Сьогодні, у Всесвітній день океанів, започаткований у 1992 році на міжнародному Саміті Землі, пропонуємо вашій увазі новий проєкт італійської мисткині Крістіни Таркіні, створений для Google Arts & Culture. Він розповідає про зміну клімату, а своєрідними ілюстраціями до нього стали медузи.
В умовах глобального потепління, медуз в морях та океанах стає дедалі більше. Але, як показує проєкт Medusae, це – не обов’язково добре.
Для арт-директорки та креативної технологині Крістіни Таркіні в центрі уваги завжди був сторітелінг. На її думку, вирішення проблеми безпосередньо залежить від уміння зацікавити людей своєю історією, чи це буде фільм, чи вебсайт, а чи інсталяція. Цій самій меті служать і її експерименти з новітніми технологіями, які вона комбінує з традиційними методами комунікацій.
Її власна компанія Studio Crtq зараз співпрацює з брендами та установами над проєктами, що привертають увагу до довкілля, зміни клімату та сталого розвитку. Проєкти ці варіюються від віртуального «пірнання» у кислотні океани до комічної «ковідної піньяти».
Таким проєктом, створеним спільно з Google Arts & Culture, і стала «неймовірна історія про медуз», яким глобальне потепління, як не дивно, пішло на користь (принаймні поки що).
Потепління морської води, її підвищена кислотність і низьке насичення киснем та ряд інших факторів привели до різкого росту кількості медуз. Через це медузи почали захоплювати нові й нові території, завдаючи в процесі шкоди всім іншим мешканцям морів та океанів.
Як це зроблено
Для цього проєкту Крістіна Таркіні скористалася хмарою точок. У такий спосіб вона візуалізувала дані Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США та Міжнародного союзу охорони природи (IUCN).
До участі в проєкті Таркіні залучила науковця Фаб’єна Ломбарда, який є експертом з медуз, щоб пересвідчитися, що представлена нею інформація є достовірною. Разом вони визначили, які саме місця у Середземному морі наразі аж кишіють медузами, і перетворили зібрані дані на просту та зрозумілу інфографіку.
Із розгортанням історії глядачі знайомляться з тим, де і для яких медуз зараз найсприятливіші місця, як саме зміна клімату впливає на медуз, а медузи, в свою чергу, на риб та інших морських тварин.
Для більшої імерсивності цієї історії митець саунд-арту Антуан Бертін створив звукові ландшафти з реальних звуків, записаних у різних куточках Середземного моря.
Наприклад, у розділі про закислення морів можна почути бульбашки, створені вулканічною активністю навколо острова Алікуді. Така вулканічна активність змінює pH води, через що медузам в ній краще живеться, ніж рибам.
Проєкт Medusae показує, як щось начебто й позитивне, таке як процвітання медуз, може бути насправді ознакою небезпечних процесів у нашому довкіллі.
Зміна клімату набуває багатьох форм, і деякі з них можуть здатися чимось цілком безпечним. Але будь-які зміни, що перебігають безконтрольно, здатні перетворитися на катастрофу. Тому креативні технологи, такі як Крістіна Таркіні, є важливою частиною рішення цієї глобальної проблеми. А проєкти на кшталт Medusae є прикладом того, як за допомогою креативності донести до людей всю нагальність нинішньої ситуації.
Ось тут можна на власні очі побачити, що медузи можуть сказати про зміну клімату.
Деякі інші арт-проєкти креативних технологів, створені за сприяння Google, можна було побачити цього року на День Землі.