли Лорен Корнелл, директор аспірантури та головний куратор Центру кураторських досліджень Бард-коледжу; Якопо Крівеллі Вісконті, куратор 34-го видання Бієнале в Сан-Паулу; Ельвіра Дянгані Осе, директор Музею сучасного мистецтва Барселони; Бйорн Гельдхоф, художній керівник PinchukArtCentre; Ральф Ругофф, директор галереї Хейворд в Лондоні; Юджин Тан, директор Національної галереї Сінгапуру та Сінгапурського художнього музею; і художник Шилпа Гупта.
Двадцять художників увійшли до шорт-листу Future Generation Art Prize з понад 11 000 заявок із майже 200 країн, а також колектив Ярема Малащук та Роман Хімей, які автоматично були номіновані до шорт-листа як переможця премії PinchukArtCentre 2020, Премія сучасного мистецтва, яка присуджується молодим українським художникам віком до 35 років. Виставка художників, які увійшли до шорт-ліста, експонується в PinchukArtCentre до 27 лютого 2022 року.
Серед колишніх лауреатів Future Generation Art Prize — британська художниця Лінетт Ядом-Боак’є (2012); Настіо Москіто і Карлос Мотта (2014); та литовська художниця Емілія Шкарнулите (2019).
Читайте також:
Samsung пропонує підприємцям-винахідникам спробувати пояснити свої ідеї шестирічним дітям