Бібліотеки існують тисячоліттями, але сучасна бібліотека поступово перестає бути схожою на своїх сповнених священної тиші попередників. Громадські бібліотеки цифрової епохи вже не обмежуються книжками. Вони є місцем для спілкування, вирішення громадських питань, цифрової освіти та розваг. Тому, щоб вшанувати чудово спроєктовані та інноваційні громадські бібліотеки світу, Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій (IFLA) цього року ось уже вшосте обирає з-поміж кращу нову бібліотеку.
П’ять бібліотек, які вийшли у фінал цьогорічного конкурсу, варіюються від нідерландського «культурного супермаркету» до колишньої австралійської лікарні. Всім їм притаманні екологічні стратегії в архітектурі і використання природного освітлення.
За правилами IFLA, всі номінанти повинні бути засновані нещодавно, мати функціональну архітектуру, пропонувати креативні IT-рішення і сприяти розвитку місцевої культури в діджитал-сфері.
Переможця конкурсу IFLA на кращу громадську бібліотеку світу 2021 буде оголошено в серпні. А поки що пропонуємо вашій увазі п’ять бібліотек, які цього року змагатимуться за цю нагороду.
Marrickville Library (BVN Architects) – Австралія
Ця бібліотека розташувалася у відреставрованій будівлі старої лікарні в передмісті Сіднею, датованій 1871 роком. Архітектори обережно поставилися до оригінальної споруди, залишивши та відновивши її характерну цегляну кладку стін і підлогу-терраццо. Зигзагоподібний дах натомість є новим елементом, покликаним привернути увагу спільноти.
Het Predikheren (Korteknie Stuhlmacher Architects) – Бельгія
Громадська бібліотека міста Мехелен продовжує тему реставрації, розташовуючись у бароковій будівлі колишнього монастиря. Тут також архітектори доклали зусиль, щоб зберегти історію споруди та її характерні риси.
Deichman Bjørvika (Atelier Oslo, Lundhagem) – Норвегія
Новій головній бібліотеці Осло відведено відносно невелику ділянку на набережній, поряд із оперним театром. Але підвісна частина будівлі значно збільшує її реальну площу. Цьому дизайну властива геометрія складок, напівпрозора обшивка і три «світлових колодязі», які впускають у бібліотеку денне світло.
Ningbo New Library (Schmidt Hammer Lassen) – Китай
Нова бібліотека міста Нінбо розташована на межі водно-болотних угідь. Проєктуючи її, архітектори поставили собі за мету зробити дизайн бібліотеки лаконічним і легко зрозумілим. Ця бібліотека містить дитячі зали, цілодобові зали, зали для людей з порушеннями зору, лекційні зали, велетенську читальну кімнату і навіть кафе.
Forum Groningen (NL Architects, ABT) – Нідерланди
Ця монолітна будівля візуально набуває різних форм, залежно від того, звідки на неї дивитися. Її часто описують як «культурний супермаркет», оскільки вона має виставкові зали, кінозали, лекторії та ресторани, на додачу до власне книжок. Увінчує її тераса з оглядовим майданчиком і сценою для театру під відкритим небом.