Дизайнер Онно Блейз (Onno Blase) вже впродовж багатьох років видивляється погнуті стовпи на узбіччях доріг. За цей час він встиг зібрати 1400 фотографій, присвячених цій темі.
У нідерландській мові є фраза «Scheve Palen», якою позначаються всі ті погнуті стовпи та боларди, які можна доволі часто побачити на узбіччі. Більшість з нас, побачивши погнутий стовп, просто замислиться, що тут взагалі могло трапитися, або спитає себе, чому це його ніхто досі не полагодив. Але Онно Блейз діє інакше. Цей дизайнер з Нідерландів заходився фотографувати погнуті стовпи під таким кутом, щоб кожен з них знову «стояв прямо».
Проєкт Scheve Palen розпочався у 2011 році, коли Онно жив в Роттердамі, в районі залізничного вокзалу. Тоді там саме відбувалася масштабна реконструкція, і дизайнер не міг не помітити численні погнуті стовпи (вочевидь, через будівельну техніку).
Нав’язлива ідея
З часом його колекція фотографій все розросталася та розросталася. Ентузіазм дизайнера було підхоплено його шанувальниками, які почали викладати свої фотографії погнутих стовпів у Instagram проєкту Scheve Palen.
«Це як нав’язлива мелодія, що засіла в голові, – каже він. – Тепер цього з думок вже не викинути».
На початок карантину в Онно Блейза вже була зібрана монументальна колекція з 1400 фотографій. Тому він вирішив скористатися цією неочікуваною паузою, щоб випустити друком власну книгу про цей проєкт.
Онно зізнався, що йому довелося докласти чимало зусиль до дизайну цієї книги. Зокрема, найбільше часу в нього пішло на те, щоб вирішити, за яким принципом впорядкувати фотографії. Спочатку він хотів розмістити їх за кривизною: менш гнуті – на початку, дійсно криві – в кінці. Потім розбив їх попарно за напрямом, щоб зігнуті вліво були зліва, а зігнуті вправо – справа. Але, кінець кінцем, вирішальну роль зіграла композиція.
Ця книга про погнуті стовпи була опублікована IdeaBooks. І Онно Блейз висловлює надію, що це розважить читачів і вони не втримають усмішки.
«Це – дуже проста ідея, яка перетворилася на маніакальний проєкт… Я сподіваюся, вона переконає вас частіше роззиратися навколо себе, коли ви йдете чи їдете містом, та пильніше придивлятися до всього, що навколо вас».
Стовпи, то ще не все. Адже деякі фотографи під час карантину змагалися між собою щодо того, хто майстерніше сфотографує картоплю і здобуде титул Potato Photographer of the Year.