Як відомо, в китайській мові «криза» і «можливість» позначаються одним ієрогліфом. Джефф Тан, Innovation Solutions Officer в Dentsu Aegis Network USA, про те, чому ви — найкреативніша людина в світі і чому нинішня коронавірусна криза — чудовий шанс віднайти свою загублену колись креативність, віднайти себе.
Моєю останньою роботою під час навчання в дитячій школі мистецтв був справжній шедевр — акварельний натюрморт яблука.
До цього, якщо чесно, я ніколи не вважав себе великим художником. Спроби малювати людей призвели до галереї потворних облич, непривабливих тонів шкіри та огидних кінцівок, які могли надихнути майстрів-бутафорів на нові ідеї протезів у фільмах жахів. Спроби малювати пляжні пейзажі завершувалися неоковирним безладом на папері з занадто світлим океаном, занадто темним небом та нереально помаранчевим піском.
У фінальному екзаменаційному проєкті я вирішив довести, що я-таки художник, що я — найкреативніша людина в світі. Коли наш викладач містер Ніколс показав нам, як правильно малювати тіні на предметі, я завзято спостерігав за його технікою. Я неймовірно вдосконалив червоні яблука, сірі чаші з фруктами та підкреслено темні тіні.
Коли містер Ніколс давав нам поради щодо імітації джерела світла, я їх теж взяв до уваги. І коли він давав нам рекомендації на включення дрібних деталей, я з гордістю додав своєму яблуку ледь помітні цяточки. Я навіть включив кілька блискучих крапель води на шкірці мого рожево-червоного шедевру сорту «фуджі».
Коли я, нарешті, закінчив копітку роботу над тонким темним стеблом яблука, я вважав картину просто ідеальною. Я уявляв, як її будуть урочисто вішати в Художній галереї Нового Південного Уельсу. «Натюрморт яблука Фуджі, 1995» буде ретельно проаналізований у підручнику для учнів мистецьких навчальних закладів. Вони дивуватимуться, як такий хлопчик, як і вони самі, зміг створити цей неймовірний шедевр. Я був певен, що отримаю якщо не диплом з відзнакою, то щонайменше найвищий бал.
Як я помилявся!
«Джеффрі Тан, задовільно», — виніс вирок містер Ніколс і поклав малюнок з оцінкою на мій стіл. Я дивився на папірець і думав, що він жартує, очікуючи, що він через секунду назве мою справжню оцінку, супроводжуючи дотепним коментарем, на кшталт: «Джеффрі, ця акварель — просто насолода моїх очей»…
Все вийшло не так. Один єдиний, жахливий підпис чорним маркером розчавив мої сподівання на вершини мистецтва так само, як розчавлюється перезріле яблуко «фуджі» під п’ятою слона. Коли я звернувся до містера Ніколса після занять за докладними поясненнями, він подивився на мене і сказав лише: «Мені просто не сподобалося, Джефрі». Коли я почав наполягати на роз’ясненнях, він знизав плечима і відправив мене геть.
Відтоді я ніколи більше не тримав у руці пензля для малювання.
Сьогодні я — нікому не відомий художник-аквареліст і водночас батько неймовірного 3-річного хлопчика на ім’я Хадсон.
Цього тижня Хадсон використав всі свої 12 кольорових фломастерів, щоб намалювати шедеври на своїх книгах, моєму светрі, нашому вовняному килимку, дивані, чохлах для диванних подушок, вишитих руками моєї дружини (і, на погляд Хадсона, зовсім непотрібних), декількох горщиках для рослин, стінах та наших нервах. Він навіть намалював яблука на нашій антикварній порцеляновій мисці для фруктів (ось так виглядає іронія долі). До цього ми робили класичну помилку молодих батьків, радісно зауважуючи один одному: «Вау, дивись, як наш Хадсон тихо і спокійно розважається, не те, що інші діти», і продовжували дозволяти йому гратися без нагляду. Досвід був досить болючий.
Побачивши його творіння, я відчув себе розірваним між двома нестримними бажаннями. Перше — заволати: «ХАДСОН, НЕ МАЛЮЙ НА СТІНІ, ЦЕ ОРЕНДОВАНА КВАРТИРА!!!», друге — не обмежувати його потяг до творчості.
Тлумачний словник Мірріама-Вебстера визначає творчість як «здатність творити». Здається, цей словник тільки те і робить, що визначає слово за допомогою похідної того самого слова. Чи знаєте ви, наприклад, що відкриття є «актом відкриття»?! Тепер ви про це дізналися, і ваше життя ніколи не буде таким, як раніше…
На початку моїх семінарів я завжди звертаюся до кожного зі слухачів з проханням розповісти про останнє, що вони створили в своєму житті. Більшість моїх учасників — це менеджери-управлінці середньої ланки з різних компаній та структур, включаючи фінансові установи, страхові, будівельні або сервісні фірми, які зазвичай не називають себе «креативними». Моє прохання викликає у них ступор на кілька секунд. Потім повільно і неминуче вони розкриваються. А потім їх вже не зупинити.
Згадуються історії про власноруч зроблені маскарадні шапки; неймовірні композиції з квітів; збудовані за власним проєктом хатинки для собак, карколомні вежі з LEGO, створені разом із дітьми; пухкий і ще теплий спечений хліб… Перелік нескінченний.
Їх спогади лише зайвий раз доводять те, у що я щиро вірю: кожен з нас має вроджену здатність до творчості. Як і у 3-річного Хадсона, наші творчі здібності живуть глибоко всередині і їх потрібно лише витягти назовні (тільки обережно зі стінами!). Для багатьох з нас протягом більшої частини життя з безлічі причин та обставин наш творчий потенціал залишається прихованим, як яблуко «фуджі», покинуте в глибинах холодильника. Ми просто забуваємо, що це яблуко існує. Врешті-решт, наша творча особистість повільно в’яне протягом нашого життя — як забуте яблуко в холодильнику…
До чого це я? До того, що сьогодні в нас зненацька з’явився шанс! Нас обмежили в просторі, але ми отримали неочікувану можливість, щоб знову відкрити свою внутрішню здатність творити. Звільніть свою креативність. Розкрийте наново свій творчий світ. Розбудіть свої найсміливіші фантазії. Відкиньте обмеження для дорослих і поверніться в дитинство.
Намалюйте комікс. Розфарбуйте власне яблуко «фуджі». Створіть новий хіт у стилі хіп-хоп. Напишіть лимерик (гумористичну поему). Вивчайте і вдосконалюйте рецепти пирога і тушкованої курки від вашої бабусі. Купіть і спробуйте азійський овоч, назву якого ви не знаєте, як правильно вимовити. Зшийте ковдру з клаптиків весняної колекції минулого року…
Просто почніть творити знову. Адже ви — найкреативніша людина в світі. І настав час це довести.
Якщо ви не вважаєте, що ви — найкреативніша людина світу, ось вам декілька лінків для натхення:
- Тренер-психолог, викладач Університету штату Аризона Уорд Ендрюс розказав про 7 афірмацій для відновлення креативності на роботі.
- Історія язика. Хто та як створив відомий логотип Rolling Stones.