Якщо ви живете у місцевості з сильним світловим забрудненням, навряд чи вам вдається вповні насолодитися красою нічного неба. А іноді в метушні життя ми просто забуваємо час від часу дивитися вгору. Тому пропонуємо вашій увазі ці 12 фотографій, які були зроблені переможцями конкурсу Астрономічний фотограф року 2021.
Цей конкурс ось уже 13-й рік поспіль організовує Гринвіцька королівська обсерваторія. Серед понад 4500 фото, поданих на конкурс, ось ці 12, на думку журі, в кожній з категорій найкраще показують дива всесвіту.
Сонце (і загальна перемога)
Це найкраще фото Сонця складається переважно з фотографії Місяця. Фотограф Шучан Дон сфотографував Сонце в момент кільцевого затемнення 21 червня 2020 року, коли від Сонця видно було лише тоненьку облямівку. Щоб зробити знімок, фотограф вирушив до доволі сонячного району Тибету. Але саме день затемнення виявився хмарним. Втім, буквально за хвилину до затемнення в хмарах з’явився просвіт, чим автор фото і скористався.
Північне сяйво
30 листопада 2020 року фотограф Дмитро Рибалка був саме на кораблі, який наближався до протоки Карські Ворота, що сполучає Карське і Баренцеве моря. Вдалині він побачив білу смугу на небі і пішов за камерою. А коли за кілька хвилин він повернувся, все небо було охоплене зеленим світлом північного сяйва.
Галактики
Це фото Чумацького Шляху є панорамним зображенням нашої галактики, на створення якого знадобилося два роки. Воно показує всі частини Чумацького Шляху, які видно з Землі. Зображення скомпоноване з фотографій, зроблених в Китаї та Новій Зеландії. Тобто на ньому зафіксовані навіть ті частини галактики, які можна побачити лише в північній і лише в південній півкулі.
Місяць
Це фото нагадує іконічний схід Землі, але замість сходу Землі над Місяцем на ньому ми бачимо схід Венери над Місяцем, як це було видно спостерігачеві на Землі в червні 2020 року. Венера тут виглядає тоненьким серпиком, оскільки вона майже повністю опинилася в тіні Місяця.
Люди та космос
Дещо розбавляє цю космічну подорож січневе фото під назвою «Локдаун». На ньому ми бачимо дочку фотографа, яка дивиться в небо. А зірки тут дуже точно передають відчуття зими у розпал пандемії – хаотичне монотонне марево.
Планети, комети і астероїди
Чи не найдивнішим фото серед переможців є ось цей метеор. Фотограф, взагалі-то, планував у ту ніч робити знімки віддаленіших об’єктів – галактик тощо. І тут з’явився метеор. Оскільки на фото зафіксований не сам метеор, а його шлях, все це виглядає так, наче хтось взяв ножиці і прорізав дірку в часі та просторі.
Небесні краєвиди
На цьому фото до Місяця, здається, рукою подати. До того ж, його було зроблено у місцевості, яка не надто схожа на земний краєвид. Фотограф зробив цей знімок в Долині смерті, але з Місяцем над дюнами вона, скоріше, скидається на Татуїн.
Зірки і туманності
Туманність NGC 1499 – це хмара газу та пилу, яка простирається на 100 світлових років, а відстань від неї до Землі становить 1000 світлових років. Це фото було зафіксоване впродовж семи ночей. А веселковий колір з’явився, коли різні складові гази туманності були позначені кожен окремим кольором (водень – зелений, сірка – червона, а двічі іонізований кисень – синій).
Кращий молодий фотограф
Цього року фотографу Джипу Ван перемогу принесло своєрідне родинне фото Сонячної системи (мінус Земля). Зліва направо на ньому зображені Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран. Обрамлення для цих сімох планет становлять Сонце (зліва) та Місяць (справа і збільшений до розмірів Сонця).
Кращий початківець
Ця нагорода дісталася Полу Екхарту з США за фото ракети Falcon 9. За кілька годин до запуску Екхарт скористався програмою, що вирахувала траєкторію польоту ракети і точку, в якій вона перетне Місяць.
Інновація в фотографії
Цю нагороду розділили між собою два фотографи. Один – за фотоколаж Сатурну з його кільцями і супутниками. А другий – за фотографію хмарного дня на Юпітері, скомбіновану з відретушованих знімків, які телескоп Габбл робив на різних каналах.
І ще дещо з цьогорічного шортлиста конкурсу Астрономічний фотограф року 2021…