26 лютого о 18:00 в NAMU відбудеться відкриття виставки «Київ 1980-х. Пошук альтернативних майбутніх», яка є продовженням проєкту «Після Соціалістичного Модернізму» — дослідження архітектури та містобудування 80-х. Виставка, як і сам проєкт, звертається до актуальної проблеми переосмислення недавнього минулого, зокрема періоду соціополітичних змін напередодні відновлення незалежності України. В архітектурі й містобудуванні 1980-х яскраво проявили себе нові тенденції — відхід від модернізму, звернення до національних традицій, увага до історичного контексту. В музеї вперше відбудеться презентація досвіду архітекторів і планувальників, яка дозволяє скласти повніше уявлення про розвиток мистецтва останніх десятиліть XX століття, а також демонструє сучасні підходи до музеєфікації архітектури.
Проєкт «Після Соціалістичного Модернізму» триває з жовтня 2021 року, у його рамках відбулася конференція і публічна програма, головним майданчиком яких став NAMU. Також на основі досліджень були створені цифрові моделі окремих конкурсних проєктів 1980-х. З ними глядач зможе детально ознайомитись на виставці: оновлення старого кварталу Хрещатика, квартали Розенберга на Подолі та забудова вулиці Антоновича. Запропоновані архітектурні проєкти представляють Київ як майданчик експериментів на перетині новацій та збереження історії.
Чому саме ці три проєкти? Це конкурсні проєкти у масштабі кварталу міста — більшого, ніж житловий будинок чи громадська споруда. Так ми маємо змогу бачити й мислити ширше, ніж про окрему будівлю, — про середовище, про місто, про культуру, про жителів і акторів, але не втрачати зв’язок із просторовим і матеріальним рішенням — ключовими архітектурними складовими. Обрані проєкти ілюструють, що нова забудова та історичний контекст можуть гармонійно співіснувати разом завдяки інтегрованому підходу до міського простору з включенням історичних будівель в нові ансамблі. Це початок дискусії про постмодернізм, перетин міського дизайну, архітектури й містопланування, а також зародження сучасних підходів до реновації територій.
За допомогою віртуальних моделей архітектурних проєктів, глядач зможе дослідити альтернативні сценарії міського простору і стати співучасником виставки — сформувати власне відчуття простору і поділитися своїми думками про містопланувальні ідеї 1980-х. На виставці ми робимо наголос саме на взаємодії й рефлексії глядача на запропонований нами спосіб архівації міського середовища у вигляді 3D моделей, що супроводжуються коментарями дослідників та аудіоекскурсіями. Більш розлого результати дослідження та архівні фотографії (зокрема авторства Віктора Марущенка й Олександра Ранчукова) представлені на оновленому сайті проєкту: https://www. aftersocialistmodernism. com/
Кураторська команда: Олександр Анісімов, Борис Медведєв, Оксана Баршинова
Виставка триватиме до 13 березня.
Нагадаємо, що восени відбулась міжнародна конференція, в якій взяли участь запрошені доповідачі з Литви, України, Польщі, Німеччини, Великобританії та Білорусі. Перший день був присвячений розмовам про Київ, відкритому діалогу з авторами-архітекторами, екскурсій у місті та публічної лекції. Другий день був зосереджений на дискусійних панелях з доповідями науковців про постмодернізм, міський контекст 1980-х років, просторові та соціальні трансформації. Записи дискусій можна переглянути на сайті. А на основі лекцій та доповідей під час конференції відбудеться публікація збірника, презентація якого запланована під час виставки.
Проєкт реалізується Національним художнім музеєм України та Литовським національним музеєм мистецтва у співпраці із Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою ім. Заболотного, журналом «Місто: історія, культура, суспільство», ГО «Розуміти Радянський Поділ», Центром урбаністичних студій. «Після Соціалістичного Модернізму» підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.
Читайте також:
Рідкісні роботи Гоя представлені в музеї Прадо